3 najlepsze oprogramowanie LAN dla Windows 10 do monitorowania wszystkich parametrów

W informatyce i telekomunikacji lokalna sieć komputerowa (LAN) to termin opisujący sieć komputerową łączącą wiele komputerów, w tym urządzenia peryferyjne.

Istnieje wiele narzędzi programowych, których można użyć do zabezpieczenia sieci lokalnej, a także sieci rozszerzonych. Wiele z nich jest dostępnych za darmo.

Jak monitorować sieci LAN

Istnieje wiele systemów monitorowania sieci LAN.

Co mogę sprawdzić w oprogramowaniu LAN? Istotnymi parametrami są na przykład miejsce na dysku, procent wykorzystania procesora, użycie pamięci i dysku, łączność sieciowa itp.

Możesz także wcześniej ustawić alerty dla wszystkich tych ustawień. W ten sposób unikniesz nasycenia przestrzeni i blokowania serwerów.

Co sprawdzić, kupując narzędzie do monitorowania sieci LAN?

  • Alerty — powinieneś otrzymywać informacje o awariach i stresie z monitora
  • Narzędzia analityczne — do eksploracji sieci.
  • Modyfikacje — jeśli chcesz pisać własne skrypty do automatyzacji raportowania, system powinien na to pozwolić.
  • Wyobrażanie sobie — musisz być w stanie zobaczyć status całej sieci
  • Kompatybilność z wieloma dostawcami — system monitorowania i wszystkie istniejące urządzenia powinny się komunikować.

— POWIĄZANE: POPRAWKA: Wykrywanie sieci jest wyłączone w systemie Windows 10

W tym poście wymienimy 3 przydatne oprogramowanie LAN, którego możesz użyć w swojej sieci komputerowej z systemem Windows.

Jakiego oprogramowania LAN najlepiej użyć w 2019 roku?

1

Nagios

Oprogramowanie LAN Nagios

Nagios to system monitorowania, który pozwala zidentyfikować i rozwiązać wszelkie problemy związane z infrastrukturą IT, zanim spowodują one jakiekolwiek negatywne konsekwencje.

Nagios jest uważany za „de facto standard” w monitorowaniu sieci. I to prawda, ponieważ jest to jedno z pierwszych narzędzi, które zrobiło to dobrze. Przed Nagios byli inni, ale nadawali się tylko do określonych zadań.

Pierwsza wersja Nagios pochodzi z ubiegłego wieku: 1999. Od czasu oficjalnej premiery technologia ewoluowała: Nagios dokonał tego poprzez ekosystem „dodatków” lub dodatków innych firm, które starają się uzupełniać funkcje, które: brakuje.

Nagios jest w stanie monitorować urządzenia sieciowe, systemy i usługi. Ponadto system wtyczek sprawia, że ​​jest wszechstronny i można go dostosować do wszelkich wymagań monitorowania. Możliwe jest również pisanie niestandardowych wtyczek.

Istnieją 2 wersje Nagios:

  1. Wersja Enterprise o nazwie Nagios XI, która oferuje kompletny i już zbudowany system monitorowania
  2. Wersja Nagios Core stanowiąca podstawę systemu monitorowania. Wersja „Core” w pakiecie nagios3 jest dostępna w „squeeze” Debiana.

Zabbix ma interfejs zarządzania siecią, który jest scentralizowany w bazie danych, podobnie jak Pandora FMS.

Nagios jest jednak nadal zarządzany w tysiącach witryn za pomocą skomplikowanych plików tekstowych, skryptów i procesów ręcznych, co również wymaga użycia narzędzi innych firm do wdrożenia.

Ma to tę zaletę, że Nagios potrzebuje mniej zasobów, ponieważ nie używa bazy danych do przechowywania informacji. Trudność w zarządzaniu oznacza, że ​​masz zespół ludzi, którzy zarządzają Nagios.

  • Wtyczki i monitorowanie „od razu po wyjęciu z pudełka”

Zarówno Zabbix, jak i Nagios potrzebują wtyczek, aby oferować zestaw kompletnych funkcjonalności.

Zabbix nie ma „oficjalnej” biblioteki wtyczek dla społeczności, ale ma listę OID dla zapytań SNMP.

Nagios ma ogromną bibliotekę, ale nie jest tak dobrze utrzymana.

Pandora FMS ma mniejszą bibliotekę niż Nagios (nie osiąga 500 wtyczek), ale jest lepiej utrzymany. Narzędzie zawiera kolekcję wtyczek i modułów „gotowych do użycia”.

Zabbix ma potężny system do definiowania szablonów i wyzwalaczy opartych na wyrażeniach regularnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach między tymi trzema programami, możesz przeczytać tę analizę opublikowaną na oficjalnym blogu Pandora FMS.

Wybierz najlepsze

Porównaliśmy te 3 programy, aby pomóc ci podjąć świadomą decyzję. Daj nam znać, jeśli masz jakieś uwagi w poniższej sekcji.

Link do głównej publikacji