Jak zaktualizować system BIOS w systemie Windows 10 [KOMPLETNY PRZEWODNIK]

BIOS jest kluczowym składnikiem każdego komputera, który umożliwia zmianę ustawień sprzętu bez uruchamiania systemu Windows.

W systemie BIOS dostępnych jest wiele funkcji, ale niektórzy zaawansowani użytkownicy zazwyczaj aktualizują swoje funkcje, aby uzyskać dostęp do nowych funkcji.

Aktualizacja systemu BIOS może być dość skomplikowaną procedurą, dlatego dzisiaj pokażemy, jak sflashować system BIOS w systemie Windows 10.

Czy konieczna jest aktualizacja systemu BIOS?

Flashowanie systemu BIOS to zaawansowana procedura, a jeśli nie wykonasz go poprawnie, możesz spowodować poważne uszkodzenie komputera.

W większości przypadków nie musisz nawet aktualizować systemu BIOS, chyba że występuje poważny problem ze sprzętem.

Główny problem z BIOS-em polega na tym, że jest on umieszczony na chipie na płycie głównej, a jeśli proces aktualizacji się nie powiedzie, w ogóle nie będzie można uruchomić systemu Windows.

Jeśli nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem, nie musisz aktualizować systemu BIOS, ale jeśli masz problem ze sprzętem, a jedynym sposobem na jego rozwiązanie jest aktualizacja systemu BIOS, być może będziesz musiał go zaktualizować.

Aby pomyślnie przeprowadzić aktualizację systemu BIOS, musisz mieć pewność, że proces aktualizacji nie zostanie przerwany przez utratę zasilania lub nieoczekiwane zamknięcie.

Jeśli tak się stanie, proces aktualizacji systemu BIOS zakończy się niepowodzeniem, a najprawdopodobniej spowodujesz uszkodzenie płyty głównej.

Aby uniknąć problemów, podłącz laptopa bezpośrednio do gniazdka elektrycznego lub użyj zasilacza UPS na komputerze stacjonarnym.

Chociaż aktualizacja systemu BIOS może być potencjalnie niebezpieczna, po aktualizacji systemu BIOS istnieją pewne korzyści. Czasami aktualizacja systemu BIOS zapewnia obsługę nowego sprzętu, na przykład obsługę nowych procesorów.

Kolejną zaletą aktualizacji systemu BIOS jest poprawiona stabilność i potencjalnie nowe funkcje, takie jak podkręcanie.

Jak widać, aktualizowanie systemu BIOS nie jest konieczne, zwłaszcza że niewłaściwa aktualizacja systemu BIOS może prowadzić do wielu innych problemów.

Zaleca się aktualizację systemu BIOS, jeśli masz problem ze sprzętem związany z systemem BIOS. Istnieje kilka różnych sposobów aktualizacji systemu BIOS, a dziś pokażemy, jak to zrobić.

Ostrzeżenie o epickim przewodniku! Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie BIOS, znajduje się tutaj!

Jak zaktualizować system BIOS w systemie Windows 10? Najłatwiejszym sposobem aktualizacji systemu BIOS jest bezpośrednio z jego ustawień. Przed rozpoczęciem procesu sprawdź wersję systemu BIOS i model płyty głównej. Innym sposobem na aktualizację jest utworzenie napędu USB DOS lub skorzystanie z programu dla systemu Windows.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, sprawdź poniższe kroki.

Kroki flashowania systemu BIOS w systemie Windows 10:

  1. Aktualizacja z systemu BIOS
  2. Utwórz napęd DOS USB
  3. Użyj programów opartych na systemie Windows

Przed aktualizacją systemu BIOS musisz dowiedzieć się, której wersji aktualnie używasz. Najłatwiejszym sposobem na to jest skorzystanie z wiersza polecenia lub narzędzia Informacje o systemie.

Pisaliśmy już o kilku różnych metodach, których można użyć do sprawdzenia wersji systemu BIOS w systemie Windows 10, więc koniecznie sprawdź ten artykuł.

Oprócz wersji BIOS, musisz również znać model swojej płyty głównej. Możesz zobaczyć model swojej płyty głównej za pomocą dowolnego narzędzia informacji o sprzęcie, takiego jak Speccy lub CPU-Z.

Po znalezieniu używanej wersji systemu BIOS należy pobrać nową wersję ze strony internetowej producenta płyty głównej. Przejdź do sekcji Wsparcie lub Pobieranie i wybierz model płyty głównej.

Pobierz aktualizację systemu BIOS dla dokładnie używanego modelu płyty głównej.

Zainstalowanie niewłaściwej wersji systemu BIOS na płycie głównej może spowodować uszkodzenie, więc zachowaj szczególną ostrożność podczas pobierania nowej wersji systemu BIOS.

Prawie wszystkie wersje systemu BIOS mają uwagi dotyczące aktualizacji dostępne na stronie pobierania, dzięki czemu można łatwo sprawdzić, jakie problemy rozwiązuje aktualizacja.

Po pobraniu nowej wersji systemu BIOS zostanie ona zapisana w archiwum, więc najpierw musisz ją rozpakować. Następnie sprawdź dostępny plik readme, aby uzyskać instrukcje i wszelkie dodatkowe informacje.

Istnieje kilka sposobów na aktualizację systemu BIOS i omówimy je krótko.

Komputer nie uruchamia się po aktualizacji systemu BIOS? Sprawdź nasz szczegółowy przewodnik, aby rozwiązać problem jak prawdziwy technik!

Rozwiązanie 1 — Aktualizacja z systemu BIOS

Niektórzy producenci płyt głównych zezwalają na flashowanie systemu BIOS, po prostu uzyskując do niego dostęp i wybierając opcję aktualizacji.

Jest to stosunkowo proste i aby to zrobić, musisz przenieść pobraną aktualizację systemu BIOS na dysk flash USB.

Przed przeniesieniem aktualizacji na dysk USB upewnij się, że na dysku nie ma żadnych innych plików. Teraz musisz podłączyć dysk flash USB do komputera i uzyskać dostęp do systemu BIOS.

Dostęp do systemu BIOS można uzyskać podczas sekwencji rozruchowej, naciskając odpowiedni klawisz. W większości przypadków jest to Del lub inny klawisz F, więc miej oko na wiadomość, która mówi, aby nacisnąć określony klawisz, aby przejść do SETUP.

Ponadto zawsze możesz sprawdzić instrukcję płyty głównej, aby zobaczyć, który klawisz należy nacisnąć, aby uzyskać dostęp do systemu BIOS.

Jeśli to nie zadziała, możesz uzyskać dostęp do systemu BIOS, wykonując następujące czynności:

  1. Po uruchomieniu systemu Windows 10 otwórz menu Start i kliknij Moc przycisk.
  2. Przytrzymaj Przesunięcie i wybierz Uruchom ponownie opcja.
  3. Powinieneś zobaczyć kilka dostępnych opcji. Wybierać Rozwiązywanie problemów.aktualizacja bios win 10
  4. Teraz wybierz Opcje zaawansowane> Ustawienia oprogramowania układowego UEFI.flash bios na Windows 10
  5. Kliknij Uruchom ponownie i komputer powinien teraz uruchomić system BIOS.

Po wejściu do systemu BIOS poszukaj opcji aktualizacji systemu BIOS i wybierz ją. Teraz musisz wybrać plik aktualizacji systemu BIOS z napędu flash USB i poczekać, aż system BIOS się zaktualizuje.

Niektórzy producenci oferują narzędzia, które utworzą pamięć flash USB ze wszystkimi niezbędnymi plikami, więc nie trzeba ich przenosić ręcznie.

Należy pamiętać, że proces aktualizacji jest nieco inny dla każdego modelu płyty głównej, dlatego należy zapoznać się z instrukcją obsługi, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat aktualizacji systemu BIOS.

Rozwiązanie 2 — Utwórz napęd DOS USB

Jest to starsza metoda flashowania systemu BIOS i prawdopodobnie najbardziej skomplikowana. Ten proces wymaga utworzenia rozruchowego dysku flash USB i skopiowania również nowej wersji systemu BIOS na dysk.

Ponadto potrzebujesz skryptu, który spowoduje flashowanie systemu BIOS.

Ten plik będzie zwykle dostępny w archiwum wraz z aktualizacją systemu BIOS i będzie miał rozszerzenie .exe lub .bat. W niektórych przypadkach skrypt ten trzeba będzie pobrać osobno.

Aby utworzyć rozruchowy dysk USB z systemem DOS, musisz użyć narzędzi innych firm, takich jak Rufus. Po prostu sformatuj dysk za pomocą tego narzędzia i koniecznie sprawdź Utwórz dysk startowy za pomocą FreeDOS opcja.

Po wykonaniu tej czynności przenieś plik aktualizacji BIOS i skrypt instalacyjny na dysk USB i uruchom ponownie komputer. Uruchom komputer z napędu USB i uruchom skrypt instalacyjny za pomocą DOS.

Jest to zaawansowana procedura, dlatego zalecamy dokładne sprawdzenie instrukcji obsługi płyty głównej w celu uzyskania szczegółowych instrukcji.

Rozwiązanie 3 — Użyj programów opartych na systemie Windows

Jeśli korzystanie z DOS wydaje się zbyt skomplikowane, możesz rozważyć użycie aplikacji dla systemu Windows.

Wielu producentów płyt głównych ma dostępne aplikacje do aktualizacji systemu BIOS, które umożliwiają aktualizację systemu BIOS za pomocą prostego interfejsu graficznego.

Chociaż jest to najprostszy sposób na zrobienie tego, istnieją pewne problemy. Zainstalowane oprogramowanie może czasem zakłócać ten proces i powodować niepowodzenie aktualizacji systemu BIOS.

Programy bezpieczeństwa często mogą zakłócać proces aktualizacji systemu BIOS i powodować różnego rodzaju problemy, więc najlepiej jest całkowicie je wyłączyć podczas flashowania systemu BIOS.

Każda awaria lub zawieszenie się systemu może również wpłynąć na proces aktualizacji, dlatego lepiej jest użyć innej metody aktualizacji systemu BIOS.

Producenci płyt głównych często zalecają najlepszą metodę aktualizacji systemu BIOS, więc koniecznie skorzystaj z tej metody.

Aktualizacja systemu BIOS nie jest trudnym procesem, ale może być potencjalnie niebezpieczna, więc zachowaj ostrożność, jeśli zdecydujesz się na aktualizację systemu BIOS.

Ponadto należy dokładnie sprawdzić wszystko przed rozpoczęciem. Wiele narzędzi do aktualizacji systemu BIOS daje możliwość zapisania lub wykonania kopii zapasowej bieżącego systemu BIOS, dlatego należy użyć tej funkcji.

Aktualizacja systemu BIOS nie jest konieczna, zwłaszcza że jeśli nie zrobisz tego poprawnie, możesz spowodować nieodwracalne uszkodzenie płyty głównej.

Jeśli jednak masz problem ze sprzętem, a jedynym rozwiązaniem jest aktualizacja systemu BIOS, przeczytaj uważnie instrukcję obsługi płyty głównej, aby dowiedzieć się, jak poprawnie zaktualizować system BIOS.

Niektórzy producenci komputerów, tacy jak Asus, Lenovo czy Dell, oferują wbudowane narzędzie do aktualizacji systemu BIOS. Zawsze możesz sprawdzić instrukcję obsługi swojego komputera, aby sprawdzić, czy oferuje ona takie narzędzie, aby ułatwić sobie życie.

Dowiedz się wszystkiego na temat uzyskiwania dostępu do systemu BIOS w systemie Windows 10 z naszego obszernego przewodnika!

Jeśli masz więcej pytań lub wątpliwości związanych z procesem aktualizacji systemu BIOS, nie wahaj się i zostaw je w sekcji komentarzy poniżej.

Zatwierdź

Link do głównej publikacji