Jak stwierdzić, czy licencja na system Windows 10 jest OEM, sprzedaż detaliczna czy wolumen

Wszyscy słyszeliśmy o klawiszach Windows przez cały czas. Ten klucz produktu aktywuje system Windows na komputerze, dzięki czemu można go używać bez żadnych ograniczeń. Istnieje wiele miejsc, w których można kupić klucz systemu Windows. Może to być sprzedawca detaliczny lub producent OEM, który sprzedaje komputer z preinstalowanym systemem Windows lub gdy administrator IT łączy go z siecią korporacyjną.

Rodzaje licencji lub klucza systemu Windows 10

Istnieją trzy rodzaje kluczy i ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj klucza otrzymałeś. Powtarzam powód na końcu postu.

Klucze detaliczne

Otrzymujesz ten klucz, gdy kupujesz licencję na Windows 10 w Microsoft Store lub sklepie detalicznym. Zazwyczaj jest to 25 klawiszy alfanumerycznych wprowadzanych w ustawieniu aktywacji. Zostaje zweryfikowany i jeśli jest aktywna, kopia systemu Windows jest aktywowana.

Klucze OEM

OEM lub producenci komputerów zawierają umowę z Microsoftem. Sprzedają komputer z już aktywowaną kopią systemu Windows. Nawet po ponownej instalacji kopia jest aktywowana. Producenci OEM osadzają ten klucz w układzie oprogramowania układowego UEFI komputera. Oznacza to również, że nie można przenieść kluczy na inny komputer. Teraz wiesz, serwatka sprzedaje Windows za niższą cenę.

Licencjonowanie zbiorowe (MAK / KMS)

Przedsiębiorstwo kupuje hurtowo licencję na system Windows w ramach programu licencjonowania zbiorowego. W ramach tego schematu istnieją dwa rodzaje kluczy — MAK i KMS. Możesz użyć kluczy MAK tylko raz, a kluczy KMS można użyć ponownie.

Jak stwierdzić, czy licencja na system Windows 10 jest OEM, sprzedaż detaliczna czy wolumen

Software Licensing Management Tool (slmgr) to narzędzie wiersza polecenia, które jest używane do wielu celów. Jednym z nich jest sprawdzenie typu licencji systemu Windows 10.

Otwórz wiersz polecenia i uruchom następujące polecenie:

slmgr / dli

Tutaj parametr dli wyświetli aktualne informacje o licencji wraz ze statusem aktywacji i częściowym kluczem produktu.

Licencja na Windows 10 to OEM, Retail lub Volume

Otworzy się małe okno z informacjami o kluczu. Format będzie następujący:

  • Imię:
  • Opis
  • Częściowy klucz produktu
  • Status licencji

Opis będzie zawierał rodzaj licencji.

  • Kanał sprzedaży detalicznej
  • Kanał OEM_DM
  • Volume_MAK
  • Volume_KMS.

Jeśli klucz kupiłeś w sklepie detalicznym, ale okazuje się, że jest to klucz MAK, musisz zdobyć nowy klucz. Ktoś mógł złapać klucz MAK i KMS i sprzedać go jako klucz detaliczny. Po ponownej instalacji możesz nie być w stanie używać kluczy. Klucze OEM_DM i klucze kanałów sprzedaży detalicznej są w porządku, ponieważ można je ponownie wykorzystać bez problemu.

Link do głównej publikacji