Poprawka: rocznicowa aktualizacja systemu Windows 10 niszczy moduł ładujący w konfiguracji podwójnego rozruchu

Jeśli korzystasz z systemu podwójnego rozruchu, powinieneś pomyśleć dwa razy przed zainstalowaniem rocznicowej aktualizacji systemu Windows 10. Użytkownicy zgłaszają, że system Windows nie uruchamia się po zainstalowaniu systemu Windows 10 w wersji 1607, ponieważ ich komputery po prostu wyświetlają komunikat o błędzie informujący, że system plików jest nieznany.

Według raportów użytkowników po zakończeniu pobierania system Windows nie uruchamia się w pierwszej fazie ponownego uruchamiania. Zamiast tego pojawia się komunikat informujący użytkowników, że system wejdzie w tryb ratunkowy GRUB:
błąd: nieznany system plików.
Wchodzę w tryb ratunkowy…
GRUB Ratunek>

Pod koniec procesu narzędzie ratunkowe GRUB wyświetla listę partycji, ale pokazuje je wszystkie jako „nieznany system plików”. Wielu użytkowników spieszy się z informacją, że ten komunikat o błędzie jest normalny, ponieważ Linux i GRUB Boot Loader nie są obsługiwane w konfiguracjach podwójnego rozruchu z Windows. W rzeczywistości wielu użytkowników korzysta z Gruba z Linuksem i Windows od lat.

Aktualizacja rocznicowa niszczy moduł ładujący w konfiguracji podwójnego rozruchu

Mój laptop został zaktualizowany do aktualizacji Anniversary ostatniej nocy. Pobieranie zajęło 7 godzin! […] Po zakończeniu pobierania i rozpoczęciu pierwszego ponownego uruchomienia system Windows nie uruchamia się już. […]

Mój system został skonfigurowany z jednym dyskiem, dyskiem SSD 160 GB, z systemem Windows 10 Home Edition zainstalowanym na jednej partycji, a Ubuntu 16.04 LTS na osobnej partycji. Po zainstalowaniu Ubuntu instaluje bootloader GRUB, który do tej pory nie miał problemu z obsługą Windows i Ubuntu zainstalowanych na tym samym dysku; daje mi menu startowe, które pozwala mi wybrać system operacyjny do uruchomienia (Ubuntu wybrane jako domyślne). Jednak po aktualizacji Anniversary wszystko, co otrzymałem, to powyższy „komunikat o nieznanym systemie plików”.

Na szczęście cała nadzieja nie jest stracona, ponieważ narzędzie Ubuntu do naprawy rozruchu może rozwiązać ten problem. Możesz pobrać to bezpłatne narzędzie ze strony Ubuntu.

Jak naprawić błąd modułu ładującego rozruchu w konfiguracji podwójnego rozruchu systemu Linux i Windows

  1. Zainstaluj Narzędzie do naprawy rozruchu w Ubuntu z sesji na żywo Ubuntu lub z zainstalowanej sesji Ubuntu
  2. Połącz z internetem
  3. Otwórz nowy Terminal> wpisz następujące polecenia i naciśnij klawisz Enter po każdym wierszu:

sudo add-apt-repository ppa: yannubuntu / boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair naprawa rozruchu

4. Uruchom Boot-Repair z Dash lub pisząc naprawa rozruchu w terminalu.
5. Kliknij Zalecana naprawa przycisk. Po zakończeniu procesu naprawy zanotuj adres URL (paste.ubuntu.com/XXXXX) na kartce papieru.
6. Restart > Sprawdź, czy system operacyjny z podwójnym rozruchem został odzyskany.

Link do głównej publikacji