Firefox 24: dowiedz się, ile zużywa dodatków pamięci

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile pamięci zużywa dodatek do przeglądarki Firefox, jednym z twoich najlepszych zakładów było do tej pory rozszerzenie about-addons-memory dla przeglądarki internetowej. Chociaż nie jest zbyt dokładny, udaje mu się dostarczyć informacji, które można wykorzystać, aby zmniejszyć zużycie pamięci Firefox przez odinstalowanie najczęściej używanych rozszerzeń.

Może to być przydatne, jeśli używasz wielu rozszerzeń, więc nie ma sensu sprawdzać ich ręcznie. Ponieważ nie można sprawdzić wykorzystania pamięci w rozszerzeniach w przeglądarce lub menedżerze zadań, użycie rozszerzenia about: addons-memory jest najlepszym rozwiązaniem do odzyskania tych informacji.

Może być również przydatny dla programistów, którzy chcą się upewnić, że ich dodatek nie używa dużej ilości pamięci lub ma wycieki pamięci.

Mozilla zaimplementowała podobną funkcję w Firefoksie 24. Nie jest tak łatwa w użyciu jak rozszerzenie, ale zapewnia dodatkowe informacje, które mogą okazać się przydatne.

Jeśli używasz przeglądarki Firefox 24, wystarczy wpisać about: memory w pasku adresu przeglądarki i nacisnąć klawisz Enter. Sama strona wewnętrzna nie jest nowa, ale informacje o dodatkowej pamięci są.

Możliwe, że strona zawiera wiele informacji, co utrudnia znalezienie poszukiwanych informacji. Oto najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, ile rozszerzeń pamięci RAM używa:

  • Wpisz about: support w pasku adresu i naciśnij enter.
  • Tutaj znajdziesz potrzebne identyfikatory rozszerzeń.

identyfikatory rozszerzeń firefox

  • Skopiuj identyfikator rozszerzenia, które chcesz wyszukać.
  • Wróć do strony about: memory i użyj Ctrl-F, aby zlokalizować ją na stronie.

użycie pamięci rozszerzenia firefox

  • Możesz alternatywnie wyszukać tutaj dodatki, które powinny zabrać cię na początek listy wszystkich rozszerzeń na stronie.

Tutaj zobaczysz, ile pamięci zużywają wszystkie dodatki i ile zużywa każdy dodatek. Jednostki są wyświetlane jako bajty, więc musisz podzielić je przez 1024, aby wymyślić Kiloybtes, i 1024 ponownie, aby wymyślić wykorzystanie pamięci RAM w megabajtach.

Zasadniczo zakładamy, że 1 milion bajtów to 1 megabajt. Jest to technicznie niepoprawne, ale pomaga przyspieszyć proces i nie jest zbyt daleko od rzeczywistej wartości.

Należy jeszcze raz wspomnieć, że wymienione tutaj wartości również nie są w 100% dokładne. Wartości tutaj są wartościami minimalnymi, że Firefox może kojarzyć się z poszczególnymi rozszerzeniami. Rzeczywiste użycie pamięci może być wyższe.

Rozszerzenie, które zużywa więcej pamięci niż inne, niekoniecznie marnuje pamięć RAM, ponieważ zależy to w dużej mierze od funkcjonalności, którą udostępnia. (przez Sören)

Link do głównej publikacji