Co to jest proces csrss.exe i dlaczego powoduje wysokie zużycie procesora?

Badając listę procesów uruchomionych w Menedżerze zadań w Windows 7, 8 lub 10, możesz się z nimi zmierzyć csrss.exe Proces (proces uruchomieniowy serwera klienta), który może bardzo obciążać procesor. Co możesz z tym zrobić?

W tym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi csrss.exe w systemie Windows: udostępniamy informacje o jego celach, porozmawiamy o rozwiązaniach dotyczących usuwania csrss.exe i dlaczego ładuje on procesor komputera.

Co to jest proces wykonawczy serwera klienta (csrss.exe)?

Należy wspomnieć, że proces csrss.exe jest częścią systemu operacyjnego Microsoft Windows i można go zobaczyć w Menedżerze zadań; może być uruchomionych kilka takich procesów.

Proces klienta serwera wykonawczego (csrss.exe) jest odpowiedzialny za:

 • dla okien konsoli;
 • do usuwania lub tworzenia wątków;
 • implementuje części 16-bitowego wirtualnego środowiska MS-DOS i innych funkcji.

csrss exe

Nie można po prostu usunąć ani wyłączyć procesu csrss.exe. Na wypadek, gdybyś spróbował — na BSOD napotkasz błąd 0xC000021A.

Co zrobić w przypadku csrss.exe ładuje procesor wysoko? Czy to jest wirus?

W przypadku, gdy csrss.exe ładuje procesor wysoko, najpierw musisz przyjrzeć się temu procesowi. Przejdź do Menedżera zadań, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy proces i wybierz Otwórz lokalizację pliku.

Domyślnie plik znajduje się w folderze C: \ Windows \ System32. Jeśli plik csrss.exe znajduje się w tym samym folderze na komputerze — najprawdopodobniej nie jest to wirus. Możesz to również sprawdzić, klikając Nieruchomości pliku; po tym przełącz na Detale tab -> następnie spójrz na Nazwa produktu sekcja — musisz zobaczyć system operacyjny Microsoft Windows.

proces exe csrss

Z drugiej strony o godz Podpisy cyfrowe zakładkę musisz zobaczyć Microsoft Windows Publisher na liście podpisów.

właściwości exe csrss

Jeśli masz uruchomiony oryginalny plik csrss.exe, oznacza to, że proces powoduje wysokie obciążenie procesora z powodu nieprawidłowej pracy funkcji systemowych, za które odpowiedzialny jest proces. Najczęściej te problemy dotyczyły niektórych opcji zasilania lub hibernacji.

Wskazówka. Wiele wirusów używa nazwy csrss.exe, dzięki czemu wirus może ukrywać się przed użytkownikiem i nie wzbudzać podejrzeń.

Zmień rozmiar pliku hibernacji i zaktualizuj sterowniki

Jeśli wcześniej wykonałeś jakieś czynności z plikiem hibernacji, spróbuj zmienić rozmiar pliku hibernacji na maksymalny (domyślnie rozmiar hiberfil.sys jest 75% całkowitej ilości zainstalowanej pamięci RAM).

Jeśli problem zaczął się pojawiać po „dużej” aktualizacji lub ponownej instalacji systemu Windows, upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki ze strony internetowej producenta (zwłaszcza ACPI, sterowniki karty graficznej lub chipsetu) na swoim komputerze.

Ponownie zainstaluj powiązane biblioteki DLL i / lub składniki, które mogą powodować problemy

Jeśli problem nie dotyczy sterowników, istnieje jeszcze jeden sposób, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną problemów:

 1. Pobierz i uruchom narzędzie Process Explorer, korzystając z łącza https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer;
 2. Na liście procesów znajdź plik csrss.exe (powodujący duże obciążenie procesora) i kliknij go dwukrotnie;
  csrss exe wysokie obciążenie procesora
 3. Iść do Wątki kartę (musisz mieć zainstalowane narzędzia do debugowania dla systemu Windows (WinDbg)) i posortuj listę według procesora. Najprawdopodobniej w Rozpocznij adres pole możesz dowiedzieć się, jakie dll jest używane;
  csrss exe wątki
 4. Dowiedz się, jakiego rodzaju biblioteka DLL jest używana (za pomocą wyszukiwania) i dowiedz się, które powiązane komponenty mogą powodować problemy; zainstaluj ponownie te komponenty, jeśli to możliwe.

Wskazówka. W większości przypadków (ale to nie jest reguła!) Zwykle działają 2 procesy:

 1. C: \ Windows \ system32 \ csrss.exe
  Biblioteki: winsrv.dll, csrsrv.dll
 2. C: \ Windows \ system32 \ csrss.exe
  Biblioteki: cdd.dll, winsrv.dl, csrsrv.dll

Dodatkowe metody, które mogą być pomocne w rozwiązywaniu problemów z csrss.exe

 • Spróbuj utworzyć nowego użytkownika systemu Windows, a następnie wyloguj się z bieżącego użytkownika (ważne jest, aby się wylogować, a nie tylko zmienić użytkownika!) I sprawdzić, czy problem nadal występuje (czasami wysokie obciążenie procesora może być spowodowane uszkodzonym profilem, w tym przypadku możesz użyć punktów przywracania systemu Windows);
 • Sprawdź komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.
Link do głównej publikacji