Stunnel — Jak korzystać z Gmaila ze starszym oprogramowaniem

Dzięki ponad 200 milionom użytkowników Google Mail lub Gmail jest obecnie jednym z najczęściej używanych systemów e-mail na świecie. Nawet firmy biorą udział w tym przedsięwzięciu, przenosząc infrastrukturę poczty e-mail do Google Apps, co daje im wszystkie zalety Google i wygodę korzystania z niestandardowej domeny. Dzięki wielu funkcjom na wyciągnięcie ręki, takim jak kontrola spamu, kalendarze, zdjęcia (Piscasa) i dokumenty Google do przechowywania plików i współpracy, naprawdę nie możesz się pomylić.

Jednak wiele osób nadal nie wie, że jeśli chcesz przenieść swoją pocztę e-mail do zewnętrznego oprogramowania e-mail, musi mieć możliwość korzystania z bezpiecznych połączeń. Oznacza to SSL (Secure Socket Layer) i TLS (Transport Layer Security). Oba te protokoły używają szyfrowania i są wbudowane automatycznie w większość aktualnego oprogramowania pocztowego. Zamiast używać portów 25 i 110 do wysyłania i odbierania, będziesz używać portów 465 i 995, a Gmail nie będzie bez nich działał.

Co więc się stanie, gdy zostaniesz poproszony o skonfigurowanie systemu poczty e-mail w celu komunikowania się z Google Mail, który nie zezwala na te porty i jest tak stary, że nie wie o protokołach szyfrowania? Cóż, jedną odpowiedzią może być mały program o nazwie Stunnel. Ten mały klejnot znajduje się na komputerze i konwertuje standardowe wiadomości e-mail do formatu odpowiedniego dla Google Mail. Może obsługiwać pocztę przychodzącą i wychodzącą i jest wystarczająco solidny, aby używać go w sieci, w której wiele osób wysyła wiadomości e-mail jednocześnie. Zużywa również bardzo mało pamięci systemowej i rzadko ulega awarii.

Konfiguracja Stunnel jest łatwa. Po prostu dokładnie uruchom proces instalacji, który zajmie około 20 sekund, a następnie edytuj mały plik tekstowy, który konfiguruje program do korzystania z dowolnej usługi e-mail, której używasz. Oczywiście mówimy tutaj o Google Mail, ale ten program może być używany do łączenia się z dowolnym systemem e-mail wykorzystującym bezpieczne warstwy gniazd.

stunnel

Możesz łatwo skonfigurować mapowanie portów, więc jeśli twoje oprogramowanie będzie odbierać wiadomości e-mail tylko z portu 110, automatycznie przetłumaczy to na port 995 dla ciebie i to samo z pocztą wychodzącą. Będzie również obsługiwał wiadomości e-mail IMAP.

Możesz zainstalować Stunnel na dowolnym komputerze z systemem Windows. W środowisku sieciowym możesz zainstalować kopię na serwerze i skierować na nią wszystkie swoje stacje robocze. Stunnel wydaje się pozwalać na wiele połączeń bez żadnych problemów. Widziałem pojedyncze wystąpienie programu Stunnel obsługującego pocztę e-mail dla maksymalnie 200 stacji roboczych. Oczywiście, jeśli masz więcej, nie ma powodów, dla których nie możesz zainstalować więcej niż jednego wystąpienia programu Stunnel w celu obsługi dodatkowego ruchu. Instaluje się również jako usługa w systemach operacyjnych serwera, co umożliwia jej automatyczne uruchomienie. Można go również zainstalować na poszczególnych komputerach, takich jak laptopy.

Ten program znajduje uznanie u całkiem sporej liczby osób. Jest prosty i robi dokładnie to, co mówi. Jest także wystarczająco elastyczny, aby zmieścił się w prawie każdej sieci.

Link do głównej publikacji