Jak badać awarie Firefoksa

Firefox Nightly zawieszał się na mnie przez ostatnie trzy dni. Przeglądarka uruchamia się dobrze, ale ulega awarii po około minucie, nawet jeśli nic nie robię.

Jedną z dziwnych i zauważalnych rzeczy jest to, że Firefox co noc odradza dwa okna, jedno puste bez tytułu lub jakichkolwiek innych informacji oraz główne okno przeglądarki.

Wskazówki są rzadkie, gdy przeglądarka ulega awarii. Chociaż możesz powiązać to z poprzednim działaniem, często nie jest to takie proste. Poniższy przewodnik zawiera metody analizy awarii w przeglądarce Firefox.

Uwaga: Analiza niekoniecznie oznacza, że ​​będziesz w stanie rozwiązać problem po swojej stronie. Może się zdarzyć, że jest to problem, który można rozwiązać tylko poprzez zmiany kodu i aktualizacje.

Chociaż możesz chcieć wiedzieć, dlaczego przeglądarka uległa awarii, aby uniknąć tego w przyszłości, często musisz rozwiązać problemy spowodowane przez awarię.

Dość często zdarza się na przykład, że awarie odbierają od ciebie sesję, więc nie można jej przywrócić automatycznie przy następnym uruchomieniu przeglądarki. Nie stanowi problemu dla użytkowników, którzy zaczynają od strony głównej, ale użytkownicy, którzy przywracają sesje z dziesiątkami jeszcze bardziej otwartych kart, mogą przez chwilę wpaść w panikę, myśląc, że wszystkie te karty zostały utracone na dobre (wskazówka: nie są, możliwe jest przywrócenie sesji) .

Jak badać awarie Firefoksa

awaria firefox

W tym przewodniku po awarii Firefoksa znajdziesz wskazówki, jak rozwiązać awarie. Poniższe akapity koncentrują się na dowiedzeniu się więcej na temat awarii.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to załadować: awarie w Firefoksie. Jest kilka ostrzeżeń, o których musisz wiedzieć. Po pierwsze, jeśli Firefox zawiesza się przy starcie, to nie będziesz mógł uzyskać dostępu do strony. Możesz spróbować uruchomić inną kopię Firefoksa, powiedzmy Stabilna zamiast Beta, używając tego samego profilu, aby uzyskać dostęp do raportów o awariach.

Po drugie, musisz włączyć raportowanie awarii, aby to działało. Załaduj about: preferencje # zaawansowane i upewnij się, że jest włączony raport awarii.

Uwaga: Powinno być oczywiste, że dane są wysyłane do Mozilli za każdym razem, gdy występują awarie po włączeniu tej funkcji. Jeśli nie chcesz tego, nie włączaj tej funkcji.

reporter awarii firefox

Strona about: crash zawiera listę wszystkich awarii, nawet tych, które nie zostały przesłane do Mozilli. Raporty o awariach są sortowane chronologicznie od najnowszego do najstarszego w interfejsie

Każda awaria ma dodatkowo przypisany unikalny identyfikator.

o awariach

Rozpoczęcie analizy

Kliknij jedną z awarii, na przykład najnowszą, aby rozpocząć analizę. Jeśli włączona jest funkcja Crash Reporter, informacje o awarii są wyświetlane na stronie Crash Stats Mozilli.

przyczyna awarii firefox

Strona zawiera wiele informacji technicznych, które nie są przydatne dla użytkowników próbujących dowiedzieć się, dlaczego nastąpiła awaria przeglądarki.

U góry znajduje się sygnatura awarii, która może ujawnić przyczynę awarii. W moim szczególnym przypadku przyczyną awarii jest HTMLMediaElement :: NotifyAudioPlaybackChanged.

Sam ten podpis może ujawnić, dlaczego Firefox się zawiesił i może dać ci pomysł, jak rozwiązać ten problem.

Podczas przeglądania strony można znaleźć dodatkowe interesujące informacje. Na stronie znajduje się lista powiązanych błędów, jeśli istnieją. Może to być przydatne, ponieważ może wskazywać na zgłoszony już błąd, abyś wiedział, że Mozilla pracuje nad naprawą awarii.

Czasami niewiele można zrobić, jeśli nie można połączyć sygnatury awarii lub informacji wyświetlanych na stronie z konkretnym problemem.

W takim przypadku możesz zgłosić błąd, aby poinformować Mozillę o problemie. Możesz to zrobić na stronie statystyk awarii, ale potrzebujesz konta Bugzilla @ Mozilla, aby je faktycznie złożyć.

Więcej badań

Wciąż jednak możesz zrobić więcej w raportach awarii Mozilli.

Obok pola podpisu znajduje się lista „więcej raportów” oraz opcja wyszukiwania. Chociaż wyszukiwanie często nie jest zbyt pomocne, ponieważ uruchamia wyszukiwanie w pomocy technicznej Mozilla, więcej raportów ujawnia dodatkowe informacje, które mogą okazać się przydatne.

więcej raportów

Kliknięcie linku więcej raportów otwiera interfejs z kartami, który oferuje wiele informacji. Zaczyna się od strony podsumowania, która ujawnia, czy inni użytkownicy Firefoksa zgłosili tę samą awarię Mozilli.

Ta sama strona zawiera informacje o architekturze, karcie graficznej i inne informacje o sprzęcie systemów, które zgłosiły ten sam podpis awarii.

Firefox ulega awarii

Inne interesujące zakładki na tej stronie to:

  1. Raporty — ta karta zawiera listę wszystkich raportów, twoich i innych użytkowników Firefoksa, którzy zgłosili problem.
  2. Bugzilla — ujawnia, czy błąd został już zgłoszony w Bugzilli. Niestety nie możesz zgłosić błędu z tej zakładki, ale musisz wrócić do strony awarii, gdzie możesz to zrobić.
  3. Komentarze — zawiera listę komentarzy dodanych przez użytkowników Firefoksa do raportów o awariach.

Słowa końcowe

Awarie przeglądarki, których nie można powiązać z konkretnym działaniem, są trudne do analizy. Generowany przez Mozillę raport o awarii i generowane przez niego raporty o awariach mogą wskazywać właściwy kierunek.

Nawet jeśli nie, nadal możesz sprawdzić, czy inni użytkownicy Firefoksa doświadczają tego samego problemu, i zgłoś błąd Mozilli, aby poinformować o tym organizację.

Link do głównej publikacji