Jak prawidłowo pozbywać się urządzeń elektronicznych

Być może słyszałeś już o „odpady elektroniczneI szkód wyrządzonych środowisku. Ten artykuł nie dotyczy odpadów i szkód na ziemi. Raczej koncentruje się na bezpieczeństwie danych. Oznacza to, że wyrzucenie starego telefonu nie jest bezpieczne, nawet jeśli ręcznie usunąłeś wszystkie dane ze starego urządzenia. Przyjrzyjmy się dokładniej temu, co mam na myśli, gdy mówię, jak właściwie pozbywać się urządzeń elektronicznych.

utylizować urządzenia elektroniczne

Rodzaje urządzeń elektronicznych

 • Komputery i telefony — urządzenia elektroniczne, które mogą wykorzystywać procesor i system operacyjny do automatycznego lub ręcznego przechowywania danych w nich, należą do tej kategorii
 • Media cyfrowe — przykładem mogą być aparaty cyfrowe i odtwarzacze mp3. Każde urządzenie zawierające treści multimedialne, takie jak muzyka i obrazy itp. Artefakty należą do tej kategorii
 • Urządzenia peryferyjne — są to urządzenia używane przez inne części elektroniczne w celu rozszerzenia ich funkcjonalności. Przykładami są zewnętrzny dysk twardy, karty SD, pamięci USB i podobne rzeczy
 • Urządzenia do gier — Urządzenia elektroniczne lub cyfrowe zdolne do przesyłania danych za pośrednictwem połączeń przewodowych lub bezprzewodowych w celu sterowania dowolnym innym urządzeniem elektronicznym
 • Inne urządzenia — do tej kategorii należą urządzenia elektroniczne wykorzystywane w celach rozrywkowych lub AGD; one także zawierają pewne informacje, które mogły z czasem zostać zebrane. Przykładami urządzeń tej kategorii są — Smart TV, podłączony ekspres do kawy i podobne rzeczy. Te również muszą zostać zdezynfekowane, aby Twoje dane nie dostały się w ręce innych osób.

Czy wszystkie dane zostały bezpiecznie usunięte ze zużytego urządzenia?

Na przykładzie tabletu z systemem Windows 10 można wykonać reset oprogramowania i założyć, że wszystkie dane zostały poprawnie usunięte z telefonu. Tak nie jest. Dane po prostu usunięte z urządzenia są łatwo dostępne do odzyskania. Wszystko czego wymaga to dobre narzędzie do odzyskiwania danych.

Nawet jeśli dana osoba usunie zawartość telefonu ręcznie, podłączając ją do komputera lub po prostu usuwa elementy jeden po drugim, nadal nie jest to bezpieczne. Tego rodzaju usunięcia można cofnąć, a dane mogą zawsze zostać przywrócone (odczytane) przez osobę, która przejmuje odrzucone urządzenie za pomocą narzędzi do odzyskiwania danych. Może to prowadzić do problemów związanych z bezpieczeństwem, gdy rzekomo usunięte dane zawierają informacje, takie jak dane karty kredytowej, adres domowy itp.

Jak pozbywać się urządzeń elektronicznych

Istnieją pewne metody usuwania danych z urządzeń elektronicznych w zależności od sposobu ich usunięcia.

Jeśli oddajesz komputer lub podobne urządzenie elektroniczne komuś innemu lub jakiejkolwiek instytucji, musisz „zdezynfekować” urządzenie, zanim opuści ono twoją rękę. Istnieją różne metody usuwania urządzeń elektronicznych lub ich dezynfekcji. Niektóre z nich są wymienione poniżej.

 1. Użyj twardego resetu do bezpiecznego kasowania telefonów komórkowych i tabletów. Częściej niż kombinacja inicjowania twardego resetu polega na jednoczesnym naciśnięciu przycisku zasilania i zmniejszania głośności. Jeśli to nie zadziała, możesz przejść do ustawień telefonu i skorzystać z opcji resetowania. Metoda Ustawienia> Ustawienia fabryczne może nie być niezawodna, ponieważ nie wiemy, jak bezpiecznie dane zostały usunięte za pomocą tego polecenia. Zmienia się między różnymi markami.
 2. Korzystanie z niektórych programów, takich jak Microsoft Surface Data Eraser, do bezpiecznego czyszczenia danych z komputerów, telefonów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych, takich jak aparaty cyfrowe i odtwarzacz Walkman. Prawie każde urządzenie można podłączyć do laptopa lub komputera PC, aby można było na nim użyć oprogramowania do bezpiecznego usuwania.
 3. Niektóre programy oferują zapisywanie na istniejących danych, dzięki czemu cała pamięć staje się nieczytelna. Niektóre usuwają istniejące dane i przepisują losowe znaki w całym miejscu przechowywania urządzeń elektronicznych
 4. Istnieje kilka darmowych programów, które pozwolą trwale usunąć pliki. Microsoft zalecił KillDisk i DP Wiper na swojej stronie wyjaśniającej, jak pozbywać się starych komputerów. Możesz także użyć innych bezpłatnych narzędzi do szyfrowania.
 5. Fizyczne niszczenie urządzeń pamięci masowej jest również opcją, jeśli uważasz, że dane na dysku twardym lub karcie telefonicznej są cenne. Jeśli dane w telefonie lub komputerze mogą ujawnić tajemnice o tobie i nie jesteś zadowolony z oprogramowania do czyszczenia dysku, dobrym rozwiązaniem jest fizyczne zniszczenie danych. Uszkadzaj fizycznie dysk twardy, telefony, tablety itp., Dopóki nie upewnisz się, że danych nie można odzyskać.
 6. Inne urządzenia elektroniczne, takie jak inteligentne telewizory lub ekspresy do kawy, powinny zostać zresetowane do stanu fabrycznego przed wyrzuceniem; jeśli uważasz, że dane na tych urządzeniach są zbyt ważne, możesz rozważyć fizyczne zniszczenie urządzeń

Powyżej określono, jak zniszczyć dane, zanim pozbędziesz się urządzeń elektronicznych, które do ciebie należały, aby dane na ich urządzeniach pamięci masowej były nie do odzyskania.

Utylizacja urządzeń elektronicznych — czynnik środowiskowy

Pisaliśmy już na ten temat o tym, jak komputer i urządzenia elektroniczne mogą bardzo często zanieczyszczać ziemię i powietrze, czyniąc je bezużytecznymi. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zapoznaj się z problemem odpadów elektronicznych, zagrożeniami i rozwiązaniami.

Upewnij się, że sprawdziłeś oba czynniki — zniszczenie danych i zagrożenie dla środowiska — przed pozbyciem się urządzeń elektronicznych.

Powiązane przeczytane: Jak bezpiecznie i bezpiecznie pozbywać się starych komputerów.

Link do głównej publikacji