Jak otworzyć wiele programów systemu Windows

Czasami może być sensowne wielokrotne otwieranie programu w systemie Windows. Być może chcesz otworzyć dwa okna przeglądarki internetowej, aby wyświetlać je obok siebie na monitorze komputera. Lub chcesz otworzyć program wiele razy, ponieważ potrzebujesz jego funkcjonalności dwa razy. Może się tak zdarzyć, jeśli chcesz przekonwertować lub zakodować wiele filmów jednocześnie za pomocą programu takiego jak Virtual Dub lub dwóch okien programu do przesyłania wiadomości, aby oddzielić konta służbowe i domowe.

Otwórz wiele wystąpień programu

wiele okien programu

Poniższe metody działają w systemie Windows 7 i nowszych wersjach systemu Windows. Nie zostały przetestowane pod Windows XP lub Vista i jest prawdopodobne, że nie będą działać w tych systemach operacyjnych.

Uruchomione programy są zwykle wyświetlane na pasku zadań systemu operacyjnego. Dotyczy to wielu, ale nie wszystkich programów, ponieważ niektóre z nich mogą zamiast tego umieszczać ikonę w zasobniku systemowym lub nie mieć widocznego interfejsu użytkownika, a jedynie działający proces w tle.

Jeśli program znajduje się na pasku zadań, kliknij go dwukrotnie, aby uruchomić nową instancję programu. Jest to najprostszy sposób na uruchomienie innego okna programu. Możesz też przytrzymać klawisz Shift na klawiaturze i kliknąć lewym przyciskiem myszy ikonę programu na pasku zadań.

Jeśli program nie jest wymieniony na pasku zadań, możesz skorzystać z menu Start, aby uruchomić inną jego instancję. Aby to zrobić, użyj tych samych opcji (środkowe kliknięcie lub Shift-lewe kliknięcie).

Czasami może być konieczne uruchomienie programu z podwyższonymi uprawnieniami. Odbywa się to poprzez przytrzymanie Ctrl-Shift i kliknięcie lewym przyciskiem myszy ikona programu na pasku zadań lub w menu Start systemu operacyjnego Windows. Pamiętaj, że może to spowodować wyświetlenie monitu UAC

Zagadnienia

Chociaż można uruchomić wiele instancji dla wielu programów, napotkasz programy, w których ta metoda nie działa. Niektóre, takie jak przeglądarka internetowa Opera, pozwalają na uruchomienie innego okna programu z poziomu aplikacji, podczas gdy inne, takie jak Skype, nie pozwalają na to wcale, przynajmniej w normalny sposób.

Link do głównej publikacji