Jak zweryfikować cele linków przed kliknięciem linków

Wczorajszy post o nowym ataku wirusa na Skype pokazał, że ważne jest zweryfikowanie celów linków przed kliknięciem linków. Bo jeśli tego nie zrobisz, możesz skończyć z paskudnym wirusem, trojanem lub innym złośliwym oprogramowaniem na twoim komputerze. Co sprawia, że ​​atak Skype działa tak dobrze, że rozprzestrzenia się, wysyłając wiadomości do kontaktów Skype, ludzi, którym prawdopodobnie ufasz, że nie wysyłają ci złośliwych linków lub plików.

Skype jest oczywiście tylko przykładem i to samo może się zdarzyć na stronach takich jak Facebook, Twitter, Google, inne aplikacje do przesyłania wiadomości, telefon komórkowy lub aplikacja e-mail. Nawet system komputerowy z aktualną ochroną może zostać zainfekowany, jeśli rozprzestrzenia się nowy typ wirusa, którego oprogramowanie antywirusowe jeszcze nie rozpoznaje jako zagrożenia.

Istnieją dwa główne rodzaje ukrytych linków, które napotkasz podczas tych ataków:

  • Skrócony link, który nie ujawnia głównego celu
  • Link HTML, który wyświetla inny link w tekście, niż faktycznie prowadzi do.

Skrócone linki

Możesz korzystać z usług internetowych, takich jak LongUrl lub CheckShortUrl, aby ujawniać cele linków bez klikania linków, aby to zrobić samodzielnie. Wszystko, co musisz zrobić, to skopiować link, klikając go prawym przyciskiem myszy i wybierając kopię lub zaznaczając go i używając Ctrl-c do kopiowania, aby wkleić go w formularzu na jednej z dwóch stron połączonych powyżej. Zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę, która ujawnia tutaj długi adres URL, abyś wiedział, dokąd prowadzi krótki link, zanim klikniesz link.

ujawnij cel linku

Zamiast używać usługi internetowej do rozwijania krótkich adresów URL, możesz zamiast tego zainstalować i używać rozszerzenia przeglądarki. Rozszerzenia te mają ograniczony zasięg, co oznacza, że ​​zazwyczaj nie można ich używać do rozwijania krótkich adresów URL napotykanych w innych programach działających w systemie.

Użytkownicy przeglądarki Firefox mogą spojrzeć na Długi adres URL. Użytkownicy Chrome powinni wypróbować Zamiast tego Eksploduj.

Linki HTML

Dużym problemem związanym z linkami HTML, który zniechęca wielu niedoświadczonych użytkowników, jest to, że tekst linku może również wyglądać jak adres URL. Link HTML składa się z dwóch głównych części:

  • Sam link docelowy
  • Tekst linku

Spójrzmy na przykład: http://www.google.com/

Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że link prowadzi do Google.com, prawda? Sugeruje to tekst linku. Właściwy link prowadzi jednak do bing.com. Jeśli spojrzysz na rzeczywisty kod źródłowy, zauważysz, że:

http://www.google.com/

Href określa cel łącza, tekst łącza jest zawarty między poleceniem. Trzeba tylko pamiętać, że tekst linku to ciąg znaków, który może wyglądać jak nazwa domeny lub adres URL.

Zamiast patrzeć na kod źródłowy, często możesz po prostu najechać kursorem myszy na link, aby dowiedzieć się więcej o miejscu docelowym łącza.

link docelowy

Jak widać w tym przypadku, najechanie kursorem na link google.com ujawnia, że ​​faktycznie prowadzi do bing.com.

Końcowe słowa

Ważne jest, aby zweryfikować linki przed ich kliknięciem. Dotyczy to w szczególności głośnych linków prowadzących do stron finansowych lub innych stron internetowych, z którymi masz połączenie.

Link do głównej publikacji