Jak sklonować dyski twarde

Klonowanie dysku twardego może być korzystne z wielu powodów. Możesz sklonować dysk, aby zmigrować wszystkie jego dane na nowy dysk twardy, który właśnie kupiłeś i masz zamiar połączyć się z komputerem, aby zastąpić stary, lub jako kopię zapasową, aby przywrócić dysk twardy i wszystkie jego danych w późniejszym czasie.

Ta ostatnia opcja może być przydatna, jeśli wykonasz migawkę zaraz po instalacji systemu operacyjnego, wszystkich łatek i ważnych aplikacji, ponieważ w dowolnym momencie możesz wrócić do tego nieskazitelnego stanu.

Istnieje kilka bezpłatnych narzędzi, z których możesz korzystać, a narzędzie, którego zwykle używam, nazywa się DriveImage XML. Jest to darmowy (do użytku niekomercyjnego) program dla systemu Windows, który obsługuje dyski SATA, zewnętrzne dyski twarde i pamięć Flash, dzięki czemu można go również używać do tworzenia kopii zapasowych smartfonów lub odtwarzaczy mp3, takich jak iPad Nano.

Drive Image XML oferuje graficzny interfejs użytkownika, którego można używać do wszystkich operacji. Aby sklonować dysk twardy na inny, kliknij dysk, aby wejść do napędu w lewej dolnej części okna głównego.

Obraz dysku XML skanuje wszystkie dyski, które są aktualnie podłączone do komputera i wyświetla je wszystkie na liście. Po prostu wybierz dysk, który chcesz sklonować w pierwszym kroku. Następnie możesz użyć kopii w trybie surowym, która kopiuje wszystkie sektory dysku na inny dysk, dzięki czemu nawet nieużywane sektory, które nie zawierają danych, są kopiowane.

driveimage xml

Opcja obrazowania na gorąco ma zastosowanie tylko wtedy, gdy sklonujesz dysk, który jest aktualnie używany. Drive Image XML próbuje najpierw zablokować dysk i sprawić, że wszystko zostanie odczytane tylko na czas tworzenia klonu, a jeśli to się nie powiedzie, użyj Volume Shadow Service, aby utworzyć kopię w tle pliku, którego nie można zablokować.

Po ustawieniu wybierz dysk, na którym chcesz sklonować pliki. Ponownie wszystkie dyski podłączone do komputera są dostępne do wyboru. Powinieneś upewnić się, że wybierasz dysk, który jest co najmniej nieco większy niż dysk, który chcesz sklonować.

Należy pamiętać, że wszystkie dane na docelowej partycji zostaną nadpisane i usunięte. Sugerowałbym utworzenie partycji tylko do klonowania dysku, aby mieć pewność, że żadne dane nie zostaną nadpisane ani usunięte na dysku docelowym.

Napiwki

  • W zależności od wersji systemu Windows może być konieczne uruchomienie programu z podwyższonymi uprawnieniami. Aby to zrobić, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie uruchom administratora reklam.
  • Możesz pobrać dysk CD na żywo ze środowiska wykonawczego ze strony dewelopera, aby uruchomić oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych przy rozruchu. Jest to przydatne, jeśli nie możesz już uruchomić systemu i chcesz go przywrócić. Pamiętaj, aby pobrać obraz po utworzeniu kopii zapasowej, aby ta opcja była dostępna w dowolnym momencie.
Link do głównej publikacji