8 najlepszych narzędzi do zarządzania dyskami dla systemu Windows

Zarządzanie dyskami jest jedną z najbardziej niedocenianych akcji w systemie Windows. Większość użytkowników systemu Windows nawet nie zwraca uwagi na utrzymanie swoich dysków twardych. Uważamy jednak, że się mylą, ponieważ utrzymanie partycji w najlepszym stanie jest bardzo ważne.

Aby pomóc ludziom lepiej zrozumieć zarządzanie dyskami i, miejmy nadzieję, przekonać więcej użytkowników do wykonania tej czynności, przygotowaliśmy listę najlepszych menedżerów dysków dla systemu Windows. Dlatego zalecamy uważne przeczytanie tego artykułu i wybranie najlepszego dla siebie rozwiązania. W ten sposób Twoje partycje będą zawsze zdrowe i nie będziesz narażony na ryzyko potencjalnej utraty danych.

Najlepsze menedżery dysków dla systemu Windows

Kreator mini partycji narzędzi (zalecany)

Okna Kreatora partycji mini narzędzia

Mini Tool Partition Wizard to kolejny bogaty w funkcje menedżer partycji, który jest całkiem odpowiedni dla użytkowników. Ma czysty, dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika i jest bardzo wszechstronnym programem, ponieważ można za jego pomocą wykonywać różne czynności. Za pomocą Kreatora partycji Mini Tool możesz tworzyć, zmieniać rozmiar, usuwać, przenosić, formatować partycje i więcej.

Tryb ochrony danych zapewnia bezpieczeństwo plików podczas edytowania partycji, więc nie musisz się martwić utratą jednego pliku. Mini Tool Partition Wizard obsługuje wszystkie główne typy dysków, w tym SATA, SCSI, IDE i wszystkie zewnętrzne dyski USB. Może również służyć jako oprogramowanie do odzyskiwania, ponieważ całkowicie odzyskuje dane z wcześniej utworzonych partycji.

  • Pobierz teraz Mini Tool Partition Wizard PRO

Paragon Partition Manager (zalecane)

Okna Paragon Partition Manager

Paragon Partition Manager ma zarówno wersje bezpłatne, jak i płatne. Logicznie rzecz biorąc, wersja płatna oferuje więcej funkcji, podczas gdy zwykła wersja jest bardziej podstawowa. Dzięki bezpłatnej wersji tego oprogramowania możesz tworzyć, zmieniać rozmiar, kopiować lub usuwać partycje i to wszystko.

Program ma bardzo czysty, podobny do metra interfejs użytkownika, więc użytkownicy nie powinni mieć problemów z poruszaniem się. Jest również wyposażony w jedną przydatną funkcję o nazwie Automatyczne wyrównanie partycji, która automatycznie wyrównuje partycje w celu zwiększenia wydajności urządzenia pamięci masowej. Ponadto możesz przypisać nieprzydzielone miejsce do innej partycji, aby bardziej praktyczne wykorzystanie miejsca na dysku.

Możesz pobrać bezpłatną wersję lub kupić wersję licencjonowaną od ten link.

AOMEI Partition Assistant

Windows AOMEI Partition Assistant 0

AOMEI Partition Assistant to kolejne przydatne oprogramowanie do zarządzania dyskami dla systemu operacyjnego Microsoft. Zawiera wszystkie zwykłe funkcje zarządzania dyskami, w tym zmianę rozmiaru partycji, scalanie dwóch partycji, dzielenie partycji, przenoszenie partycji do innej lokalizacji, rozszerzanie partycji i inne.

Umożliwia także utworzenie dysku rozruchowego lub dysku CD z danymi z partycji. AOMEI Partition Assistant zawiera niektóre funkcje konwersji, takie jak możliwość konwersji dysków z GPT na MBR i odwrotną. Ponadto jedną z najbardziej przydatnych funkcji tego programu jest możliwość migracji partycji na inny dysk.

AOMEI Partition Assistant jest dostępny za darmo i możesz go pobrać oficjalna strona internetowa.

EaseUS Partition Master Free

EaseUS Partition Master Darmowe okna

EaseUS to jedna z najbardziej szanowanych firm programistycznych, która opracowuje różne narzędzia dla systemu Windows. Z tego powodu jego oprogramowanie Partition Master jest jednym z najlepszych dostępnych narzędzi do zarządzania dyskami dla systemu Windows.

Zawiera głównie wszystko, czego potrzebujesz, aby utrzymać partycję w doskonałym stanie. Dzięki EaseUS możesz tworzyć, formatować, eksplorować, usuwać i konwertować partycje. Ponadto pozwala przenosić, zmieniać rozmiar oraz ukrywać / odkrywać istniejące partycje bez utraty danych.

EaseUS obsługuje dyski twarde o pojemności do 4 TB, dzięki czemu można go używać do zarządzania praktycznie dowolną partycją. Ma również możliwość przeniesienia systemu operacyjnego na dysk SSD, co jest niezwykle przydatną funkcją.

EaseUS Partition Master jest dostępny za darmo i można go pobrać z tego linku.

Narzędzia do monitorowania SMART

Okna SMART Monitoring Tools

Jeśli lubisz narzędzia wiersza polecenia, SMART Monitoring Tools to odpowiedni program do monitorowania dysku. To narzędzie zapewni Ci wszystko, co musisz wiedzieć o stanie SMART dysku, po prostu wprowadzając jedno polecenie w wierszu polecenia.

Aby program wyświetlał status SMART, po prostu wprowadź polecenie smartctl -a sda (lub sdb, sdc lub podobna). Ponieważ program jest tylko tekstowy, w niektórych przypadkach może wydawać się mylący, dlatego nie zalecamy go początkującym, nie znającym tego interfejsu użytkownika.

Możesz pobrać SMART Monitoring Tools za darmo z tego linku.

Menedżer aktywnych partycji

Okna Menedżera partycji aktywnych

Active Partition Manager pozwala usuwać, formatować, zmieniać lub tworzyć partycje. Jest to więc dość proste narzędzie. Jest to bardzo skuteczne i praktyczne, ponieważ zmiany w partycjach nie wymagają ponownego uruchamiania, więc pozwala szybko zarządzać partycjami.

Posiada również funkcje stałego formatu, ponieważ za pomocą tego programu można sformatować FAT i NTFS lub pamięć flash do NTFS. Active Partition Manager ma również pewne funkcje, które mogą być interesujące dla zaawansowanych użytkowników, takie jak możliwość edycji tabel partycji dit bezpośrednio na poziomie HEX. Ale jeśli nie masz pewności, co robisz, zalecamy pominięcie tych opcji.

Możesz pobrać Active Partition Manager za darmo z tego linku.

GParted Disk Partition

GParted Disk Partition windows

GParted Disk Partition może zmieniać rozmiar, usuwać, przenosić, tworzyć, kopiować, eksplorować, formatować, konwertować, ukrywać i odkrywać partycje przy minimalnym wysiłku. To narzędzie jest uważane za edytor GNOME, więc jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników.

GParted Disk Partition obsługuje wiele różnych formatów, nie tylko dla Windows, ale także dla innych systemów operacyjnych. Obsługuje: system plików NTFS w systemie Windows, system plików FAT oraz systemy plików ext2, ext3 i ext4 używane w systemie Linux.

Podobnie jak niektóre inne narzędzia z tej listy, GParted Disk Partition posiada również opcję odzyskiwania danych, ponieważ pozwala odzyskać dane z utraconych partycji.

Możesz pobrać GParted Disk Partition za darmo z tego linku.

Narzędzie zarządzania dyskami w systemie Windows 10

narzędzia do zarządzania dyskami 9

Jeśli nie lubisz rozwiązań innych firm, system Windows 10 ma własną funkcję zarządzania dyskami. Logicznie rzecz biorąc, funkcja nazywa się Narzędziem do zarządzania dyskami i umożliwia łatwe zarządzanie partycjami. Oczywiście nie jest tak potężny, jak niektóre programy innych firm, ale jeśli nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych operacji, wykonuje zadanie bardzo dobrze.

Umożliwia wykonywanie podstawowych czynności, takich jak zmniejszanie, dodawanie, usuwanie, zmiana nazw partycji i inne. To narzędzie służy również do inicjalizacji nowego dysku twardego, na wypadek gdyby system domyślnie go nie wyświetlał.

Aby uzyskać dostęp do narzędzia zarządzania dyskami w systemie Windows, przejdź do wyszukiwania, wpisz polecenie diskmanagement i otwórz Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego.

Bounus: narzędzia do defragmentacji

Innym rodzajem narzędzi do zarządzania dyskami są narzędzia do defragmentacji, które pozwalają na utrzymanie partycji. Ponieważ mamy już artykuł o najlepszych narzędziach do defragmentacji dla systemu Windows 10, nie będziemy wspominać o żadnym z nich w tym artykule. Jeśli więc szukasz dobrego, niezawodnego narzędzia do defragmentacji partycji, zapoznaj się z tym artykułem.

Tak powinno być w przypadku naszych najlepszych opcji zarządzania dyskami w systemie Windows. Czy zgadzasz się z naszą listą? Jakie jest twoje ulubione narzędzie do zarządzania dyskami? Powiedz nam o tym w komentarzach poniżej!

Link do głównej publikacji