Jak zainstalować aktualizacje systemu Windows 7 / 8.1 na komputerach Kaby Lake i Ryzen

Jedna z ostatnich decyzji Microsoftu dotyczyła ogłoszenia przez firmę, że właściciele procesorów Windows 7 i Windows 8.1 nie mogą korzystać z najnowszych procesorów, takich jak Intel Kaby Lake lub AMD Ryzen, chyba że korzystają z Windows 10.

Nigdy więcej aktualizacji dla Windows 7 i 8.1

Komputer uaktualniony do najnowszych układów, ale nadal działający pod kontrolą systemu Windows 7 lub Windows 8.1, nie będzie już otrzymywać aktualizacji. Microsoft wyjaśnił w notatce, że „komputer używa procesora zaprojektowanego dla najnowszej wersji systemu Windows”, sugerując, że użytkownicy powinni dokonać aktualizacji do systemu Windows 10.

Łatka omijająca ograniczenie systemu operacyjnego

Użytkownik Zeffy z GitHub znalazł rozwiązanie tego ograniczenia, analizując łatkę KB4012218 dostarczoną przez Microsoft kilka dni temu i stwierdził, że jest odpowiedzialny za wdrożenie ograniczeń blokujących Windows Update na procesorach działających na najnowszych chipsetach.

Jak zaktualizować system Windows 7, 8.1 na Kaby Lake i AMD Ryzen

Po sprawdzeniu plików, zeffy odkrył, że wuaueng.dll biblioteka linków dynamicznych musi zostać załatana, aby usunąć ograniczenie. Od tego czasu opracował skrypt, którego można używać w systemach Windows 7 i Windows 8.1 z 32-bitowymi i 64-bitowymi instalacjami systemu operacyjnego. Zeffy udostępnił pliki na swojej stronie GitHub. Skrypt działa przez załatanie pliku systemowego, którego utworzenie kopii zapasowej jest zalecane przed kontynuowaniem.

Jest to tylko tymczasowe rozwiązanie, ponieważ Microsoft może i prawdopodobnie wprowadzi to ograniczenie ponownie, kiedy tylko zechce firma. Innymi słowy, użytkownicy mogą później ponownie zastosować poprawkę, chociaż może być konieczne wprowadzenie dalszych modyfikacji, jeśli Microsoft zdecyduje się zablokować metodę przedstawioną powyżej.

Link do głównej publikacji