Jak wyłączyć automatyczne odtwarzanie filmów Flash i HTML5

Gdybym musiał oceniać irytujące rzeczy, które napotykam w Internecie na skalę, automatycznie odtwarzane filmy z pewnością znalazłyby się na szczycie listy, szczególnie jeśli nie są skonfigurowane tak, aby domyślnie były wyciszone.

Ale nawet jeśli filmy zaczną być wyciszone, są ogromną irytacją, ponieważ mogą rozpraszać użytkowników, zużywać przepustowość lub marnować cykle procesora.

Firma Google wprowadziła ostatnio półautomatyczną wersję „kliknij, aby odtworzyć” w Chrome Beta i innych wersjach programistycznych przeglądarki, która inteligentnie wstrzymuje nieistotne treści Flash na odwiedzanych stronach.

Dba to o automatyczne odtwarzanie filmów przy użyciu Flasha w przeglądarce, ale także o większość reklam Flash i innych treści Flash.

U jej podstawa jest zoptymalizowana pod kątem odtwarzania typu „kliknij, aby odtworzyć”, ponieważ nie ma to wpływu na ważne elementy strony internetowej, główny film na YouTube lub inny serwis wideo.

Jeśli chcesz uzyskać pełną kontrolę, możesz włączyć opcję „kliknij, aby odtworzyć”, ponieważ zatrzyma ona automatyczne odtwarzanie filmów i innych treści Flash w używanej przeglądarce.

Chociaż może nie być tak wygodna jak funkcja Chrome, daje pełną kontrolę nad wszystkimi treściami Flash w przeglądarce.

Większość nowoczesnych przeglądarek obsługuje funkcję „kliknij, aby odtworzyć”. Opublikowaliśmy przewodniki dla Mozilla Firefox i Google Chrome, które wyjaśniają, jak włączyć tę funkcję w przeglądarce. Użytkownicy Firefoksa mogą również chcieć sprawdzić kliknięcie, aby odtworzyć na element (nie jest już dostępny), który obsługuje zablokowaną zawartość na element, a nie na wtyczkę.

Flash to jednak tylko jedna technologia, której można używać do automatycznego odtwarzania filmów w Internecie. Rozwój HTML5 wprowadził nowe sposoby, aby to zrobić. Filmy HTML5 obsługują także automatyczne odtwarzanie, a funkcja „kliknij, aby odtworzyć” nie obsługuje jej po skonfigurowaniu w wybranej przeglądarce.

Głównym problemem z zawartością wideo HTML5, która jest ustawiona na automatyczne odtwarzanie, jest to, że przeglądarki nie obsługują jeszcze funkcji podobnej do funkcji „kliknij, aby odtworzyć” dla tych treści.

Na przykład błąd został zgłoszony cztery lata temu na stronie śledzenia błędów Mozilli i chociaż od tego czasu jest aktywnie dyskutowany, żadne rozwiązanie nie zostało jeszcze wdrożone.

Firefox jest dostarczany z media.autoplay.enabled preferencję, którą możesz ustawić na false na about: config i chociaż nie pozwala to na automatyczne odtwarzanie niektórych filmów, nie zapobiegnie to całej zawartości wideo HTML5, ponieważ istnieją sposoby na ominięcie ograniczenia.

firefox blokuje automatyczne odtwarzanie wideo

Na przykład YouTube kontynuuje automatyczne odtwarzanie filmów, nawet jeśli w przeglądarce ustawisz opcję fałsz.

Nie ma jeszcze uniwersalnego rozwiązania blokującego automatyczne odtwarzanie filmów HTML5 na stronach internetowych. Wspomniane wyżej preferencje Firefoksa będą blokować większość, ale nie wszystkie.

Istnieje również skrypt użytkownika, który możesz wypróbować. Wstrzymaj wszystkie ładowane filmy HTML5 działa podobnie do preferencji Firefoksa, ponieważ blokuje automatyczne odtwarzanie większości filmów HTML5. Nie działa w YouTube, ale działa w wielu innych witrynach, które zwykle automatycznie odtwarzają filmy.

Użytkownicy Chrome, którzy nie chcą, aby filmy z YouTube były odtwarzane automatycznie, mogą zainstalować Magic Action na YouTube, który jest dostarczany z opcją automatycznego blokowania odtwarzania filmów na stronie.

Aktualizacja: opublikowaliśmy zaktualizowany przewodnik, który szczegółowo wyjaśnia, jak zatrzymać automatyczne odtwarzanie filmów we wszystkich popularnych przeglądarkach internetowych.

Słowa końcowe

Od dawna spóźnione jest, aby twórcy przeglądarek dodawali opcje do swoich przeglądarek, aby dać użytkownikom pełną kontrolę nad automatycznym odtwarzaniem treści na stronach internetowych.

Nie jest jasne, dlaczego wdrożenie tych opcji trwa tak długo, ponieważ znacznie poprawiłoby to użyteczność dla wielu użytkowników.

Link do głównej publikacji