Jak przechwycić ekran w systemie Windows 10?

Windows 10 ma całkiem sporo różnych sposobów na przechwycenie ekranu lub zrobienie zrzutu ekranu. Te funkcje są bardzo przydatne, gdy chcesz wyjaśnić coś znajomym, stworzyć instrukcję, zgłosić błąd lub po prostu uchwycić epicki moment w grze. Przechwytywanie zrzutu ekranu w systemie Windows 10 jest dość prostym procesem, ale nie wszyscy wiedzą, jakich skrótów lub aplikacji użyć. W tym artykule pokażemy kilka metod tworzenia zrzutu ekranu lub ekranu nagrywania na komputerze z systemem Windows 10.

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows 10?

Zrzut ekranu

Najbardziej podstawowa i prosta metoda. Wystarczy, że uderzysz Zrzut ekranu przycisk na klawiaturze. Może być również oznaczony jako PrntSc lub PrintSc. Po naciśnięciu tego przycisku system Windows tworzy zrzut ekranu całego ekranu i zapisuje go w schowku. Jeśli masz dwa lub więcej ekranów, otrzymasz jeden duży zrzut ekranu wszystkich połączonych ze sobą monitorów.

Zauważ, że Windows nie zapisuje zrzutu ekranu po użyciu przycisku PrintScreen. Umieszcza go tylko w schowku, więc musisz go wkleić w programie Paint, Word lub dowolnym innym edytorze tekstu lub obrazu, a następnie zapisać jako plik lub w dokumencie. Należy również wziąć pod uwagę, że nie każda klawiatura ma ten przycisk. Niektórzy producenci OEM uważają to za niepotrzebne i wcale tego nie uwzględniają. Na laptopie PrintScreen może działać tylko w połączeniu z klawiszem Fn.

Przycisk PrintScreen może wyglądać naprawdę prosto, ale ma także kilka dodatkowych funkcji. Jeśli naciśniesz Win + PrintScreen, Windows zapisze zrzut ekranu jako osobny plik, gotowy do edycji, kopiowania, wklejania lub usuwania, jeśli chcesz. Po naciśnięciu Win + PrintScreen monitor będzie mrugał przez sekundę. To znak, że system Windows pomyślnie zapisał zrzut ekranu. Domyślny folder zrzutów ekranu Windows znajduje się w C: \ Users \ Twoja nazwa użytkownika \ Pictures \ Screenshots i domyślnym rozszerzeniem pliku jest PNG. Możesz to zmienić w dowolnym edytorze obrazów, który może zapisywać obrazy w różnych formatach.

OK, masz zrzut ekranu z całego ekranu, ale co, jeśli chcesz uchwycić nie cały ekran, ale konkretne osobne okno? Tak, możesz przyciąć cały obraz ekranu, ale nie jest to całkiem wygodne. Nie poddawaj się jeszcze na PrintScreen. Po prostu uderzył Alt + PrintScreen a Windows wykona zrzut ekranu aktywnego okna i umieści go w schowku.

Snip and Sketch

Nie ma nic złego w korzystaniu z PrintScreen do tworzenia zrzutu ekranu w systemie Windows 10, ale jeśli potrzebujesz dodatkowej elastyczności lub funkcji, możesz rozważyć przejście na Snip and Sketch app. Dla Twojej informacji: Snip and Sketch jest dostępny tylko w Windows 10 października 2018 Update i nowszym. Jeśli nadal korzystasz z aktualizacji Windows 10 April 2018 Update lub starszej wersji Windows, przejdź do następnej części tego artykułu lub po prostu zaktualizuj komputer.

naciśnij Ctrl + Shift + S. Alternatywnie kliknij Ikona centrum powiadomień w prawym dolnym rogu i kliknij Wycinek ekranu akcja.

Jak przechwycić ekran w systemie Windows 10?

Ten skrót uruchamia funkcję wycinania, której można użyć do przechwytywania ekranu w systemie Windows 10. Obsługuje przechwytywanie dowolnego obszaru ekranu, oddzielnych okien, dowolnych zrzutów ekranu całego ekranu za pomocą jednego kliknięcia. Bardzo szybkie, przydatne i wygodne narzędzie. U góry ekranu zobaczysz mały panel z kilkoma przyciskami. Pozwalają przełączać się między wyżej wymienionymi trybami.

Ekran przechwytywania w systemie Windows 10

Dodatkowo Snip and Sketch pozwala ci zrobić coś, czego PrintScreen nigdy nie będzie w stanie zrobić. Możesz opóźnić wycinanie o kilka sekund. Jest to bardzo przydatne, jeśli chcesz uchwycić coś, co znika po kliknięciu lub naciśnięciu klawiszy na klawiaturze. Otwórz Start i znajdź Snip and Sketch z listy aplikacji. Kliknij strzałkę obok przycisku Nowy i wybierz opcję Snip za 3 sekundy lub Snip za 10 sekund.

Jak przechwycić ekran w systemie Windows

Snip and Sketch umieszcza zrzuty ekranu w centrum powiadomień. Kliknij powiadomienie, a otworzą się okna Snip and Sketch. Tutaj możesz edytować zrzuty ekranu, dodawać adnotacje za pomocą atramentu, kopiować lub zapisywać je jako osobny plik.

Narzędzie do wycinania

Dość stary, ale wciąż zdolny i pełen funkcji. Jest praktycznie wszystko, czego potrzebujesz, aby przechwycić ekran w systemie Windows 10. Snip and Sketch to w zasadzie nowoczesna wersja narzędzia Snipping Tool, więc nie musisz zagłębiać się w funkcje tego fajnego narzędzia. Jedyne, co musisz o tym wiedzieć, to fakt, że możesz go uruchomić tylko z listy aplikacji. W narzędziu Snipping Tool po prostu nie ma skrótów klawiaturowych.

przechwytywanie ekranu w systemie Windows 10

Otwórz Narzędzie wycinania, wybierz Tryb (dowolny, prostokątny, okna lub cały ekran), wybierz opóźnienie (jeśli potrzebujesz) i naciśnij Nowy. Bum! Twój zrzut ekranu jest gotowy. Snipping Tool automatycznie kopiuje go do schowka i pozwala zapisać go jako zwykły plik.

Screen Recorder w systemie Windows 10

W przypadku systemu Windows 10. sytuacja wygląda nieco inaczej. System Windows ma wbudowane narzędzia do tworzenia zrzutów ekranu, ale nadal brakuje przyzwoitego zapisu ekranu. Mimo to możesz nagrywać wideo z ekranu komputera za pomocą wbudowanego paska gry.

Dla Twojej informacji: nagrywanie ekranu w systemie Windows 10 za pomocą paska gry może nie być dostępne na niektórych tanich lub starych komputerach ze zintegrowanym wideo lub bardzo nieaktualną grafiką. Ponadto nagrywanie ekranu za pomocą paska gry ma poważne ograniczenia. Na przykład możesz nagrać tylko jedną aplikację i tylko jedno okno. Nie możesz przełączać się między oknami i kontynuować nagrywanie. Ponadto nie można nagrywać domyślnego interfejsu systemu Windows, takiego jak pulpit, Eksplorator plików, Ustawienia itp., Ponieważ początkowo został zaprojektowany wyłącznie do nagrywania gier. Być może w przyszłości Microsoft ulepszy wbudowany rejestrator ekranu systemu Windows 10, ale na razie musimy trzymać się tego, co mamy lub po prostu korzystać z alternatywnych rozwiązań innych firm (jest ich całkiem sporo).

Otwórz aplikację, którą chcesz nagrać i naciśnij Win + G. Pasek gry pojawi się na ekranie. Naciśnij przycisk z kółkiem. Alternatywnie naciśnij Win + Alt + R. i potwierdź, że ta aplikacja to „gra”.

Jak przechwycić ekran na komputerze z systemem Windows 10

Po wykonaniu tej czynności system Windows rozpocznie filmowanie wszystkiego, co dzieje się w Twojej aplikacji. Po zakończeniu naciśnij przycisk stop w prawym górnym rogu.

Jak nagrywać ekran w systemie Windows 10?

Wszystkie twoje nagrania są przechowywane wewnątrz C: \ Użytkownicy \ Nazwa użytkownika \ Wideo \ Przechwyty.

Najlepsze narzędzie do nagrywania ekranu i tworzenia zrzutów ekranu dla systemu Windows

ShareX. Z naszego punktu widzenia jest to najlepsze narzędzie do przechwytywania ekranu komputera. Jest całkowicie darmowy i dostępny zarówno na stronie programisty jako samodzielna klasyczna aplikacja, jak i na Microsoft Store. Pozwala to używać go nie tylko w systemie Windows 10, ale także w starszych wersjach, takich jak Windows 7.

ShareX ma wiele zaawansowanych funkcji. O tej aplikacji i jej funkcjach można wiele powiedzieć, ale skupimy się tylko na podstawach. Zalecamy poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ustawieniami i funkcjami ShareX, aby dowiedzieć się, jak z nich korzystać i skonfigurować aplikację dla swojej wygody.

Zainstaluj ShareX ze strony programisty lub ze sklepu Microsoft Store i uruchom go. Kliknij Przechwyć i wybierz typ przechwytywania ekranu, który chcesz wykonać. Jeśli chcesz nagrać ekran Windows na wideo, wybierz Nagrywanie ekranu. Istnieje sposób zmiany formatu wideo, FPS, kodeka audio i szybkości transmisji bitów w sekcji Ustawienia zadania. Ponadto ShareX umożliwia nagrywanie ekranu w systemie Windows 10 w formacie GIF. Wybierz Przechwyć> Nagrywanie ekranu (GIF). Istnieje sposób na przechwycenie całego ekranu, osobnych okien lub jakiegoś losowego obszaru na ekranie.

Aby utworzyć zrzut ekranu, wybierz Zdobyć > Region. Podobnie jak w przypadku nagrania ekranu, wybierz obszar, okna lub cały ekran do przechwycenia.

Nagrywanie ekranu w systemie Windows 10

Tym, co wyróżnia ShareX, jest możliwość skonfigurowania niestandardowych skrótów dla innego zadania. Możesz skonfigurować własne skróty, aby rozpocząć nagrywanie ekranu, zrobić zrzut ekranu z aktualnych okien, całego ekranu itp. Wystarczy kliknąć Ustawienia skrótów i skonfiguruj własne skróty, które pasują do twoich preferencji. Następnie będziesz mógł wykonać zrzut ekranu i nagrywać wszystko jak boss.

Link do głównej publikacji