7 najlepszych programów do dopasowywania krzywych dla systemu Windows 10

Pakiety oprogramowania do dopasowania krzywej to specjalistyczne programy, które stosują dopasowanie krzywej do twoich zbiorów danych. Jeśli chcesz wygenerować wykresy, możesz także użyć wbudowanego programu Windows 10 Office Excel. Jeśli jednak chcesz tworzyć złożone, naukowe wykresy, powinieneś użyć dedykowanego oprogramowania do dopasowywania krzywych.

Oto najlepsze oprogramowanie do dopasowania krzywej do użycia

CurvFit

CurvFit Windows 10

CurvFit pozwala budować i symulować funkcje matematyczne, równania lub krzywe. Jedynym wymaganiem do korzystania z tego narzędzia jest zainstalowanie pakietu redystrybucyjnego Visual Basic Run-Time na komputerze z systemem Windows 10.

Interfejs CurvFit jest raczej staromodny, ale jest dość intuicyjny, co pozwala na łatwy dostęp do wszystkich funkcji. Narzędzie oferuje również funkcję Porada / sugestie, która prowadzi użytkownika podczas korzystania z niego.

Jeśli szukasz oprogramowania do dopasowania krzywej do celów akademickich, CurvFit jest właściwym wyborem dla Ciebie. Może tworzyć algebraiczne serie danych, takie jak Sinus, tłumiony Sinus, Lorentz i wykładniczy.

Możesz pobrać CurvFit za darmo z Soft 112.

Pryzmat

Oprogramowanie do dopasowania krzywej pryzmatycznej

Prism to popularne oprogramowanie do dopasowywania krzywych opracowane przez GraphPad. To narzędzie łączy w sobie wykresy naukowe, kompleksowe dopasowanie krzywych, statystyki i organizację danych.

Pryzmat jest narzędziem używanym głównie przez naukowców oraz studentów i doktorantów. Już sam ten fakt potwierdza, że ​​jest to wysoce niezawodne narzędzie i oferuje szeroki wachlarz funkcji, które mogą zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś Pryzmatu, nie ma powodu do paniki. Funkcja „Ucz się” i dokumentacja online Prism wyraźnie wyjaśniają zasady analizy, pomagając lepiej zrozumieć procesy i zasady dopasowania krzywej nieliniowej. Pryzmat jest jednocześnie przydatnym narzędziem pedagogicznym, uczącym cię tego, co musisz wiedzieć, aby analizować swoje dane.

Jeśli pracujesz nad projektem, który obejmuje kilka eksperymentów z danymi, Prism może zarejestrować wszystkie twoje eksperymenty, pomagając w wizualizacji wyników na czas.

Możesz wypróbować Prism za darmo lub kupić narzędzie w cenie od 20 USD za miesięczną subskrypcję do 725 USD za dożywotnią subskrypcję.

SciDAVis

scidavis curf

SciDAVis to skrócona nazwa „Analiza i wizualizacja danych naukowych”, która jest programem typu open source do interaktywnego tworzenia wykresów naukowych i analizy danych. Narzędzie generuje wykresy 2D i 3D na podstawie danych importowanych z plików ASCII, wprowadzanych ręcznie lub obliczanych za pomocą formuł. Wykresy te można następnie wyeksportować do kilku formatów bitmapowych, takich jak PDF, EPS i inne.

Narzędzie ma na celu przede wszystkim wysokiej jakości wykreślanie danych naukowych. Łączy w sobie intuicyjny, łatwy w obsłudze interfejs użytkownika z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak skryptowalność języka Python. Główną zaletą SciDAVis jest nacisk na zapewnienie przyjaznego i otwartego środowiska dla nowych i doświadczonych użytkowników. Dzięki dobrej dokumentacji na wszystkich poziomach, takiej jak instrukcja użytkownika i samouczki, użytkownicy mogą szybko nauczyć się opanować to narzędzie. Ponadto mogą dzielić się swoimi doświadczeniami na forach SciDAVis.

Możesz pobrać SciDAVis z GitHub.

SigmaPlot

Dopasowanie krzywej SigmaPlot

SigmaPlot to złożone narzędzie do analizy danych, które obsługuje również dopasowanie krzywej, umożliwiając opisanie kształtu i zachowania danych. Możesz użyć tego narzędzia do prostych zadań dopasowania krzywej, a także do skomplikowanych problemów z dopasowaniem krzywej.

Kreator dynamicznego dopasowania SigmaPlot pomaga znaleźć najlepsze rozwiązanie dla złożonych zadań dopasowania krzywej, automatyzując wyszukiwanie wartości parametrów początkowych w celu znalezienia najlepszych rozwiązań. Innymi słowy, kreator Dynamic Fit Wizard to tak naprawdę przewodnik krok po kroku przez procedury dopasowywania krzywej, który zawiera również dodatkowy panel, w którym ustawiasz opcje wyszukiwania. Ta funkcja jest zalecana do zadań z co najmniej trzema parametrami i dużą liczbą zmiennych.

Możesz wypróbować SigmaPlot za darmo przez 30 dni lub kupić narzędzie za 100 USD od Systat Software.

TriLookup

Okna instalacji krzywej TriLookup 10

TriLookup to dodatek do Microsoft Excel, który dodaje jedenaście potężnych funkcji arkusza wyszukiwania i interpolacji do tego programu, oferując ulepszone funkcje. Możesz użyć dodatku do wykonania interpolacji i ekstrapolacji z tabel z jedną, dwiema lub trzema niezależnymi zmiennymi.

TriLookup został uruchomiony w 2003 roku i od tego czasu jest wykorzystywany przez uniwersytety i firmy z branży zaawansowanych technologii. Jeśli nigdy wcześniej nie widziałeś tego narzędzia, możesz skorzystać z przykładowych arkuszy kalkulacyjnych online, które pokazują możliwości i wykorzystanie dodanych funkcji.

Począwszy od wersji 3.0 dostępne są dwie wersje TriLookup: TriLookup Lite, edycja freeware i standardowa wersja TriLookup.

Możesz pobrać TriLookup z Trimill.

Kintecus

Okna Kintecus pasujące do okien 10

Kintecus jest doskonałym narzędziem do użycia, jeśli pracujesz w dziedzinie chemii. Możesz użyć tego potężnego narzędzia do prowadzenia kinetyki chemicznej reaktora katalizatora i reakcji enzymatycznych oraz modelowania równowagi spalania i reakcji jądrowych.

Kintecus dokładnie wyświetla rzeczywiste zjawiska i reakcje, a interfejs graficzny jest właściwie zbiorem skryptów Visual Basic zaimplementowanych za pomocą interfejsu Excela. Jednak niektórych użytkowników denerwuje fakt, że interfejs wymaga programu Excel, ale jeśli nie chcesz instalować programu Excel, możesz także uruchomić program Kintecus tylko w trybie wiersza polecenia.

Możesz otrzymać Kintecus za darmo, rejestrując się jako użytkownik akademicki / edukacyjny.

Gwyddion

Krzywa gwyddionowa okienka 10

Gwyddion to modułowe wieloplatformowe oprogramowanie do skanowania danych analizy mikroskopowej sondy. Jest to bezpłatne oprogramowanie, które pozwala programistom na jego dalsze ulepszanie.

Jego główną funkcją jest analiza pól wysokości uzyskanych za pomocą technik mikroskopii skaningowej (AFM, MFM, STM, SNOM / NSOM). Gwyddion obsługuje ponad 40 funkcji, takich jak: dopasowanie krzywej siła-odległość, dopasowanie krzywej siła-odległość, lokalizacja pików na krzywych graficznych i więcej.

W przeciwieństwie do Kintecus, Gwyddion ma nowoczesny, intuicyjny interfejs użytkownika, umożliwiający użytkownikom szybką analizę danych i identyfikację głównych wartości. Wszystkie obliczenia są wykonywane z podwójną precyzją, a rodzimy format danych Gwyddion (.gwy) również przechowuje dane z podwójną precyzją.

Użyj można pobrać Gwyddion za darmo z oficjalnej strony narzędzia.

To najlepsze oprogramowanie do dopasowywania krzywych, którego można używać na komputerze z systemem Windows 10. Jak widać, niektóre z tych narzędzi mogą być używane do różnych pól, podczas gdy inne są specyficzne dla pól. Jeśli użyłeś również innych narzędzi dopasowywania krzywych, które Twoim zdaniem powinny znaleźć się na tej liście, możesz powiedzieć nam więcej o swoich doświadczeniach w sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji