Jak naprawić problemy z powolnym USB 3.0 w systemie Windows 10

Sporo użytkowników ma problemy z portem USB 3.0 w Windows 10, Windows 8,1 lub innych wersjach systemu operacyjnego.

Większość z nich zgłasza, że ​​port działa bardzo wolno lub w ogóle nie odpowiada. Przeczytaj poniżej, aby dowiedzieć się więcej o tym problemie.

Jeszcze raz, więcej nieszczęść systemu Windows 8.1, tym razem związanych z funkcjonalnością USB 3.0

Jeszcze raz, więcej nieszczęść systemu Windows, tym razem związanych z funkcjonalnością USB 3.0

Śledziłem uważnie ten problem z systemem Windows i mogę teraz potwierdzić, że dotyczy on dużej liczby użytkowników.

Użytkownicy systemu Windows 10 i Windows 8.1 narzekają głównie na powolną reakcję USB 3.0 lub inne problemy, takie jak podłączona mysz, zewnętrzny dysk twardy lub inne urządzenia, które nie są rozpoznawane.

Jeden użytkownik zgłasza problem z laptopem Dell:

Mam Dell Inspiron N5110, zaktualizowałem system do wersji Windows 8.1, a teraz mój port USB po prawej stronie przestał działać. Nie mogę znaleźć sterowników chipsetu dla wersji 8.1 64-bitowej. Jakaś dobra sugestia?

Podczas gdy inny użytkownik Lenovo narzeka na to:

Mam model komputera T430s 2352CTO z systemem Windows 8.1 w wersji 64-bitowej. Przed aktualizacją z Windows 8.0 wszystkie sterowniki zostały zaktualizowane. Porty USB 3 działały poprawnie, w szczególności z zewnętrznym dyskiem twardym 1 GB. Po aktualizacji do wersji 8.1 porty USB 3 nadal działają, ale tylko przez około 30 sekund dysk twardy wyłącza się. Lampka zasilania nadal świeci na dysku twardym, ale nie wyświetla się już w Eksploratorze Windows.

W menedżerze urządzeń wybrałem Uniwersalne kontrolery magistrali szeregowej -> Główny koncentrator USB -> Właściwości -> (w części Ogólne napisano: „To urządzenie działa poprawnie) -> Zarządzanie energią -> Odznaczone pole„ Pozwól komputerowi się wyłączyć to urządzenie w celu oszczędzania energii ”. Niestety nie wydaje się, aby problem ten został zatrzymany. Jakieś pomysły?

Osoby dotknięte problemami z USB 3.0 mają jeden z następujących producentów OEM — Buffalo, datAshur, Fantom Drive, Fujitsu, Hitachi, ADATA Nobility, Kingston DataTraveler, LaCie 2TB USB Drive, RaidSonic, Sans Digital, Vantect, Fantec, Digitus, Mediasonic, Samsung 1T , Apricorn, iStorage, DiskGenie, Verbatim, Western Digital.

Kroki prowadzące do rozwiązania problemów z USB 3.0 w Windows 10

Oto kilka rozwiązań, które możesz spróbować uruchomić. Pierwszym podstawowym rozwiązaniem, które można wypróbować, jest przejście do menedżera urządzeń, znalezienie koncentratorów USB root i wyłączenie opcji oszczędzania energii.

Jeśli nie, wykonaj następujące kroki:

1. Aby wyświetlić okres bezczynności używany przez niektóre urządzenia USB do oszczędzania energii

 1. Wpisz „opcje zasilania” w Uroku wyszukiwania
 2. Zmień ustawienia planu aktualnie wybranego planu zasilania
 3. Kliknij Zmień zaawansowane ustawienia zasilania
 4. Rozwiń Dysk twardy, a następnie Wyłącz dysk twardy po

Wartość ustawienia wskazuje okres bezczynności dysku systemowego. Na tym zdjęciu okres bezczynności jest ustawiony na 20 minut (domyślnie). W tym systemie, jeśli nie nastąpi transfer plików w ciągu 20 minut, napęd przechodzi w stan zawieszenia i pobiera mniej energii z systemu. W przypadku większości urządzeń pamięci USB i kontrolerów hosta USB mechanizm oszczędzania energii działa bez problemów.

Jednak istniejący wcześniej problem z napędem USB lub kontrolerem hosta USB może powodować te problemy po upływie określonego okresu bezczynności. Urządzenie okresowo się rozłącza i może łączyć się ponownie, co prowadzi do pogorszenia komfortu użytkowania. Jeśli spróbujesz uzyskać dostęp do plików przechowywanych na dysku, Eksplorator Windows przestanie odpowiadać przez 1-2 minuty.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych problemów, najpierw sprawdź, czy oprogramowanie układowe kontrolera hosta USB lub urządzenia pamięci USB jest nieaktualne. Jeśli tak, pobierz najnowsze oprogramowanie układowe od producenta systemu lub urządzenia. Aktualizacja oprogramowania układowego może rozwiązać problem. W przeciwnym razie sprawdź, czy problem występuje w okresie bezczynności dysku systemowego (pokazany w Opcjach zasilania). Jeśli tak, wyłącz zawieszenie w trybie bezczynności dla tego urządzenia zgodnie z instrukcjami podanymi w następnej sekcji.

Uwaga: możesz ustawić wartość „Nigdy” w Opcjach zasilania tylko eksperymentem, aby sprawdzić, czy to rozwiązuje problem, ale właściwym rozwiązaniem długoterminowym jest ustawienie ustawienia rejestru zgodnie z poniższym opisem. To ustawienie rejestru nie wpływa na inne urządzenia pamięci USB i powoduje oszczędzanie energii.

2. Jak wyłączyć zawieszenie na biegu jałowym

Uzyskaj identyfikator sprzętowy urządzenia pamięci USB

 1. Upewnij się, że urządzenie jest podłączone.
 2. Wyszukaj „menedżera urządzeń” w panelu wyszukiwania i otwórz Menedżera urządzeń.
 3. W Menedżerze urządzeń rozwiń Napędy dysków i zlokalizuj urządzenie:
 4. Wybierz z menu Widok> Urządzenia według połączenia:
 5. Kliknij prawym przyciskiem myszy węzeł USB Mass Storage Device, w którym pojawia się urządzenie, i wybierz Właściwości.
 6. Na karcie Szczegóły z rozwijanej listy wybierz Identyfikatory sprzętu.
 7. Zanotuj 4 cyfry występujące po „VID_” i „PID_” i zamknij Menedżera urządzeń. W tym przykładzie VID to 0004, a PID to 0001.

3. Zmień ustawienia urządzenia w rejestrze

 1. Uruchom Edytor rejestru (regedit.exe) jako administrator, wyszukując „regedit” w panelu wyszukiwania. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę regedit i wybierz Uruchom jako administrator.
 2. W Edytorze rejestru przejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ usbstor.
 3. Kliknij usbstor prawym przyciskiem myszy i utwórz klucz. Nazwa musi być łańcuchem VID i PID uzyskanym wcześniej. Wiodące zera są znaczące. W tym przykładzie nową nazwą klucza dla urządzenia jest „00040001”
 4. Kliknij nowy klucz prawym przyciskiem myszy i utwórz wpis DWORD o nazwie DeviceHackFlags. Ustaw wartość na 400 w systemie szesnastkowym.
 5. Odłącz i podłącz ponownie urządzenie.

Rozwiązanie zostało opublikowane przez blog zespołu Microsoft Windows USB Core Team (nawet nie wiedziałem, że taki zespół istnieje).

W każdym razie daj nam znać, czy udało się rozwiązać problemy z USB 3.0 w systemie Windows 8.1.

4. Odinstaluj i ponownie zainstaluj sterownik Universal Serial Bus

Chociaż nie jest to najlepsze rozwiązanie, dla wielu użytkowników działa. Aby zrobić to poprawnie, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij „Klucz Windows” + „X”, a następnie wybierz Menedżer urządzeń. 
2. Znajdź i rozwiń „Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej” w oknie Menedżera urządzeń.      
3. Kliknij prawym przyciskiem myszy „Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej” i kliknij „odinstaluj”.
4. Uruchom ponownie komputer i sprawdź.

Jeśli to rozwiązanie nie działa, możesz po prostu zaktualizować sterowniki mikroukładu, ponieważ są one odpowiedzialne za prawidłowe działanie wielu funkcji, w tym USB.

Link do głównej publikacji