6 najlepszych oprogramowania do informacji o płycie głównej w użyciu

Niezależnie od tego, czy chcesz sprawdzić zgodność sprzętu, zaktualizować sterowniki, czy po prostu jesteś ciekaw, znajomość informacji o płycie głównej jest bardzo ważna. Istnieją różne sytuacje, w których znajomość numeru modelu płyty głównej może być bardzo przydatna. Na przykład, jeśli zamierzasz zaktualizować komputer, możliwości uaktualnienia komputera zależą od używanego modelu płyty głównej. Będziesz więc potrzebować tych informacji.

Również przy zakupie nowego sprzętu lub aktualizacji sterowników potrzebne będą odpowiednie gniazda rozszerzeń do aktualizacji opartych na kartach. Uzyskiwanie informacji o płycie głównej nie jest łatwe, biorąc pod uwagę, że wielu producentów nie drukuje nazwy lub numeru modelu na płycie głównej. Istnieją różne metody uzyskiwania informacji o płycie głównej. Możesz złamać komputer i sprawdzić numer modelu, ale spowodowałoby to unieważnienie gwarancji.

Jeśli nadal masz instrukcję systemową, możesz przewijać strony i szukać informacji o płycie głównej, co jest dość nudne. Musisz więc nauczyć się, jak uzyskać te informacje w prosty sposób, i tam właśnie pojawia się oprogramowanie do informacji o płycie głównej. Są to programy do identyfikacji sprzętu, które wyświetlają informacje o systemie, w tym dane płyty głównej. W tym artykule omówimy najlepsze oprogramowanie do informacji o płycie głównej.

Powiązane: 7 narzędzi diagnostycznych dla systemu Windows 10

Najlepsze oprogramowanie informacyjne płyty głównej

Gatunek (sugerowany)

najlepsze oprogramowanie informacyjne płyty głównej

Stworzony przez Piriform, twórców słynnego CCleaner, Speccy jest jednym z najbardziej niezawodnych programów do informacji o płytach głównych. Nie tylko pokazuje numer modelu płyty głównej, ale kliknięcie pozycji płyty głównej w lewej kolumnie nawigacji ujawnia szczegółowe informacje o płycie głównej, w tym ustawienia napięcia i mikroukładu. Speccy zapewnia wszystkie potrzebne informacje na uporządkowanym interfejsie.

Strona zawiera krótkie podsumowanie ważnych informacji o systemie, takich jak system operacyjny, pamięć RAM, procesor, napęd optyczny i urządzenia peryferyjne. Bardziej szczegółowe informacje na temat każdej kategorii znajdują się w lewym okienku. Dodatkowe funkcje obejmują opcje udostępniania oraz możliwość eksportowania i drukowania informacji o systemie. Speccy jest kompatybilny ze wszystkimi wersjami systemu Windows od Windows XP do Windows 10. Co najważniejsze, jest dostępny jako darmowy program.

Kup teraz Speccy

Informacje o systemie Windows (SIW)

SIW_motherboard_information_software

SIW to narzędzie systemu Windows, które jest przenośne, łatwe w użyciu i bardzo pouczające. Jest tak szczegółowy, że wszystko, co ma, jest podzielone na trzy łatwe do nawigacji sekcje o nazwie: Oprogramowanie, Sprzęt i Sieć. Tutaj znajdziesz szczegółowe specyfikacje dotyczące płyty głównej, procesora, systemu BIOS, ruchu sieciowego, pamięci, użycia pliku strony, udziałów sieciowych, czasu pracy systemu, otwartych plików, użytkowników, numerów seryjnych (kluczy CD), procesów, zainstalowanych programów, systemu operacyjnego, urządzeń peryferyjnych , porty, dyski, filmy, ukryte hasła itp.

Oprócz informacji o systemie, SIW ujawnia również szczegółowe informacje o wszystkich zainstalowanych aplikacjach. Możesz wygenerować raport podsumowujący, a SIW pozwala wyeksportować informacje do pliku HTML. Jest wypełniony tak dużą ilością informacji, że czasami zapełnienie tych informacji zajmuje trochę czasu po uruchomieniu aplikacji.

Pobierz SIW 

ASTRA32

Astra32_motherboard_information_software

ASTRA32 to przenośne narzędzie wieloplatformowe dla systemu Windows, które zapewnia szczegółowe informacje o sprzęcie komputera. Skanuje szeroki zakres komponentów, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat specyfikacji twojego systemu. ASTRA32 ma 9 sekcji, które zawierają szczegółowy raport na temat płyty głównej komputera, systemu operacyjnego, sieci, karty graficznej i monitorów, urządzeń pamięci, pamięci i portów.

ASTRA 32 podaje bardzo szczegółowe informacje o płycie głównej i procesorze. Ujawnione szczegóły płyty głównej obejmują numer modelu, producenta, mikroukład, datę BIOS, a także funkcje obsługi BIOS, takie jak ACPI, PnP i niektóre opcje uruchamiania. Ujawnione informacje o procesorze obejmują identyfikator marki, prędkość zegara, napięcie, prędkość prądu, temperaturę, informacje o pamięci podręcznej, wsparcie itp. ASTRA32 pokazuje również szczegółową listę wszystkich aplikacji zainstalowanych na komputerze. Program jest dostępny jako darmowy i jest kompatybilny ze wszystkimi wersjami systemu Windows.

Uzyskaj ASTRA32 

Doradca Belarc

Belarc_Advisor_motherboard_information_software

Belarc Advisor to kolejne bezpłatne narzędzie, które udostępnia wszystkie informacje o systemie operacyjnym i specyfikacjach sprzętowych, wykonując pełne skanowanie systemu. Chociaż nie są tak szczegółowe jak inne narzędzia omówione powyżej, wyświetlane są podstawowe informacje o płycie głównej, systemie operacyjnym, pamięci, procesorze, wyświetlaczu i adapterach magistrali.

Oprócz informacji o sprzęcie, Belarc Advisor wyświetla również pełną listę wszystkich urządzeń pamięci USB, które były podłączone do komputera przez ostatnie 30 dni. Zawiera nawet listę wszystkich aktualizacji zabezpieczeń, których brakuje w systemie Windows.

Przeczytaj także: 10 najlepszych narzędzi do odzyskiwania kluczy licencyjnych Windows

Uzyskaj doradcę Belarc

CPU-Z

Oprogramowanie CPU-Z_motherboard_information_software

CPU-Z to bardzo popularne narzędzie do sprawdzania wszystkich informacji o zasobach sprzętowych, a także może być używane do sprawdzania ważnych informacji o płycie głównej. Po instalacji przejdź do zakładki „Płyta główna”, a CPU-Z poda wszystkie informacje o płycie głównej w odniesieniu do dostawcy, modelu, wersji, chipsetu, BIOS itp. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoim procesorze, pokaże ci nazwa, rdzeń, częstotliwość zegara, napięcie, informacje o pamięci podręcznej itp. Daje również informacje o pamięci i grafice.

Pobierz CPU-Z

HWiNFO

HWiNFO_motherboard_information_software

HWiNFO to doskonałe narzędzie systemowe, które zapewnia dogłębną analizę zasobów sprzętowych komputera. Podczas gdy inne narzędzia wyświetlają również specyfikacje oprogramowania, HWiNFO koncentruje się wyłącznie na informacjach o sprzęcie. Informacje, które gromadzi, są podzielone na 10 sekcji: płyta główna, procesor, sieć, audio, sterowniki, monitor, porty, magistrala, pamięć i karta wideo.

Zgromadzone informacje o płycie głównej obejmują nazwę dostawcy, numer modelu, liczbę otwartych i używanych gniazd, mikroukład, obsługiwane wersje USB oraz listę urządzeń ACPI. Wyświetla także informacje o systemie BIOS i szczegółowe informacje o procesorze. HWiNFO jest dostępny jako darmowy program i jest kompatybilny ze wszystkimi wersjami systemu Windows.

Pobierz HWiNFO

Wniosek

Jeśli nie masz doświadczenia z aplikacjami innych firm, możesz również użyć narzędzia Informacje o systemie, aby sprawdzić szczegóły sprzętu komputerowego, w tym informacje o płycie głównej. Wszystko, co musisz zrobić, to wpisać „Informacje o systemie” w menu Start systemu Windows i kliknąć ikonę Informacje o systemie, która się pojawi.

Wyświetli wszystkie szczegóły twojego sprzętu, w tym numer modelu płyty głównej. Jeśli jednak potrzebujesz szczegółowych informacji o płycie głównej, powyższe oprogramowanie do wyświetlania informacji o płycie głównej wyświetli wszystko.

Link do głównej publikacji