Jak blokować aplikacje UWP w systemie Windows 10

Jeśli jesteś rodzicem, współdzielisz komputer ze swoimi dziećmi lub kierownikiem zespołu, który chce, aby jego koledzy skupili się na swojej pracy, z pewnością są pewne aplikacje lub programy, których nie możesz im zabronić. Nie będziemy pytać o powód, ponieważ jesteśmy pewni, że go masz, ponieważ szukałeś tego rodzaju artykułu.

W każdym razie w systemie Windows 10 istnieje kilka sposobów, aby uniemożliwić użytkownikom otwieranie niektórych aplikacji, w zależności od bieżącej wersji systemu. Niestety żadna z nich nie jest łatwa i bezpośrednia, ponieważ każda metoda wymaga trochę pracy.

W zależności od potrzeb możesz blokować aplikacje dla pracowników lub dzieci. W tym artykule pokażemy Ci wszystkie trzy sposoby i możesz wybrać ten, który spełnia Twoje potrzeby.

Blokuj aplikacje w systemie Windows 10

Metoda 1 — Blokowanie aplikacji w systemie Windows 10 Enterprise / Education

W wersjach Windows 10 Enterprise i Education możesz całkowicie zablokować dowolną aplikację. Możesz blokować aplikacje przy użyciu lokalnych zasad bezpieczeństwa, które są najbardziej efektywnym sposobem blokowania aplikacji w systemie Windows 10. Niestety ta metoda jest dostępna TYLKO w wersjach Enterprise i Education, ponieważ użytkownicy wersji Windows 10 Pro i Home nie mają dostępu do tej funkcji.

Innymi słowy, jeśli użyjesz tej metody w systemie Windows 10 Home, nie przyniesie ona żadnych efektów. Ponieważ jednak pracujesz z zasadami zabezpieczeń, możesz utworzyć zasady zabezpieczeń na komputerze domowym z systemem Windows 10, a następnie wyeksportować je na inny komputer, który obsługuje to działanie.

Bez zbędnych ceregieli, oto jak blokować aplikacje w systemie Windows 10 Enterprise lub Education:

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że proces tożsamości aplikacji jest uruchomiony. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Menu Start i przejdź do Wiersz polecenia (Admin)
 2. Wpisz następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter: sc config appidsvc start = auto

Po upewnieniu się, że proces identyfikacji aplikacji jest uruchomiony, czas zablokować niektóre aplikacje. Oto, co musisz zrobić:

 1. Iść do Szukaj, rodzaj secpol.msc, i otwórz Lokalne zasady bezpieczeństwa jako administrator.
 2. Iść do Ustawienia bezpieczeństwa > Zasady kontroli aplikacji > AppLocker, i wybierz Skonfiguruj wymuszanie reguł.block-apps-windows-10-1
 3. Czek Skonfigurowany zgodnie z regułami aplikacji w pakiecie, a następnie kliknij OK
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy Regulamin aplikacji w pakiecie, a następnie przejdź do Automatycznie generuj reguły.block-apps-windows-10-2
 5. Wybierz folder zawierający aplikacje, na które chcesz zezwolić. Prawdopodobnie nie musisz tutaj niczego dotykać, ponieważ folder C: jest zwykle wybierany automatycznie.
 6. Wpisz nazwę, aby zidentyfikować ten zestaw reguł, a następnie kliknij przycisk Dalej.
 7. Na Preferencje reguł kliknij przycisk Dalej (proces może chwilę potrwać)
 8. Na Przejrzyj zasady kliknij przycisk Stwórz. Kreator utworzy teraz zestaw reguł zezwalających na zainstalowany zestaw aplikacji.
 9. Zobaczysz teraz listę wszystkich zainstalowanych aplikacji w obszarze Reguły aplikacji spakowanychblock-apps-windows-10-3
 10. Kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację, którą chcesz zablokować, przejdź do Nieruchomości, i wybierz Zaprzeczać, pod Akcja:block-apps-windows-10-4
 11. Zrestartuj swój komputer

Proszę, po wykonaniu tych kroków, wszystkie wybrane aplikacje będą odtąd blokowane. Po utworzeniu zestawu reguł możesz w każdej chwili wrócić i zmienić ustawienia uprawnień aplikacji.

Metoda 2 — Blokowanie aplikacji za pomocą Kontroli rodzicielskiej

Jeśli korzystasz z wersji Windows 10 Pro lub Home i chcesz zabronić dziecku używania nieodpowiednich aplikacji i treści, oczywistym rozwiązaniem jest funkcja kontroli rodzicielskiej. Dzięki tej funkcji możesz zablokować dowolną aplikację lub witrynę, dzięki czemu nie musisz się martwić o to, że Twoje dziecko korzysta z czegoś, czego nie powinno.

Oto jak blokować aplikacje za pomocą Kontroli rodzicielskiej w systemie Windows 10:

Po pierwsze, musisz utworzyć konto dziecka dla swojego dziecka. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Idź do Ustawienia aplikacja> Konta > Rodzina inni ludzie > Dodaj członka rodziny
 2. Na następnym ekranie kliknij Dodaj dziecko. Zaleca się, aby dziecko miało własne konto Microsoft, więc wprowadź dane logowania do konta lub utwórz nowe konto.block-apps-windows-10-5
 3. Wprowadź dalsze wymagane informacje, takie jak numer telefonu i imię dziecka
 4. Po utworzeniu konta zaproszenie zostanie wysłane na konto Twojego dziecka
 5. Gdy dziecko zaloguje się na swoje konto i potwierdzi zaproszenie, będzie można zarządzać jego kontem

Po utworzeniu konta dziecka nadszedł czas, aby zdecydować, z których aplikacji należy korzystać. Aby to zrobić, przejdź do rodziny Microsoft strona bezpieczeństwa.

Odtąd będziesz mógł wyraźnie zezwalać i blokować witryny, aplikacje i inne treści. Jeśli wybierzesz opcję „zobacz tylko witryny internetowe na liście dozwolonych”, to w tym miejscu dodasz witryny internetowe do listy „Zawsze zezwalaj”. To samo dotyczy aplikacji. Możesz zablokować wszystkie aplikacje w zależności od ich wieku lub każda z osobna — to zależy od Ciebie.

block-apps-windows-10-6

Gdy skończysz już blokować witryny i aplikacje, po prostu zapisz zmiany i nie musisz się już martwić o swoje dziecko korzystające z nieodpowiednich aplikacji lub witryn.

Niestety, nie ma prostej metody blokowania aplikacji UWP w systemie Windows 10 Pro, ponieważ Microsoft nie chciał włączyć zasad bezpieczeństwa dla tej wersji systemu. Jeśli chcesz zablokować cały folder, możesz go po prostu zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, sprawdź ten artykuł.

Jeśli masz jakieś uwagi, pytania lub znalazłeś alternatywny sposób blokowania aplikacji w systemie Windows 10, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji