10 najlepszych programów CGI dla profesjonalnych twórców modeli i animacji 3D

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym artystą 3D, czy początkującym, który próbuje swoich sił w animacji CGI, posiadanie naturalnych umiejętności artystycznych to połowa sukcesu. Drugą połowę wygrywa się przy użyciu sprawnego komputera, który może renderować grafikę 3D i oczywiście oprogramowanie do modelowania 3D, aby pokazać swój talent twórczy.

Dzięki dostępności tak wielu obiecujących aplikacji do modelowania 3D na rynku może się zdezorientować, który z nich jest najlepszy spośród wielu.

Aplikacje 3D, które są najlepiej oceniane przez profesjonalistów, mogą nie być właściwym wyborem dla początkujących i odwrotnie. Na szczęście zaletą posiadania ogromnej kolekcji oprogramowania 3D jest to, że każdy program oferuje coś innego, aby zaspokoić potrzeby różnych odbiorców.

Jakie jest najlepsze oprogramowanie CGI do modelowania 3D i animacji? W tym artykule zanotowaliśmy najlepsze narzędzia CGI w oparciu o oferowane funkcje i łatwość użycia, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Oprogramowanie CGI do tworzenia animacji 3D

1

Autodesk Maya

Autodesk Maya - oprogramowanie cgi

 • Cena — bezpłatny okres próbny / miesięczna subskrypcja 248 £

Autodesk Maya jest używany przez wiele wiodących studiów efektów wizualnych i animacji ze względu na ogromną kolekcję dostępnych narzędzi. Najnowsza wersja Maya oferuje zwiększony przepływ pracy i wydajność dzięki ulepszonemu interfejsowi użytkownika.

Maya umożliwia tworzenie oszałamiających zestawów 3D z funkcjami odtwarzania i manipulacji sprzętem. Można go używać do tworzenia grafiki ruchu dla tekstu i latających logo, animacji 3D z ogólnymi narzędziami animacji, takimi jak zestaw narzędzi do klatki kluczowej, animacja skryptowa i modelowanie 3D z możliwością rzeźbienia i kształtowania modeli.

Integracja z Arnold RenderView pozwala wyświetlać zmiany scen w czasie rzeczywistym, w tym błyskawicę i aparat itp. Możesz dodatkowo ulepszać modele 3D za pomocą szczotkowych narzędzi do pielęgnacji, aby uzyskać dokładność w stylizacji włosów i futra.

Wersja Maya 2019 zawiera nowe narzędzia, w tym interfejs edytora UV, Clump Modifier, link Live After Effect do pracy z programem Adobe i wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym wraz z dodatkowymi zestawami narzędzi MASH.

Autodesk Maya może być nieco przytłaczający dla początkujących, ponieważ wymaga krzywej uczenia się. Ale dla tych, którzy chcą zainwestować czas i pieniądze, Maya jest jednym z najlepszych programów CGI na rynku.

 • Pobierz teraz Mayę z oficjalnej strony internetowej

— POWIĄZANE: 5 najlepszych programów do drukowania 3D, które ożywiają obrazy

2)

Autodesk 3DS Max

Autodesk 3Ds Max - oprogramowanie CGI

 • Cena £ — Bezpłatny okres próbny / 190 miesięczna subskrypcja

3DS Max to oprogramowanie do modelowania i animacji 3D, które pochodzi z tego samego domu co Maya, ale Autodesk opracował te narzędzia w innym celu. Podczas gdy Maya oferuje wyjątkowe możliwości animacji, 3DS Max błyszczy, jeśli chodzi o tworzenie ogromnych światów w grach i wciąganie wirtualnej rzeczywistości.

3DS Max pozwala tworzyć i definiować różnorodne środowiska i szczegółowe postacie wraz z zaawansowanymi narzędziami do renderowania, takimi jak Arnold, V-Ray i Iray, aby stworzyć oszałamiające efekty wizualne dla twojego projektu.

3DS Max jest również kompatybilny z innym oprogramowaniem Autodesk, w tym Inventor, Revit i Fusion 360 oraz innymi aplikacjami innych firm, takimi jak Unity i Unreal Engine w czasie rzeczywistym, do tworzenia animacji gier wideo.

Interfejs użytkownika może być mniej zastraszający dla początkujących, ponieważ zawiera ogromną bibliotekę różnych modyfikatorów, aby ułatwić proces modelowania.

Autodesk 3DS ma swoją cenę i jest przeznaczony dla profesjonalistów. Dla studentów Autodesk oferuje bezpłatną wersję tego samego do celów edukacyjnych.

 • Pobierz teraz Autodesk 3DS Max 

3)

Houdini

Houdini - oprogramowanie CGI

 • Cena £ — Darmowa edycja edukacyjna / 1995 Licencja wieczysta z rocznym planem aktualizacji

Dla tych, którzy chcą najlepszych narzędzi do grafiki i efektów 3D i nie dbają o krzywą uczenia się, ale chcą czegoś, co kosztuje mniej niż Maya, powinni spojrzeć na Houdini firmy SideFX.

Houdini jest używany przez wiele cyfrowych i studia gier do tworzenia gier z otwartym światem i symulacji odbiorców za pomocą potężnych i atrakcyjnych efektów wizualnych.

Houdini obsługuje również Rzeczywistość wirtualną i rozszerzoną oraz oferuje narzędzia do tworzenia i zarządzania treściami używanymi do wypełniania tych wirtualnych światów. Oprogramowanie wykorzystuje przepływ pracy oparty na węzłach, co oznacza, że ​​każda akcja jest przechowywana w węźle, który jest później podłączony do sieci w celu wykonywania powtarzających się akcji z różnymi wynikami.

Houdini to złożone oprogramowanie, które wymaga intensywnej nauki. Podczas gdy wersja studencka tego samego jest bezpłatna, wersja komercyjna oferuje inną strukturę cen dla poszczególnych artystów i studiów.

Pobierz Houdini

— PODOBNE: 5+ najlepsze oprogramowanie do animacji dla dzieci

4

Mikser

Blender - darmowe oprogramowanie cgi

 • Cena £ — Darmowe oprogramowanie typu open source

Jeśli szukasz bezpłatnej alternatywy dla wyżej wspomnianego drogiego oprogramowania CGI, to Blender jest odpowiednim programem do rozpoczęcia kariery w animacji i modelowaniu 3D.

Blender istnieje już od jakiegoś czasu i pomimo tego, że jest to projekt open source, jest wspierany przez niektórych znanych artystów z branży CGI.

Blender obsługuje wszystkie funkcje wymagane do tworzenia koncepcji 3D, w tym modelowanie, takielowanie, animację, symulację, renderowanie, komponowanie i śledzenie ruchu, a także edycję wideo i tworzenie gier.

Wykorzystuje silnik renderowania Cycles, który jest wewnętrznym silnikiem śledzącym ścieżki, który oferuje podgląd rzutni w czasie rzeczywistym, renderowanie VR oraz wykorzystuje sprzętowy rendering GPU lub CPU w zależności od wymagań.

Blender obsługuje również modelowanie, rzeźbienie, UV, aby tworzyć oszałamiające modele z malowaniem 3D za pomocą pędzli tekstur i maskowania. Istnieją inne zaawansowane narzędzia do animacji i osprzętu z wbudowaną funkcją śledzenia obiektów.

Blender to darmowe oprogramowanie, które oferuje mnóstwo narzędzi do modelowania 3D dla profesjonalistów i początkujących. Jednak krzywa uczenia się jest stroma, a użytkownicy muszą poświęcić sporo czasu, aby w pełni zrozumieć działanie narzędzia.

Pobierz Blender

— POWIĄZANE: 4 najlepsze oprogramowanie do animacji anime do użytku na komputerach z systemem Windows

5

Cinema 4D 

Cinema 4D - oprogramowanie cgi

 • Cena £ — Bezpłatna wersja próbna / Rozpocznij od 995 USD wieczystej licencji

Jeśli zastanawiasz się nad swoją karierą w 3D, Cinema 4D jest jednym z najlepszych wyborów. Jest to złożone i drogie oprogramowanie, ale oferuje wszystko pod jednym dachem.

Niezależnie od tego, czy chcesz tworzyć animację, projektowanie architektury, gry wideo, czy korzystać z efektów wizualnych w filmach, Cinema 4D jest wyposażony w niezbędne narzędzia bez przytłaczania użytkownika. To oprogramowanie CGI było wykorzystywane przez kilka hollywoodzkich studiów do nadawania efektów wizualnych w filmach.

Jest to również jedno z najłatwiejszych rozwiązań animacji 3D dostępnych zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących. Intuicyjny interfejs użytkownika wspierany przez doskonałe wsparcie społeczności może ułatwić rozpoczęcie pracy i być w stanie uzyskać oszałamiający wynik w czasie (oczywiście w oparciu o twoje umiejętności).

Aby jeszcze bardziej usprawnić przepływ pracy, Cinema 4D jest ściśle zintegrowana z Adobe After Effects, Adobe Illustrator, Auto CAD oraz innymi aplikacjami do grafiki 3D i ilustracji.

Cinema 4D nie jest tani, ale na szczęście ma wieczystą licencję dla osób fizycznych i studiów graficznych oraz inne opcje. Zalecamy rozpoczęcie od ponad 30 dni bezpłatnego okresu próbnego za pomocą wersji demonstracyjnej, a następnie zdecydować, czy chcesz wydać pieniądze na to oprogramowanie.

Pobierz Cinema 4D 

6

Modo

Oprogramowanie Modo - cgi

 • Cena £ — 599 USD rocznie / 1799 USD wieczystej licencji

Od tworzenia koncepcji butów 3D po przerażające potwory, Modo dzięki elastycznemu i wydajnemu zestawowi narzędzi do modelowania 3D może tworzyć od podstaw dowolną grafikę koncepcyjną.

Najnowsza wersja Modo jest dostarczana z ulepszonymi narzędziami do pomijania modeli dla lepszego przepływu pracy, a także z funkcjami takimi jak integracja rzutni VR i ulepszone możliwości animacji.

Narzędzie stało się popularne wśród artystów cyfrowych w ciągu ostatnich kilku lat głównie ze względu na dobrze zaimplementowane zestawy narzędzi oraz intuicyjny interfejs użytkownika.

Modo oferuje podstawowe funkcje modelowania 3D, takie jak narzędzia logiczne MeshFusion, narzędzia do rzeźbienia pędzlem, system cieniowania warstw i węzłów do łatwego tworzenia złożonych koncepcji. Jest również wyposażony w fotorealistyczne narzędzia do renderowania oraz możliwość przeglądania tekstur bez czekania na ostateczny rendering.

Jest również wyposażony w zaawansowane narzędzia do projekcji kamery z obsługą wideo 360 stopni, narzędzia do ustawiania, ramę animacji 3D z wysokimi opcjami dostosowywania, efekty społecznościowe i możliwość dodania realistycznych włosów i futra do koncepcji.

Modo jest jednym z najlepszych programów do modelowania 3D, które jest nie tylko wydajne, ale także intuicyjne w obsłudze i nauce. Jednak cena niektórych osób może być nieco trudna do uzasadnienia.

Pobierz Modo

— POWIĄZANE: 5 najlepszych programów do animacji 2D dla komputerów z systemem Windows

7

ZBrush

ZBrush - oprogramowanie cgi

 • Cena £ — 895 USD wieczyste

Jeśli chcesz stworzyć drukowaną wersję 3D swojej kompozycji, ZBrush jest narzędziem dla Ciebie. Podczas gdy inne oprogramowanie do modelowania 3D obsługuje drukowanie 3D, ZBrush jest popularnym wyborem wśród drukarni 3D.

ZBrush to narzędzie do modelowania i rzeźbienia oferujące użytkownikom narzędzia do modelowania 3D. Intuicyjny interfejs użytkownika czyni z niego jedno z najłatwiejszych narzędzi do modelowania 3D.

Aby lepiej ułatwić interakcję modeli 3D i obrazów 2D, menu ZBrush oferuje nieliniową metodę bez trybu. Pomaga tworzyć realistyczne rendery z efektami atmosferycznymi.

Nowa wersja ZBrush zawiera Sculptris Pro, dynamiczny proces rzeźbienia teselacji, Project Primitive, deformator do łączenia wielu elementów geometrii i Polygroupit, który oferuje nowy sposób tworzenia grupowania wielokątów.

ZBrush oferuje również inne niezbędne narzędzia do generowania podstawowego zacieru, rzeźbienia modeli, teksturowania, renderowania i ilustracji. Jest również bardzo kompatybilny z innymi zestawami graficznymi, w tym Photoshop, Maya, Cinema 4D i Modi itp.

ZBrush jest wysoce zaawansowanym narzędziem z nowymi, potężnymi funkcjami i ulepszeniami, bez kosztów aktualizacji przyszłych wersji. Jeśli dopiero wchodzisz w świat modelowania 3D i CGI, ZBrush może być dobrym wyborem zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów.

Pobierz ZBrush

— POWIĄZANE: 5 najlepszych programów do modelowania twardych powierzchni [FRESH LIST]

8

Daz Studio

Daz Studio - oprogramowanie cgi

 • Cena £ — Darmowy (w momencie publikacji tego artykułu)

Oprócz Blendera istnieje wiele innych darmowych programów do modelowania 3D oferujących potężne narzędzia, a jednym z nich jest Daz Studio. Jest to oprogramowanie do modelowania 3D, renderowania i animacji, które koncentruje się na tworzeniu domowych realistycznych postaci.

Jest także jednym z przyjaznych dla użytkownika oprogramowania do modelowania 3D, z którego mogą korzystać zarówno profesjonaliści, jak i początkujący. Co do tego, co można zrobić za pomocą Daze Studio, możesz tworzyć morfing 3D, publikowanie i renderowanie animacji za pomocą mocy GPU do tworzenia fotorealistycznych postaci. Daz Studio oferuje również dostęp do swojej biblioteki treści, która zawiera gotowe elementy, które można przekształcić zgodnie z potrzebami użytkownika.

Projekt można również konwertować i eksportować do Maya z Daz Studio. Daz Studio można podłączyć do Daz Store, aby przeglądać dostępne produkty i dokonywać zakupów.

Pobierz Daz Studio

9

Sculptris

Sculptris - oprogramowanie cgi

 • Cena £ — Wolny

Sculptris pochodzi od twórców ZBrush, ale jest bezpłatnym narzędziem do modelowania i renderowania 3D sprzedawanym jako najlepsze narzędzie dla początkujących artystów dla artystów cyfrowych.

Chociaż Sculptris nie oferuje zaawansowanych funkcji ZBrush, jest wyposażony w podstawowe funkcje do tworzenia modeli 3D na poziomie podstawowym, które można dodatkowo ulepszyć za pomocą ZBrush po wybraniu aktualizacji.

Sculptris jest wyposażony w podstawowe funkcje ZBrush, takie jak dynamiczny tesselacja, tryb symetrii do automatycznego symetrycznego rzeźbienia po obu stronach modeli, pędzle do rzeźbienia z optymalizacją pędzla przy użyciu wstępnie załadowanego wzoru, systemu masek, malowania projekcyjnego i funkcji automatycznego tworzenia promieni UV.

Prosty interfejs użytkownika i mniej złożoność narzędzia oznacza, że ​​nawet początkujący może zacząć korzystać z narzędzia w krótkim czasie. Jednak, gdy się dowiesz, będziesz musiał uaktualnić do ZBrush, aby uzyskać zaawansowane funkcje.

Pobierz Rzeźbienie

— POWIĄZANE: 6 najlepszych programów do animacji poklatkowej do użycia na komputerach z systemem Windows

10

Houdini Apprentice

Uczeń Houdini - oprogramowanie cgi

 • Cena £ — Wolny

Houdini Apprentice pochodzi od twórców Houdini, o których wspominaliśmy wcześniej w tym artykule. Podczas gdy Houdini w wersji FX kosztuje fortunę, dobrzy ludzie z SideFX opracowali bezpłatną wersję tego samego narzędzia do modelowania 3D, ale wyłącznie do użytku niekomercyjnego.

Istnieje również kilka innych ograniczeń. Rozdzielczość pliku jest ograniczona do 1280 x 720 i używa własnego formatu pliku .picnc. Użycie dowolnego innego formatu spowoduje uzyskanie wyniku ze znakiem wodnym Houdini. Możesz jednak usunąć ograniczenia za pomocą programu Houdini Education.

Houdini Apprentice to doskonałe narzędzie dla każdego, kto chce zacząć uczyć się narzędzi do modelowania 3D, ale nie chce wydawać pieniędzy podczas procesu uczenia się.

Pobierz Houdini Apprentice

Jaki masz wybór?

Chociaż w tym artykule wymieniliśmy najlepsze i standardowe w branży oprogramowanie do modelowania 3D, ważne jest, aby wziąć wszystkie te narzędzia na przejażdżkę, aby znaleźć najlepsze narzędzia zgodnie z wymaganiami.

Daj nam znać swoje ulubione narzędzie z listy lub jeśli uważasz, że zostawiliśmy zasłużone oprogramowanie CGI z listy w komentarzach.

Link do głównej publikacji