Masz błąd rozruchu A2? Możesz to naprawić w 3 szybkich krokach

Po zainstalowaniu pewnej aktualizacji lub nowego programu na komputerze zazwyczaj pojawia się monit o ponowne uruchomienie systemu Windows 10. W rzadkich sytuacjach podczas tej fazy ponownego uruchamiania mogą wystąpić problemy systemowe, takie jak Kod błędu rozruchu A2.

Ten szczególny problem może również wystąpić przed zainstalowaniem systemu operacyjnego Windows, co oznacza, że ​​uniemożliwi to prawidłowe korzystanie z komputera lub notebooka.

Dlatego ważne jest, aby naprawić to jak najszybciej. Ale najpierw musisz nauczyć się jednej rzeczy: błąd A2 sygnalizuje, że system nie może zidentyfikować urządzenia rozruchowego na twoim komputerze.

Wkrótce jeden ze sterowników powoduje ten problem z uruchomieniem (HDD, SSD, optyczny, USB i tak dalej). Dlatego musisz „powiedzieć” swojemu komputerowi, skąd ma wszystko uruchomić, niezależnie od tego, czy chodzi o system Windows 10, czy interfejs BIOS.

W każdym razie, jak już wiesz, jak każda inna awaria systemu, możemy łatwo naprawić problem z uruchomieniem A2, a oto metody rozwiązywania problemów, które należy zastosować w tej sytuacji.

Jak rozwiązać problemy z uruchamianiem komputera A2

 • Rozwiązanie 1 — Odłącz sterowniki jeden po drugim.
 • Rozwiązanie 2 — Zresetuj lub zaktualizuj CMOS / BIOS.
 • Rozwiązanie 3 — Zaktualizuj sterowniki.
 • Rozwiązanie 4 — Szczególny przypadek: urządzenia SATA

1. Odłącz sterowniki jeden po drugim

Jak już opisano, błąd komputera A2 jest związany z urządzeniami rozruchowymi na komputerze. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to odłączyć, a następnie poprawnie ponownie podłączyć sterowniki.

W ten sposób możesz przejść problem A2 i uzyskać dostęp do BIOS-u, aby odpowiednio skonfigurować opcje rozruchu.

Dlatego najpierw odłącz wszystkie urządzenia peryferyjne, a następnie wszystkie sterowniki. Na koniec podłącz tylko jeden sterownik (na przykład dysk SSD) i włącz komputer.

Powinieneś zostać przeniesiony do systemu BIOS, z którego możesz skonfigurować opcje rozruchu. Jeśli użycie dysku SSD lub HDD nie działa, spróbuj również usunąć pamięć RAM (jeśli dwa gniazda są zajęte, podłącz najpierw tylko jedno gniazdo i spróbuj sprawdzić, czy to rozwiąże problem).

Oczywiście, po skonfigurowaniu odpowiednio opcji rozruchu, możesz pomyślnie połączyć wszystkie sterowniki normalnie.

2. Zresetuj lub zaktualizuj CMOS / BIOS

Innym sposobem naprawienia problemu z uruchomieniem A2 jest aktualizacja systemu BIOS. Oczywiście zainicjowanie odpoczynku może również rozwiązać ten problem. W ten sposób uzyskaj dostęp do interfejsu BIOS na komputerze z systemem Windows 10 (ta procedura różni się w zależności od producenta) i poszukaj opcji domyślnych.

Stamtąd powinieneś być w stanie wybrać opcję nazwaną „resetuj do domyślnych” lub „domyślnych ustawień fabrycznych”. Potwierdź wybór i uruchom ponownie komputer. I tak możesz zresetować CMOS / BIOS.

zresetuj domyślne bios

Aby zaktualizować system BIOS, musisz ponownie wprowadzić ten interfejs na swoje urządzenie. Teraz opcja aktualizacji może nie być domyślnie prezentowana w konfiguracji sprzętowej, więc istnieją dwa sposoby wykonania tego zadania:

 • możesz to zrobić automatycznie przez BIOS, jeśli opcja aktualizacji jest dostępna
 • możesz to zrobić ręcznie, wchodząc na oficjalną stronę producenta płyty głównej — stamtąd pobierz najnowszą łatkę aktualizacji BIOS i zastosuj ją na swoim komputerze.

Przeczytaj także: 6 najlepszych oprogramowania do informacji o płycie głównej w użyciu

3. Zaktualizuj sterowniki

Jeśli błąd rozruchu A2 występuje rzadko, należy również sprawdzić sterowniki zainstalowane w systemie Windows 10. Na przykład sterownik USB 3.0 może powodować problemy z uruchamianiem.

Więc poszukaj sterowników, które są instalowane domyślnie i zainstaluj wszystko ponownie — włącz system Windows 10, naciśnij Win + R. klawisze skrótu oraz w polu typu RUN appwiz.cpl; i od tego momentu po prostu zainstaluj ponownie sterowniki, które mogą nie działać poprawnie na twoim urządzeniu.

4. Rozwiązanie 4 — Szczególny przypadek: urządzenia SATA

Błąd rozruchu A2 może czasem być związany z urządzeniami SATA. W takim przypadku spróbuj go przetestować:

 1. Załaduj domyślne ustawienia BIOS.
 2. Zmień porty SATA.
 3. Zainstaluj urządzenia SATA jeden po drugim, aby sprawdzić, z którym urządzeniem jest związany ten problem.
 4. Sprawdź kable SATA.
 5. Jeśli masz dostęp do innego systemu, sprawdź, czy urządzenie działa poprawnie. 

Mamy nadzieję, że po zastosowaniu powyższych rozwiązań rozwiązywania problemów system Windows 10 działa teraz bez problemów. Jeśli jednak nadal występuje ten sam błąd rozruchu A2, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Upewnij się, że szczegółowo opisałeś swój problem wraz z konfiguracją sprzętu. Na podstawie tych szczegółów możemy dostarczyć dalsze rozwiązania, które mogą zadziałać w konkretnym przypadku.

Link do głównej publikacji