7 przydatnych narzędzi, aby zmniejszyć zmęczenie oczu związane z komputerem

Migracja z analogowej na cyfrową przyniosła tak wiele wyzwań w XXI wieku. Niezależnie od tego, czy jest to na komputerach stacjonarnych, laptopach czy urządzeniach mobilnych, nasze oczy pozostają przyklejone do ekranu przez ponad 10 godzin dziennie. Internet spowodował, że ludzie stali się niewolnikami ekranów. Nasze pragnienie połączenia ze światem cyfrowym wyszło spod kontroli i obecnie zdiagnozowano u nich dziwne choroby, takie jak nomofobia — lęk przed byciem bez telefonu komórkowego.

Ale komentarz społeczny to tylko ułamek bezpośredniego zagrożenia, jakie stanowi obsesja na punkcie ekranu. Ostatnie badania pokazują, że obsesja na ekranie powoduje zmęczenie oczu, które obejmuje koktajl objawów (brak snu, bóle głowy, niewyraźne widzenie) i potencjalne długoterminowe uszkodzenie wzroku. Na przykład niebieskie światło emitowane z tych ekranów zmniejsza poziomy melatoniny wymagane do naturalnego snu.

Lekarze często zalecają regularne przerwy, aby uniknąć zmęczenia oczu, ale wszyscy wiemy, jak trudne może być to szczególnie, gdy masz poważne gry lub termin do pokonania. Więc dzisiaj przedstawimy Ci 7 aplikacji, które pomogą zmniejszyć zmęczenie oczu z monitora bez kłopotów.

Powiązane: Monitory, które pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu i ból głowy z powodu długiej ekspozycji komputera

Najlepsze oprogramowanie, które pomaga zmniejszyć zmęczenie oczu

Strumień

f.lux_eye_strain_software

F.lux to darmowe oprogramowanie, które dostosowuje kolory wyświetlacza do pory dnia; nie tylko jasność, ale także odcień. Na przykład, aktywuje się wieczorem i stopniowo zmienia kolor blasku na odcień pomarańczowego lub złotego odcienia wraz z zapadnięciem nocy. Możesz również dostosować go ręcznie, dostosowując intensywność kolorów, która określa siłę efektu. W ten sposób kontroluje ilość niebieskiego światła emitowanego z ekranu. F.lux jest łatwy w instalacji i dostępny na wielu platformach.

Pobierz F.lux 

Eye Pro

Eye_pro_eye_strain_software

Eye Pro to aplikacja dla systemu Windows zaprojektowana specjalnie w celu zmniejszenia zmęczenia oczu, ale także robi znakomitą robotę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia oczu. Opracowane pod kierunkiem najbliższych specjalistów od oczu, Eye Pro jest jednym z najlepszych programów do zmniejszania zmęczenia oczu. Ponieważ badania pokazują, że częstotliwość mrugania oczu zmniejsza się drastycznie, gdy korzystamy z komputera, programiści Eye Pro zaprojektowali aplikację, aby pomóc Ci więcej mrugać. Posiada tryb automatycznej adaptacji, który dostosowuje ustawienia w zależności od aktualnego stanu oczu. Daje powiadomienia o przerwach w niestandardowych odstępach czasu. Istnieją dwa rodzaje przerw; krótkie przerwy i długie przerwy z ćwiczeniami oka w ustalonych odstępach czasu.

Pobierz Eye Pro 

Calise

Calise_eye_strain_software

Calise to darmowy program typu open source, który wykorzystuje kamerę internetową komputera do obliczania natężenia światła otoczenia i odpowiednio dostosowuje jasność ekranu. Jego realizacja ma cztery cykle: świt, dzień, zachód słońca i noc. W każdym okresie odpowiednio dostosowuje podświetlenie wyświetlacza, zapewniając bezpieczeństwo przez cały dzień i noc. Calise ma interaktywny i konfigurowalny interfejs GUI, dający opcję ręcznej regulacji poziomu podświetlenia, jeśli nie jesteś zadowolony z wyników generowanych przez system.

Pobierz Calise 

Czytaj także: 6 najlepszych promieni elektromagnetycznych laptopa i osłony cieplne

EyeLeo

eye_strain_software_eyeleo

EyeLeo to przydatna aplikacja na PC, która regularnie przypomina ci o robieniu przerw na ekranie komputera. Ma maskotkę, która powiadomi cię o nadchodzących przerwach i pokaże proste ćwiczenia oczu, aby uniemożliwić ci pracę w godzinach przerwy. Możesz włączyć tryb ścisły, aby zapobiec pomijaniu przerw. Przestrzeganie przepisów EyeLeo pomoże zmniejszyć zmęczenie oczu, co skutkuje mniejszym zmęczeniem fizycznym i ogólnie zdrowymi warunkami pracy.

Pobierz EyeLeo 

Pangobright

pangobright_eye_strain_software

Pangobright to oprogramowanie do przyciemniania ekranu do regulacji jasności monitora oraz monitorów zewnętrznych. Po instalacji znajduje się w zasobniku systemowym, umożliwiając dostosowanie jasności ekranu za pomocą jednego kliknięcia. Darmowa aplikacja dla systemu Windows może być bardzo przydatna w konfiguracji z wieloma monitorami, ponieważ daje kontrolę nad wieloma monitorami. Możesz ustawić poziom jasności każdego monitora niezależnie zgodnie z własnymi preferencjami.

Pobierz Pangobright  

Chroń swoją wizję

zmniejszyć zmęczenie oczu oprogramowania

Jak sama nazwa wskazuje, Chroń swoją wizję dba o Twoje oczy, przypominając o regularnych przerwach. Ma trzy tryby do wyboru, mianowicie tryb 20-20-20, niestandardowy i 60-5. Tryb 20-20-20 wymaga od użytkownika patrzenia na obiekt oddalony o 20 stóp przez 20 sekund po spędzeniu 20 minut na komputerze. Tryb 60-5 wymaga, aby użytkownik robił pięciominutową przerwę po każdej godzinie spędzonej na komputerze, podczas gdy tryb niestandardowy pozwala użytkownikowi określić częstotliwość przerw.

Pobierz Chroń swoją wizję

Świadomość

eye_strain_software_awarenessJeśli jesteś pracoholikiem i spędzasz większość czasu na komputerze, potrzebujesz oprogramowania, które przypomni ci o robieniu przerw bez denerwowania. Oprogramowanie wykorzystuje delikatny ton tybetańskiej misy śpiewającej, aby powiadomić Cię, że nadszedł czas na przerwę. A jeśli zignorujesz to, aplikacja Cię nie zdziwi. Poczeka, aż minie kolejna godzina, a następnie będzie dwa razy dzwonił i tak dalej. Ponadto oprogramowanie pokaże, ile czasu spędziłeś na komputerze bez przerwy. To wymaga wyciszonego i bardziej subtelnego podejścia, aby nie przerywać ci z napiętego harmonogramu.

Pobierz świadomość

Wniosek

Każdy, kto spędza ponad 4 godziny dziennie, patrząc na wyświetlacz, potrzebuje oprogramowania, które zmniejszy zmęczenie oczu. Pierwsze oprogramowanie do zmęczenia oczu jest pierwszym krokiem w kierunku ochrony przed zmęczeniem oczu i związanymi z nim problemami, takimi jak zespół widzenia komputerowego. A ponieważ większość z tych programów jest dostępna jako freeware, nic nie kosztuje. Dlaczego więc nie spróbujesz i daj nam poznać swoje wrażenia w sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji