Jak włączyć obsługę AV1 w YouTube

AV1 to nowy kodek multimediów, który jest obecnie integrowany z różnymi przeglądarkami internetowymi, takimi jak Mozilla Firefox lub Google Chrome. Kodek został opracowany przez konsorcjum firm i znajduje się jako nieodpłatna alternatywa dla nieekodowanych kodeków H.264 i H.265.

Av1 obiecuje mniejsze rozmiary plików bez wpływu na jakość strumienia wideo.

Niedawno Google opublikował testową listę odtwarzania zakodowanych i obsługiwanych filmów AV1 na stronie YouTube. Podstawową ideą playlisty jest umożliwienie programistom i użytkownikom przetestowania funkcjonalności, wydajności i innych parametrów filmów zakodowanych w AV1 na stronie YouTube.

Wsparcie AV1 jest ograniczone w momencie pisania i przygotowania są w celu dodania wsparcia w tym momencie. Użytkownicy przeglądarki Chrome muszą uruchomić co najmniej wersję 70 przeglądarki internetowej, użytkownicy przeglądarki Firefox co najmniej wersji 63 przeglądarki.

Użytkownicy przeglądarki Firefox muszą również zmodyfikować preferencje w przeglądarce, aby włączyć obsługę Av1; odbywa się to poprzez załadowanie about: config? filter = media.av1.enabled w pasku adresu przeglądarki i przełączenie preferencji na True za pomocą dwukrotnego kliknięcia nazwy preferencji.

Pamiętaj, że YouTube może wyświetlać instrukcje „potrzebujesz” dla Firefoksa, nawet jeśli ustawiłeś już opcję Prawda.

Mozilla Firefox domyślnie obsługuje AV1 we wszystkich obsługiwanych wersjach przeglądarki internetowej.

wsparcie youtube av1

Załaduj stronę Testtube na YouTube, aby włączyć obsługę AV1. Przewiń stronę w dół, aż dojdziesz do sekcji Av1 na jej temat.

Kodek wideo AV1 zapewnia zaawansowaną kompresję, zapewniając płynniejsze przesyłanie strumieniowe w jakości HD i oszczędność danych w celu uzyskania większej ilości filmów w podróży.

Ponieważ jest to nowość, przesyłanie strumieniowe AV1 w jakości HD wymaga potężnego komputera, a tylko niektóre filmy wideo mają w tej chwili dostępne AV1. Wybór strumienia AV1 w SD spowoduje użycie AV1 do 480p i VP9 dla wyższych formatów.

Domyślne ustawienie to Auto, ale możesz zmienić je na „Preferuj AV1 dla SD” lub „Zawsze preferuj AV1”. Pamiętaj, że odtwarzanie Av1 wymaga komputera o większej mocy w porównaniu z poprzednimi kodekami, których YouTube używa obecnie do strumieniowego przesyłania filmów na urządzenia użytkowników.

Główną różnicą między tymi dwiema opcjami jest to, że „Zawsze preferuj AV1” używa kodeka, jeśli jest dostępny dla wideo, podczas gdy „Preferuj AV1 dla SD” ogranicza wybór do filmów SD. Główną ideą tych dwóch opcji jest unikanie ograniczenia urządzeń o niskiej wydajności, gdy filmy AV1 są odtwarzane na YouTube.

Możesz wybrać opcję „Zawsze preferuj AV1” i zobaczyć, jak dobre jest Twoje urządzenie podczas odtwarzania filmów na YouTube, które obsługują AV1. Jeśli odtwarzanie jest niepewne lub przesuwasz zasoby na wyższy poziom, powinieneś rozważyć wybranie zamiast tego „preferuj Av1 dla SD”, co ogranicza odtwarzanie kodeka AV1 do 480p i filmów o niższej rozdzielczości.

Po dokonaniu wyboru możesz skierować przeglądarkę na testową listę odtwarzania AV1 na YouTube, aby rozpocząć odtwarzanie filmów obsługujących kodek.

youtube av1

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak dowiedzieć się, czy wideo korzysta z kodeka AV1 lub innego do odtwarzania. Możesz to sprawdzić, klikając prawym przyciskiem myszy wideo i wybierając pozycję Statystyki dla kujonów z menu kontekstowego.

Sprawdź listę kodeków; jeśli widzisz av01, używany jest kodek AV1.

Link do głównej publikacji