Co zrobić, jeśli laptop jest podłączony, ale nie ładuje się

Jednym z najbardziej irytujących i największych problemów dla właścicieli laptopów jest problem z ładowaniem. A ponieważ ładowanie jest niezbędną częścią korzystania z dowolnego laptopa, problemy z ładowaniem należy natychmiast rozwiązać. Pokażemy i wyjaśnimy, co należy zrobić, jeśli laptop jest podłączony, ale nie ładuje się.

Co zrobić, jeśli laptop jest podłączony, ale nie ładuje się

Różne przyczyny mogą uniemożliwić ładowanie laptopa, od drobnych problemów z oprogramowaniem po poważne problemy ze sprzętem, które wymagają interwencji profesjonalistów. Więc tutaj zbadamy różne przypadki i objawy i zapewnimy odpowiednie rozwiązanie. Ponieważ na podstawie twoich objawów możesz ustalić problem i znaleźć rozwiązanie. Zacznijmy.

Jak rozwiązać problemy z ładowaniem laptopa

Sprawdź swoje połączenia

Pierwszą rzeczą, którą sprawdzimy, są połączenia między laptopem a ładowarką. Zacznijmy od sprawdzenia, czy jesteś prawidłowo podłączony. Brzmi jak oczywiste i głupie rozwiązanie, ale jeśli może coś wymknęło Ci się z oczu i może wymagać trochę więcej pracy, niż ci się wydawało. Ponieważ, jeśli masz jakiś problem z połączeniem, żadne poprawki oprogramowania lub sprzętu nie mogą pomóc.

Najpierw sprawdź klocek zasilacza i upewnij się, że wszystkie kable wymienne są prawidłowo podłączone. Następnie sprawdź, czy w komorze baterii jest wszystko w porządku, sprawdź, czy bateria jest prawidłowo włożona i czy wszystko jest w porządku z punktami kontaktowymi baterii i laptopa.

Jeśli wszystko jest w porządku z połączeniami baterii, powinieneś „zbadać” swoje złącza zasilania trochę więcej. Sprawdź, czy złącze zasilania nie ma załamań lub pęknięć, przesuwając palcami wzdłuż niego (oczywiście najpierw odłącz go od zasilania), a także sprawdź końce pod kątem przerwanych połączeń. Teraz spójrz na swój zasilacz sieciowy. Czy zauważyłeś w tym coś niezwykłego? Spróbuj podłączyć go do innego laptopa i sprawdź, czy ładuje się normalnie, jeśli nie ma problemu z ładowarką.

Sprawdź swoją baterię

Jeśli głęboko „zeskanujesz” wszystkie połączenia zasilania i wszystko wydaje się być w porządku, być może problem tkwi w akumulatorze. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś spróbować, to całkowicie wyjąć baterię, a następnie podłączyć laptopa. Jeśli laptop jest zasilany poprawnie, przyczyną problemu była prawdopodobnie uszkodzona bateria. Podobnie jak w przypadku ładowarki, możesz włożyć baterię do innego laptopa i sprawdzić, czy coś jest inne.

Na szczęście bateria i akordy to najtańsze i najłatwiejsze do wymiany części laptopa. Akordy nie powinny przekraczać 10 USD online, podczas gdy baterie można kupić za mniej niż 100 USD. Odpowiedni kabel można znaleźć, wyszukując pod modelem laptopa, a baterie często mają własne numery modeli. Ale prawdopodobnie najłatwiej jest wyszukać tę samą baterię, co już masz.

Upewnij się, że Twój laptop nie jest przegrzany

Jeśli temperatura twojego laptopa jest zbyt wysoka, mogą wystąpić problemy z ładowaniem. W pierwszym przypadku system wyłączy się, aby zapobiec przegrzaniu akumulatora i spowodować pożar / wybuch. W innym przypadku wysoka temperatura może spowodować nieprawidłowe działanie czujnika akumulatora, co powie komputerowi, że akumulator jest albo całkowicie naładowany, albo całkowicie go brakuje, co logicznie powoduje problemy z ładowaniem. Problemy takie jak te częściej występują na starszych laptopach z niższymi jakościami lodówek i otworów wentylacyjnych. Jeśli więc zauważysz, że Twój laptop jest przegrzany, nie próbuj go spalać podczas ładowania, ale zamiast tego wyłącz go i pozwól mu ostygnąć.

Sprawdź opcje zasilania i inne ustawienia

Do tej pory zajmowaliśmy się wszystkimi problemami sprzętowymi z ładowaniem, a jeśli sprawdzisz wszystkie powyższe i nadal będziesz mieć problem, istnieje duża szansa, że ​​jest to związane z oprogramowaniem. Rozpoczniemy nasze „badanie oprogramowania” od sprawdzenia twojego planu zasilania. Przejdź do wyszukiwania, wpisz Opcje zasilania i naciśnij klawisz Enter. Sprawdź wszystkie sekcje okna i upewnij się, że wszystko jest poprawne, jeśli zauważysz, że Twój plan zasilania jest inny niż powinien, sprawdź nasz artykuł na temat zapobiegania automatycznej zmianie planu zasilania. Powinieneś również sprawdzić, czy wszystko w porządku z opcjami baterii, wyświetlacza i trybu uśpienia. Jeśli nie masz pewności, które opcje są dla Ciebie najlepsze, prawdopodobnie najlepszym wyborem jest przywrócenie domyślnych ustawień profilu zasilania.

Zaktualizuj sterowniki

Dotyczy to w szczególności niedawnego uaktualnienia laptopa do systemu Windows 10, ponieważ być może nadal nie otrzymałeś wszystkich niezbędnych sterowników. Więc nie zaszkodzi, jeśli sprawdzisz, czy sterowniki baterii są aktualne. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

  1. Przejdź do wyszukiwania, wpisz devicemanager i otwórz Menedżera urządzeń
  2. Znajdź sekcję „Baterie” i wydaj ją. Powinieneś zobaczyć trzy elementy, jeden dla baterii, jeden dla ładowarki i jeden wymieniony jako „Bateria metody kontroli zgodnej z Microsoft ACPI” (może zobaczysz tylko ładowarkę i baterię metody kontroli zgodnej z Microsoft ACPI, to zależy od laptopa)laptop wygrał't charge1
  3. Kliknij jeden z elementów prawym przyciskiem myszy i przejdź do Aktualizuj oprogramowanie sterownika. Poczekaj, aż kreator wyszuka dostępne aktualizacje, jeśli są, zostaną one automatycznie zainstalowane na Twoim laptopielaptop wygrał't charge
  4. Zrób to samo dla pozostałych przedmiotów
  5. Po zaktualizowaniu sterowników uruchom ponownie laptopa i spróbuj naładować go ponownie. Jeśli nadal nie możesz go naładować, odinstaluj „Metodę kontroli zgodną z Microsoft ACPI”, uruchom ponownie i spróbuj ponownie

Zadzwoń do pomocy technicznej

Jeśli przejrzałeś całkowicie nasz przewodnik i nadal nie znalazłeś przyczyny problemu z ładowaniem, nadszedł właściwy czas, aby skontaktować się z pomocą techniczną. Niektóre laptopy wyprodukowane przez niektórych producentów mają swoje własne unikalne problemy, więc skontaktowanie się z pomocą techniczną producenta laptopa będzie prawdopodobnie pomocne, ponieważ z pewnością doświadczył czegoś takiego wcześniej, a my możemy zaoferować tylko uniwersalne rozwiązania.

Zamykamy tym przewodnikiem, ponieważ mamy nadzieję, że pomógł Ci on rozwiązać problem z ładowaniem laptopa. Jeśli masz jakieś uwagi lub pytania, po prostu sięgnij do sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji