Dlaczego sterowniki urządzeń z systemem Windows 10 nadal pochodzą z 2006 r.?

Jeśli zobaczysz, przekonasz się, że większość sterowników urządzeń w systemie Windows 10 jest faktycznie datowana na Data RTM systemu Windows Vista, czyli 21 czerwca 2006 roku! Może to powodować, że ludzie będą się zastanawiać, czy sterowniki ich komputerów są rzeczywiście najnowszymi sterownikami urządzeń wymaganymi do optymalnego działania systemu.

Windows Vista został zwolniony z powrotem 2006 a mimo to, nawet po kilkunastu latach, sterowniki urządzeń w systemie Windows 10 są datowane na 2006 rok. Początkowo wydaje się to uzasadnionym problemem i powoduje niepewność co do tego, w jaki sposób sterownik obsługuje ewoluujące urządzenia sprzętowe, ale potem można przejść do zauważ, że wersja sterownika jest aktualizowana o najnowszy numer kompilacji RTM dla Windows 10.

Jeśli pójdziesz do Menadżer urządzeń na komputerze z systemem Windows 10 i sprawdź szczegóły sterownika urządzenia, zobaczysz poniżej (w większości przypadków). Data sterownika we wszystkich sterownikach dla systemu Windows jest ustawiona na 21-06-2006, a numer wersji jest zsynchronizowany z kompilacją zainstalowaną na komputerze.

Tutaj's why Windows 10 Device Drivers are dated back to Vista RTM Date
Tutaj's why Windows 10 Device Drivers are dated back to Vista RTM Date

Sterowniki urządzeń z systemem Windows 10 są opatrzone datą 2006. Dlaczego?

zac_l, Inżynier oprogramowania z Microsoftem zwrócił się do Reddit, aby wyjaśnić tę anomalię.

Gdy PNP szereguje sterowniki, najpierw sprawdza identyfikator sprzętu, który odpowiada sterownikowi. Jeśli dowolne dwa sterowniki pasują do identycznego sprzętu, pierwszym rozstrzygaczem jest data sterownika. Więc jeśli posiadasz urządzenie, które może korzystać z wbudowanego sterownika, ale zainstalowałeś w nim jakiś niestandardowy / OEM sterownik, za każdym razem, gdy MS aktualizuje nasz sterownik, nadpisuje on niestandardowy sterownik, ponieważ data jest nowsza niż ta, którą masz chciał. Jak tego uniknąć? Każdy sterownik, który wysyłamy, ma datę Vista RTM, niezależnie od tego, kiedy była ostatnio aktualizowana (aktualizujemy numer wersji, który jest kolejnym rozstrzygającym, jeśli data jest taka sama). Ponieważ tylko sterowniki od wersji Vista są kompatybilne z nowymi wersjami systemu Windows, każdy sterownik powinien mieć datę nowszą niż Vista RTM, zachowując sterownik zainstalowany jako sterownik najlepiej oceniany.

Więc kiedy sterowniki są uszeregowane przez system dla urządzenia bazowego, sortuje je na podstawie różnych kryteriów. Przede wszystkim, jeśli kierowca pasował Identyfikator sprzętu dla urządzenia staje się kwalifikującym się konkurentem. Jeśli dwa lub więcej sterowników odpowiada specyfikacji sprzętowej, system zrywa powiązanie na podstawie Data kierowcy. Jeśli nadal obowiązuje data kierowcy, wybierana jest ta z najnowszą wersją.

Teraz, jeśli zainstalowałeś sterownik dostarczony przez producenta dla dowolnego urządzenia, sterownik Windows zastępowałby go za każdym razem, gdy zostanie zaktualizowany, ponieważ miałby nowszą datę sterownika. Należy tego unikać, jeśli urządzenia mają działać przy użyciu sterowników OEM. Dlatego, aby uniknąć sytuacji, w której sterowniki Windows przewyższają sterowniki dostarczone przez producenta, Microsoft umieszcza starszy znacznik czasu (na wszystkich swoich sterownikach) niezależnie od tego, kiedy był ostatnio aktualizowany. Jednak numer wersji jest aktualizowany w tych sterownikach systemu Windows, aby w przypadku powiązania między naprawdę starym sterownikiem OEM a sterownikiem systemu Windows należycie preferowano ten dostarczony przez firmę Microsoft. Dzięki nowszej wersji systemu Windows

W nowszej wersji systemu Windows obsługiwane sterowniki sięgają wersji Windows Vista. Dlatego każdy sterownik powinien mieć datę nowszą niż data RTM systemu Windows Vista, która zachowuje zainstalowany sterownik, ponieważ jest on klasyfikowany w stosunku do dowolnego sterownika dostarczonego przez system Windows. Tak więc celowe backdating sterowników rozwiązuje problem dla użytkowników.

Jest to jedno fascynujące i niesamowite rozwiązanie obecnej sytuacji, ale ostatecznie wszystko działa naprawdę dobrze.

Link do głównej publikacji