Jak emulować Amigę na komputerze

Nie jestem pewien, czy wielu z was spodoba się ten artykuł, czy nie. Moim drugim komputerem była Amiga 500, z której korzystałem prawie w 100% do grania. Uwielbiałem wiele gier, które wyszły na tę niesamowitą maszynę i wciąż tęsknię za niektórymi z nich. Zawsze chciałem zagrać w te gry ponownie, ale nie chciałem kupować Amigi z kilku powodów. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale jest to głównie problem z pamięcią masową i problem z dostępnością. Oczywiście na eBayu można kupić tanie systemy Amigi i prawdopodobnie kupić tam również niektóre gry, ale większość gier jest trudna do zdobycia w tych dniach.

Alternatywą jest emulacja. Winuae to świetny emulator Amigi, jest darmowy i łatwy w użyciu, gdy się przyzwyczaisz. Najtrudniejsze jest to, że będziesz potrzebować romu kickstart, aby uruchomić oprogramowanie Amiga. Jedynym legalnym źródłem sprzedającym romy kickstart jest kompilacja Amigi na zawsze. Szybkie wyszukiwanie w Google ujawniło, że kilka witryn pobierania oferuje pobieranie ROM-ów kickstart. To jest nielegalne i odradzam to. Po otrzymaniu romu kickstart jesteś gotowy, aby przejść ..

Poczekaj, czegoś brakuje: gry. Gry Amiga są dostępne w formacie .adf, który ZEA jest w stanie czytać i uruchamiać. Niektóre znane firmy, takie jak Cinemaware, oferują bezpłatnie zdjęcia swoich gier Amiga na swoich stronach internetowych. Możesz pobrać gry takie jak Defender of the Crown, Wings, It came from the Desert, Rocket Ranger i wiele innych, po prostu odwiedzając ich stronę i tworząc konto użytkownika.

Jeśli kupiłeś kompilację Amiga Forever, możesz również mieć dostęp do wielu gier, które ona zawiera. Po pobraniu niektórych dysków powinieneś uruchomić WinUAE i wykonać następujące czynności.

winuae

Musisz skonfigurować ZEA w taki sposób, aby wiedział, gdzie znajduje się plik ROM amiga kickstart. Sugeruję utworzenie podkatalogu o nazwie kickstart w folderze zae i umieszczenie tam wszystkich ROM kickstart. Kliknij kartę ROM i wybierz plik ROM kickstart jako główny ROM (dla emulacji Amiga 500 i 2000 powinien to być kickstart 1.3)

Następnie kliknij szybki start, a następnie wybierz obraz dysku z napędu dyskietek df0. Pamiętaj, że wczesne komputery Amigi nie miały dysku twardego, wszystko było uruchamiane z dyskietek. Przejdź do obrazu dysku i kliknij go dwukrotnie, ścieżka i nazwa powinny być teraz wyświetlane. Jeśli gra ma więcej niż jeden dysk, powtórz proces dla df1, df2 i df3. Możesz uzyskać dostęp do czterech stacji dyskietek, klikając opcję napędu dyskietek w konfiguracji. Niektóre gry potrzebują jeszcze więcej (na przykład wyspa małp została dostarczona na dziewięć dyskietek, wyobraź sobie.)

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, to kliknąć przycisk Start, aby rozpocząć proces emulacji. Emulator będzie działał w trybie Windows, chyba że wybrano opcję uruchamiania na pełnym ekranie. Jeśli czasy ładowania są wolne, możesz przyspieszyć ładowanie dyskietek, co powinno działać dobrze w większości gier (nawet do 800%). Niektóre gry można pobrać jako wersje dysku twardego, co powinno także przyspieszyć ładowanie.

Niektóre wrażenia z uruchomionych gier:

emiga emiga obrońca korony

emiga amiga król chicago

film pochodzi z emulatora pustynnej amigi
Nie mniej ważny. Czy myślę, że warto użyć tego emulatora i zapłacić za ROM startowy? Tak. Chociaż większość gier wygląda źle, jeśli chodzi o grafikę i źle brzmi, nadal są świetne. Są zabawne, a niektórzy mogą przywrócić wspomnienia z dawnych lat z dzieciństwa. Czasu, kiedy gry były tylko grami.

Wskazówki WinUAE

  • Pakiet Amiga Forever Value Pack zawiera Kickstart 1.2 i Kickstart 1.3, a także 50 gier. Możesz go kupić za 9,99 USD online.
  • Witryny takie jak Back To The Roots oferują legalne pobieranie gier, wersji demonstracyjnych i innych dobrych rzeczy. Zdecydowanie warto sprawdzić, aby zacząć.
  • Jeśli nie pamiętasz nazwy gry lub chcesz wyszukać informacje, wypróbuj archiwum Hall of Light.
  • Jeśli chcesz słuchać muzyki Amigi, sprawdź AMP.
  • WinUAE pozwala zapisywać i ładować różne konfiguracje. Jest to przydatne, ponieważ niektóre gry mogą mieć różne wymagania wstępne (na przykład AGA lub więcej pamięci RAM).
  • Zdecydowanie sugeruję podłączenie pewnego rodzaju joypada do komputera, aby móc grać w gry. Chociaż z pewnością można grać w gry za pomocą klawiatury i myszy, czasem może to być frustrujące.
Link do głównej publikacji