5 oprogramowania do automatycznego kariotypowania do mapowania twoich chromosomów

Karyotypowanie to proces porządkowania i parowania wszystkich chromosomów znajdujących się w organizmie w celu uzyskania całościowego widoku całej „mapy” chromosomów danej osoby.

Ale najpierw upewnijmy się, że rozumiemy, czym są chromosomy. Chromosomy to struktury wyglądające podobnie do nici zawartych w jądrze każdej z komórek twojego ciała.

Każda struktura chromosomów zawiera cały plan informacji genetycznej twojego ciała. To decyduje o strukturze twojego ciała, reaguje na bodźce, predyspozycje do chorób itp. Kobiety mają 2 chromosomy „X”, a mężczyźni jeden chromosom „X” i jeden „Y”. Każda komórka twojego ciała zawiera 23 pary chromosomów, w sumie 46 chromosomów.

Aby naukowcy mogli zrozumieć sekwencje chromosomów każdego pacjenta, używają oprogramowanie do kariotypowania. Ten rodzaj oprogramowania został zaprojektowany do przeprowadzania analizy chromosomów i ocenia strukturę i liczbę chromosomów danej osoby. W ten sposób badacze i naukowcy mogą wykryć nieprawidłowości.

W tym artykule przeanalizujemy kilka świetnych opcji oprogramowania, które pozwalają przeprowadzić analizę kariotypowania.

5 najlepszych zautomatyzowanych narzędzi do kariotypowania do wykorzystania w 2019 r

1

ArgusSoft

ArgusSoft - oprogramowanie do kariotypowania

ArgusSoft to świetna opcja oprogramowania, która pozwala automatycznie kariotypować ludzkie chromosomy według pozycji pasma, a także może być używana do kariotypowania zwierząt i roślinnych chromosomów online.

Kluczowe cechy:

 • Barwienie G, Q, R.
 • Zautomatyzowane kariotypowanie ludzkich chromosomów z rozpoznawaniem zgięć
 • Zautomatyzowane kariotypowanie chromosomów świń
 • 3 wbudowane podstawy standardowych ideogramów ludzkich chromosomów o różnych poziomach oczyszczania — poziomy 400, 550 i 850
 • Można dodawać zasady standardowych ideogramów kromosomów dla innych gatunków zwierząt i roślin
 • Przykładowe metody przygotowania
 • Wprowadzanie obrazów płytki metafazowej za pomocą kamery i skanera
 • Towarzyszenie obrazowi z grafiką
 • Zautomatyzowany podział zastosowanych i kontaktujących się chromosomów
 • Porównanie chromosomów i ideogramów

Za pomocą ArgusSoft można również trenować system rozpoznawania chromosomów za pomocą wcześniej przygotowanych preparatów, może przenosić obrazy płytek metafazowych i kariogramy we wbudowanej bazie danych, może tworzyć wzorce raportów, korygować kariogramy, a także przechowywać i drukować obrazy oraz wyniki analiz.

Możesz uzyskać szkolenie i wsparcie dotyczące korzystania z ArgusSoft z ich oficjalnej strony internetowej. Centrum wsparcia obejmuje szkolenia, konserwację i usługi doradcze.

Wypróbuj ArgusSoft

 • 2)

  HiBand firmy Applied Spectral Imaging

  HiBand - oprogramowanie do kariotypowania

  HiBand to oprogramowanie stworzone przez Applied Spectral Imaging, które może przeprowadzać zaawansowaną analizę chromosomów za pomocą funkcji cyfrowego kariotypowania. To oprogramowanie
  wykorzystuje funkcje automatycznego skanowania do dogłębnej analizy struktury chromosomu.

  Możesz korzystać z szerokiej gamy funkcji dostępnych w HiBand do indeksowania, liczenia, przechowywania i zarządzania danymi wyników. Możesz także użyć tego potężnego oprogramowania do automatycznego skanowania sekwencji chromosomów.

  Wyniki uzyskane przy użyciu znalezionych funkcji kariotypowania HiBand można przechowywać w bezpiecznej lokalizacji z warstwami chronionymi hasłem i szyfrowanymi. Pozwala to na spokój ducha w związku z utratą ważnych danych sekwencjonowania, a tym samym poprawia wydajność laboratorium.

  Sortowanie wyników odbywa się w bardzo prosty sposób, wystarczy wyszukać określoną sekwencję chromosomów, a wszystkie wyniki są wyświetlane na dobrze zamkniętym ekranie, który oferuje łatwy dostęp do modyfikowania, przeglądania, a także dodawania tagów do dowolnego plików.

  Kluczowe cechy:

  • Brightfield Karyotyping-G-Band i R-Band
  • Fluorescencyjne kariotypowanie-pasmo Q, pasmo R i FISH
  • Spectral Karyotyping
  • Automatyczne zliczanie chromosomów
  • Indeksowanie i klasyfikacja chromosomów
  • Zaawansowana separacja chromosomów i zaawansowane ulepszanie obrazu
  • Galeria zdjęć — może prezentować wszystkie metafazy i kariotypy przypadków na jednym ekranie
  • Można porównać chromosomy — zobacz je obok siebie
  • Abberant Ideogram — możesz dodać chromosomy, komórki, ideogramy i adnotacje w generatorze obrazów

  HiBand wykorzystuje w pełni zautomatyzowane przepływy pracy w celu zwiększenia wydajności laboratorium, ma funkcje skanowania „start i odejdź”, wyszukuje metafazy, automatycznie odczytuje kody kreskowe, przesyła obrazy w czasie rzeczywistym podczas skanowania slajdów, a także eksportuje do laboratorium LIS Central Portal i Baza danych.

  Wypróbuj HiBand

  — POWIĄZANE: 5 najlepszych aplikacji do organizowania rodzin dla użytkowników systemu Windows

  3)

  Ikaros by MetaSystems

  Ikaros - oprogramowanie do kariotypowania

  Ten system kariotypowania ma bardzo intuicyjny interfejs użytkownika, który oferuje wszystkie funkcje na jednym ekranie. Umożliwia to łatwy i szybki dostęp do wszystkich uzyskanych informacji.

  Ikaros może być używany z Neon, który jest platformą zaprojektowaną, aby pomóc w danych obrazu i organizacji przypadków. Neon zbiera dane ze wszystkich zadań związanych z obrazowaniem, ze źródeł zewnętrznych i umożliwia ich prezentację w łatwy do zrozumienia sposób za pomocą pulpitu zarządzania przypadkami.

  To narzędzie pozwala zawsze mieć pod ręką ważne informacje i przechowywać je w bezpieczny sposób, ale korzysta z bardzo silnych algorytmów zarządzania danymi, ma szeroki wachlarz sposobów obserwacji danych i może zapewniać konkretne wyszukiwania na podstawie słów kluczowych i cech danych.

  Sprawdź więcej informacji o Neon i jego funkcjach tutaj.

  Ikaros obsługuje wiele różnych technik pasmowania — pasmo G Brightfield i pasmo R, pasmo fluorescencji Q, pasmo R i FISH -, oferuje wiele predefiniowanych form kariogramu dla ludzi, roślin i zwierząt. Możesz łatwo edytować te formularze, aby dodać dane wymagane do rodzaju prowadzonego badania.

  Fakt, że możesz porównywać chromosomy według klas lub kariogramów, oferuje bardzo przydatne informacje, które pozwalają łatwo zidentyfikować różnice.

  Spróbuj Ikaros

  — POKREWNE: 6 najlepszych programów antywirusowych z kontrolą rodzicielską

  4

  MetaClass firmy Microptic

  MetaClass - oprogramowanie do kariotypowania

  MetaClass to świetne oprogramowanie kariakopujące, zaprojektowane w sposób modułowy. To oprogramowanie pomaga w przeprowadzaniu badań kariotypowych i badań FISH chromosomów.

  MetaClass składa się z następujących modułów:

  • Baza danych MetaClass

  Baza danych, którą można zainstalować z dowolnym modułem MetaClass. Umożliwia przechowywanie danych pacjenta i łatwy dostęp do wyników. Za pomocą tego modułu możesz tworzyć niestandardowe raporty w dowolnym języku.

  • MetaClass Karyotyping

  Umożliwia badanie kariotypu po zarejestrowaniu cyfrowym zdjęć etapu przygotowania metafazy i uporządkowanie ich w pary na podstawie wielkości, położenia itp. Moduł ten zapewnia doskonałe wyniki jakościowe w odniesieniu do pasm chromosomowych, a także może dostarczać profesjonalnie wyglądających raportów.

  Kluczowe funkcje obejmują:

  • Badanie kariotypu analizowane jest przy jasnym powiększeniu 100X
  • Może przechwycić kilka obrazów metafazy
  • Jakość obrazu można modyfikować, aby uzyskać wyraźniejsze rezultaty
  • Automatyczna klasyfikacja chromosomów
  • 4 widoki ekranu — okno metafazy, kariotypu i niesklasyfikowanego chromosomu
  • Może wyświetlać prototypy chromosomów
  • Chromosomy, które nie są klasyfikowane, mogą być automatycznie lub ręcznie korygowane — nakładanie, separacja, skrzyżowania, obroty itp.
  • Pliki sesji MTC lub obrazy BMP można zapisać i ponownie załadować w dowolnym momencie
  • Może eksportować pojedyncze chromosomy do bazy danych Metaclass z możliwością dodawania komentarzy i notatek

  Oto przykład raportu kariotypowania Metaclass.

  • RYBY MetaClass

  Jest to moduł analizy, który pozwala uzyskać obraz hybrydyzacji fluorescencyjnej IN SITU (FISH). Ten moduł przechwytuje obrazy przy użyciu fluorescencyjnych sond DNA i pozwala potwierdzić nieprawidłowości genetyczne — trisomie, mocrodelekcje, rearanżacje chromosomów itp.

  Obrazy FISH są analizowane przy powiększeniu 100X i, dla szerszego zakresu przejrzystości obrazu, mogą również rejestrować obrazy z różnymi filtrami.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o modułach przedstawionych powyżej i innych funkcjach, możesz przejrzeć katalog MetaClass.

  Jeśli jesteś ciekawskim typem i chcesz zobaczyć raport uzyskany za pomocą metody FISH, możesz kliknąć tutaj, aby pobrać przykładowy plik PDF.

  Wypróbuj MetaClass

  • 5

   GenASis Bandview

   BandView firmy DSS - oprogramowanie do kariotypowania

   GenASis Bandview to kolejne świetne oprogramowanie do kariotypowania, zbudowane z modułów o różnych pojemnościach. Za pomocą tej aplikacji można przeprowadzać diagnostykę kariotypowania i uzyskiwać dokładne wyniki testów.

   To oprogramowanie pozwala w pełni dostosować przebieg pracy i proces diagnozy, w zależności od potrzeb Twojej firmy i celów, które próbujesz osiągnąć.

   Szeroka gama narzędzi udostępnianych w BandView jest łatwo dostępna za pomocą jednego kliknięcia myszy i oferuje potężne doświadczenie kariotypowania w paśmie G / R / C / Q-Band. Możesz wybrać automatyczny lub ręczny przepływ pracy, jeśli chodzi o lokalizowanie metafaz i przechwytywanie obrazów.

   Nieprawidłowości chromosomowe, jeśli zostaną wykryte, można zaobserwować poprzez dodanie, usunięcie lub zmianę układu materiału genetycznego pacjenta. Dzięki BandView możesz korzystać z pasma techniki molekularnej FISH.

   FISH wykorzystuje sondy fluorescencyjne do przyłączania się do różnych części chromosomu, umożliwiając oprogramowaniu wykrywanie i lokalizowanie nieprawidłowości występujących w określonych sekwencjach DNA.

   Wypróbuj GenASis Bandview

   Wniosek

   W tym artykule przeanalizowaliśmy najlepsze oprogramowanie do automatycznego kariotypowania, które istnieje na rynku pod koniec 2018 roku.

   Opcje oprogramowania do kariotypowania opisane w tym artykule oferują różnorodne funkcje, które pomogą Ci osiągnąć cele Twojej firmy.

   Korzystając z tego typu oprogramowania, możesz szybko policzyć tysiące struktur chromosomów, analizować przy użyciu różnych profesjonalnych technik i tworzyć wysokiej jakości raporty, które pozwolą ci z łatwością zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości.

   Chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie jest Twoje zdanie na temat oprogramowania, które zaprezentowaliśmy na tej liście 5 najlepszych. Daj nam znać, korzystając z poniższej sekcji komentarzy.

Link do głównej publikacji