5 najlepszych rozwiązań programowych do tworzenia plików STL do drukowania 3D

Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym każdy może posiadać drukarkę 3D, za pomocą której można tworzyć nieograniczoną liczbę złożonych struktur, narzędzi, projektów architektonicznych, dzieł sztuki i dowolnych innych obiektów 3D, o których można pomyśleć.

Plik cyfrowy, z którego drukarki 3D mogą odczytać instrukcje, ma format STL. STL (Standard Tessellation Language) jest używany od pierwszego pojawienia się pakietów oprogramowania CAD. Tego rodzaju oprogramowanie służy do prototypowania, różnych procesów produkcyjnych i drukowania 3D.

Oczywiście istnieje wiele poziomów drukowania 3D. Najbardziej podstawową jest posiadanie drukarki 3D na poziomie konsumenta, do której możesz zastosować swój model 3D, a także tworzyć narzędzia i obiekty w rozmiarach dozwolonych przez drukarkę.

Materiał do drukowania używany przez ten poziom drukarek jest zwykle wykonany z tworzywa sztucznego i działa poprzez dodanie warstw na wierzch innych warstw (proces addytywny). Każda warstwa, którą kładzie drukarka, jest praktycznie przekrojem końcowego obiektu 3D.

Na drugim końcu spektrum znajdują się technologie drukowania 3D na poziomie przemysłowym, które mogą tworzyć elementy wyposażenia, narzędzia, złożone struktury architektoniczne i wiele innych obiektów. Ten rodzaj druku 3D ma większy rozmiar, aw niektórych przypadkach jest wykonany z bardziej trwałych materiałów, takich jak żelazo, gruba guma, a nawet cement.

Drukarki 3D na poziomie przemysłowym działają dokładnie tak samo, jak drukarki na poziomie konsumenta, ale oferują większą szybkość przetwarzania plików STL i większą dokładność.

Korzystanie z druku 3D zamiast masowo produkowanych form lub jakiegokolwiek innego rodzaju systemu form w tym zakresie jest znacznie bardziej wydajne, jeśli chodzi o zużycie materiałów.

W tym artykule zajmiemy się najlepszymi dostępnymi na rynku opcjami oprogramowania, które umożliwiają łatwe tworzenie modeli 3D w formacie STL, dzięki czemu można drukować obiekty w 3D.

Jakich narzędzi mogę używać do tworzenia plików STL dla mojej drukarki 3D?

1

3DS Max firmy Autodesk

3DS Max - twórca plików STL

3DS Max to niewiarygodnie potężne narzędzie, które umożliwia łatwe projektowanie własnych modeli 3D, z niesamowitą gamą opcji dostosowywania i narzędzi w ofercie.

To oprogramowanie jest częścią kolekcji oprogramowania firmy Autodesk, która oferuje szeroki zakres funkcji, od projektowania i produkcji produktu, po niesamowite efekty wizualne, a także, nie mniej ważne, do projektowania budynków, infrastruktury i produkcji.

3DS Max został zaprojektowany specjalnie w celu zapewnienia intuicyjnej obsługi, a także tworzenia złożonych modeli 3D. Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy ekspertem, to oprogramowanie ma coś do zaoferowania.

Oto niektóre z najlepszych funkcji 3DS:

 • Narzędzia klatek kluczowych i animacji proceduralnych
 • Może łączyć modelowanie 2D z modelowaniem 3D, aby tworzyć niezwykle szczegółowe projekty
 • Można dostosować interfejs za pomocą języka programowania Python
 • Zaawansowane narzędzia i pędzle do rzeźbienia
 • Może z łatwością modelować, rzeźbić i drukować nasze modele
 • Renderowanie 3D — możliwość tworzenia wizualizacji VR
 • Automatyczne skórowanie wirtualnych postaci 3D
 • Możliwość tworzenia niestandardowych przestrzeni roboczych
 • Animacja proceduralna i ustawianie postaci za pomocą CAT
 • Modelowanie siatki i powierzchni

Jeśli chcesz zobaczyć pełną listę wszystkich funkcji Autodesk 3DS, możesz odwiedzić oficjalną stronę internetową.

    — Zasubskrybuj Autodesk 3DS Max lub uzyskaj darmowy okres próbny

— POWIĄZANE: 10 najlepszych programów CGI dla profesjonalnych modelarzy 3D i artystów animacji

2)

Maya autorstwa Autodesk

Maya - twórca plików STL

Maya z Autodesk to kolejna niezwykle przydatna opcja oprogramowania, która daje moc tworzenia modeli 3D w formatach STL i obejmuje szeroki zakres funkcji i możliwości.

Maya ma zintegrowany język programowania o nazwie MEL, który pozwala tworzyć niestandardowe skrypty, które automatyzują wszystkie czasochłonne i powtarzalne zadania, a także można pobrać już utworzone skrypty i zastosować je do konfiguracji. Automatyzacja wszystkich procesów, które nie wymagają ciągłego nadzoru, zwiększa wydajność projektowania i drukowania projektów, a także zmniejsza ogólne koszty.

Jedną z najlepszych funkcji Mayi jest zintegrowany renderer o nazwie Arnold, który pomaga wyświetlać podgląd projektu w środowisku 3D, powiększać i modyfikować dowolną część projektu bez względu na to, jak skomplikowany. Korzystając z Arnolda, upewniasz się, że części twojego obiektu są idealnie zmierzone, skalowane i zastosowane.

Możliwość przetestowania reakcji obiektów 3D po wydrukowaniu również zwiększa produktywność, zmniejsza marnotrawstwo materiału, a także oferuje bezpieczniejsze środowisko, w którym faktycznie testowane są produkty na żywo.

Niektóre inne godne uwagi funkcje Maya to:

 • Łatwy do zrozumienia interfejs użytkownika, który umożliwia szybki dostęp do dowolnych opcji i tworzenie złożonych modeli
 • Węzły MASH — krzywa, świat, placer itp.
 • Geodezyjne wiązanie wokseli — szybko produkuje projekty wysokiej jakości
 • Modelowanie symetrii 3D
 • Może utworzyć połączenie na żywo między Mayą a Adobe After Effects, aby wpływać na zmiany w czasie rzeczywistym i sprawdzać ich wygląd
 • Umożliwia import plików SVG
 • Edytor czasu — umożliwia wprowadzanie nieniszczących zmian w obiekcie 3D
 • Modelowanie wielokątów — umożliwia stosowanie geometrii wielokątów w celu uproszczenia złożonych kształtów projektu

Jeśli nie masz pewności, jak zacząć korzystać z Mayi, możesz znaleźć tutaj świetny przewodnik.

    — Pobierz teraz Autodesk Maya

— POWIĄZANE: 6 najlepszych programów do animacji 3D na komputery z systemem Windows [LISTA 2019]

3)

NetFabb firmy Autodesk

Netfabb - twórca plików STL

NetFabb to niezwykle potężne narzędzie firmy Autodesk, które umożliwia projektowanie i produkcję różnych elementów 3D na profesjonalnym poziomie. To oprogramowanie zostało zaprojektowane, aby pomóc profesjonalistom w dziedzinie poprawy produkcji i projektowania, ponieważ jest w stanie tworzyć złożone modele 3D, drukować je i testować, aby zobaczyć, jak można je ulepszyć lub zmodyfikować w celu zwiększenia wydajności.

Ponieważ to oprogramowanie jest częścią pakietu Autodesk, ma pełną kompatybilność z dowolnym oprogramowaniem tej firmy. Ta aplikacja jest bardzo przydatna na wszystkich poziomach projektowania i inżynierii dzięki potężnym silnikom symulacyjnym, a także doskonałym funkcjom optymalizacji dla zaawansowanych toopatów.

NetFabb może tworzyć pliki STL od zera, ale pliki te można również importować z innej kompatybilnej stacji roboczej. To oprogramowanie konwertuje model 3D STL na różne warstwy plastra, aby rozpocząć drukowanie projektu warstwa po warstwie.

Możesz przeglądać, edytować i naprawiać wszystkie modele przed rozpoczęciem procesu drukowania, a także możesz przetwarzać swój projekt jako pełny model 3D lub podzielić na plasterki, które można analizować i modyfikować samodzielnie.

NetFabb jest zaprojektowany modułowo, a każdy moduł ma inne możliwości. Istnieją na przykład moduły do ​​tworzenia podpór, moduły, które pomagają w naprawie modeli 3D, manipulowaniu siatkami, analizowaniu części, dodawaniu etykiet itp.

Każdy moduł znaleziony w NetFabb po załadowaniu tworzy niestandardowy interfejs użytkownika, który oferuje wyraźny dostęp do wszystkich opcji, przełącza narzędzia znalezione w menu, a także tworzy nową ścieżkę w drzewie projektu dla każdego z nich. Umożliwia to łatwe śledzenie wszystkich modyfikacji i odpowiednie dostosowanie.

Chociaż możesz rozpocząć tworzenie części 3D od zera za pomocą tego oprogramowania, większość użytkowników importuje swoje pliki utworzone w oprogramowaniu 3D CAD. Netfabb jest kompatybilny z szeroką gamą plików uzyskanych przy użyciu większości oprogramowania CAD dostępnego na rynku — Inventor, Rhino, SolidWorks itp., A także obsługuje formaty plików SketchUp (IGES, JT, STEP i VRML).

Zobaczmy kilka innych ważnych funkcji NetFabb:

 • Może tworzyć idealnie wyraźne podglądy modelu 3D, umożliwiając modyfikowanie formularzy według potrzeb
 • Lattice Commander — pozwala modyfikować projekt za pomocą prostego narzędzia do krat i skórek
 • Potrafi tworzyć niestandardowe skrypty, które umożliwiają automatyzację powtarzalnych zadań
 • Pomaga w orientacji części i umożliwia podgląd podparć
 • Narzędzie PowerShape — modyfikuj rozmiar i położenie nowych elementów i konstrukcji wsporczych
 • Pozwala obserwować symulacje stresu w czasie rzeczywistym w projekcie 3D

Pobierz NetFabb

— POWIĄZANE: Najlepsze aplikacje 3D dla architektów domowych do projektowania domu

4

SketchUp

SketchUp - pliki STL

SketchUp to kolejna świetna opcja oprogramowania, która pozwala tworzyć pliki modelowania STL 3D i edytować je na różne sposoby. To oprogramowanie ma bardzo intuicyjny interfejs użytkownika, który jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Poza tym SketchUp można pobrać i używać całkowicie za darmo.

Funkcja Układ znajdująca się w SketchUp umożliwia przekształcenie modelu 3D w rysunek lub rysunek w model 3D. Korzystając z tej funkcji, masz dostęp do opcji, takich jak — wybór skali rysowania, dostosowanie wagi kłamstw w modelu, dodawanie wymiarów, objaśnień i grafiki, a także pozwala modelować sposób wyświetlania stron obszaru roboczego.

To oprogramowanie oferuje również dostęp do doskonałego centrum przedmiotów i treści do pobrania z SketchUp 3D Warehouse. Ta biblioteka zawiera ogromną liczbę obiektów 3D, zarówno stworzonych przez programistów z SketchUp, jak i treści stworzonych przez użytkownika.

Za pomocą Galerii 3D można bezpiecznie przechowywać wszystkie swoje ukończone i „w toku” projekty. Ta opcja pozwala teraz przez cały czas martwić się o noszenie dysków USB lub innych zewnętrznych pamięci. Możesz uzyskać dostęp do pamięci w chmurze z dowolnego miejsca na świecie, korzystając z połączenia internetowego.

Bardzo oficjalny zestaw filmów instruktażowych dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej SketchUp.

Pobierz SketchUp

— POWIĄZANE: Najlepsze oprogramowanie do anatomii 3D do badań nad ludzkim ciałem

5

Mikser

Blender - twórca plików STL

Blender to kolejne świetne oprogramowanie do modelowania i tworzenia 3D, które ma szeroki zakres opcji edycji, a także jest konkurencyjnym oprogramowaniem typu open source. To oprogramowanie wykorzystuje NURBS (Non-Uniform Rational B-Spline), a także siatki wielokątów, ma świetne narzędzia do symulacji, a jeśli czujesz się wystarczająco pewnie, możesz nawet tworzyć własne funkcje.

Jedną z najciekawszych funkcji Blendera jest niezwykle responsywna społeczność drukowania 3D. Społeczność oferuje wspaniałe pomysły, rozwiązania problemów z renderowaniem 3D, które mogą być bardzo przydatne w oprogramowaniu takim jak Blender, które tak naprawdę nie jest przeznaczone do użytku przez początkujących.

Jeśli jesteś początkujący i absolutnie musisz iść z Blenderem, możesz uzyskać pełen zakres kursów szkoleniowych i samouczków. Pomogą ci one zapoznać się ze sposobem działania tego oprogramowania, a ostatecznie będziesz mógł korzystać z całej jego mocy. Przejdź do oficjalnej strony, aby przeczytać więcej na temat samouczków.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak importować, a także eksportować pliki STL za pomocą Blendera, tutaj znajdziesz dobry przewodnik dotyczący tego tematu.

Oto kilka innych przydatnych funkcji tego oprogramowania:

 • Umożliwia korzystanie ze skryptów Python
 • Może łączyć 2D z elementami 3D, aby tworzyć złożone struktury
 • Modeluj i rzeźbisz niezwykle szeroką gamę modeli
 • Potrafi wykonywać malowanie 3D za pomocą pędzli i masek
 • VFX — daje możliwość importowania surowych plików
 • Świetne narzędzia do rzeźbienia i szczotkowania

Pobierz Blender

Wniosek

Na tej liście omówiliśmy jedne z najlepszych opcji oprogramowania na rynku, które zapewniają wszystkie potrzebne narzędzia (a także niektóre dodatkowe), w celu tworzenia profesjonalnych modeli 3D i eksportowania ich jako pliki STL.

Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnego zestawu narzędzi i nie przeszkadza ci krzywa uczenia się, wypróbuj opcje oprogramowania, które zaprezentowaliśmy w firmie Autodesk. Dzięki niewiarygodnemu zakresowi funkcji i różnorodnej kompatybilności — Maya, NetFabb lub 3DS Max pozwala tworzyć, modyfikować i drukować każdy aspekt modelu 3D. Możesz także uzyskać niesamowite wyniki, używając Blendera.

Jeśli jesteś początkującym i nie chcesz zaczynać nauki złożonego oprogramowania, zalecamy wypróbowanie przyjaznych dla początkujących opcji SketchUp, które obejmują wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia i edycji modelu 3D bez poświęcania zbyt wiele czasu na naukę Zrób to.

Chcielibyśmy wiedzieć, jaką opcję oprogramowania wypróbowałeś z tej listy i jak Ci się udało. Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji