5 najlepszych instalatorów pakietów oprogramowania do użycia

Oprogramowanie jest dostarczane z instalatorem (kreatorem instalacji) lub ma skompresowany plik Zip. Większość programistów i programistów prawdopodobnie woli dostarczać swoje programy z instalatorem zamiast po prostu pakować je w archiwum Zip lub samorozpakowujące się. Jeśli więc musisz zainstalować instalator najnowszego pakietu oprogramowania, potrzebujesz aplikacji instalatora Windows, aby połączyć go w całość. Istnieje wiele pakietów oprogramowania instalacyjnego Windows, a niektóre z nich są najlepsze z kompatybilnych z Windows 10.

InstallAware (zalecane)

InstallAware jest jedną z najlepszych alternatyw dla InstallShield. To oprogramowanie instalacyjne systemu Windows ma znacznie bardziej rozbudowane GUI niż Inno Setup, polecenia skryptowe typu „przeciągnij i upuść” oraz mnóstwo wizualnych kreatorów, które pomagają początkującym programistom.

InstallAware ma również pięć alternatywnych wersji: Express, Developer, Studio i Studio Developer. Jedna to darmowa wersja z Visual Studio Integration, którą można dodać do systemu Windows 10, klikając Pobierz teraz przycisk na tej stronie. Najbardziej podstawowa wersja Express to sprzedaż detaliczna za 499 USD.

instalator 3

InstallAware w pełni wykorzystuje niektóre z najnowszych technologii, które podnoszą go ponad inne oprogramowanie instalacyjne Windows. Na przykład oferuje technologię InstantInstall, która umożliwia użytkownikom konfigurowanie najszybszych instalatorów. Ma technologię instalacji WebAware, która zmniejsza rozmiary plików instalatora. InstallAware oferuje również technologię instalacji Hybird, dzięki czemu można przełączać się między silnikami instalacyjnymi programu Native Code a Instalatorem Windows w czasie wykonywania. Jest to pierwszy pakiet instalatora, który obsługuje pełny ekosystem Redstone, dzięki czemu możesz przypiąć swoje aplikacje do menu Start systemu Windows 10 i paska zadań obok aktywnych kafelków.

  • Kliknij tutaj, aby pobrać InstallAware oficjalna strona internetowa

InstallShield 2016

InstallShield to standardowe w branży oprogramowanie instalacyjne dla systemu Windows, z którego korzysta wiele większych domów programistycznych. Jest dostarczany z wersją Express, Professional i Premier dla MSI, EXE, UWP (Universal Windows Platform) i instalacji WSA. Najbardziej podstawowy pakiet InstallShield 2016 Express kosztuje 439 funtów. Jest to więc drogi pakiet, ale zawiera najobszerniejszy zestaw opcji, z którymi można zbudować instalator.

Oprogramowanie zapewnia intuicyjny interfejs użytkownika do konfigurowania instalatorów EXE i MSI, a także pakietów UWP i WSA. Umożliwia wirtualizację aplikacji przy minimalnym wymaganiu skryptów. Ma kompleksową obsługę systemów Windows 7, 8 i 10 i umożliwia użytkownikom tworzenie instalacji programów za pomocą Microsoft Visual Studio.

Najnowszy dodatek InstallShield umożliwia konfigurowanie niestandardowych kafelków ekranu startowego systemu Windows 10 dla instalatorów. Możesz szybko przeskanować instalator, aby sprawdzić jego zgodność z pakietami aplikacji UWP i Windows Server. Ponadto można tworzyć pakiety aplikacji WSA i UWP z istniejących projektów InstallShield.

Konfiguracja Inno

instalator2

Inno Setup to świetna budżetowa alternatywa dla InstallShield, który jest jednym z najlepiej znanych programów instalacyjnych Windows. To bezpłatne oprogramowanie, które możesz dodać do systemu Windows 10 z tej strony. Jest to edytor skryptów wyróżniający składnię z bardziej ograniczonym GUI, za pomocą którego można skryptować instalatory. Dzięki temu możesz skonfigurować konfigurowalne pliki instalacyjne, pojedynczy plik EXE do dystrybucji internetowej, wpisy INI, wpisy rejestru i ikony menu Start.

Inno Setup ma rozbudowaną obsługę kompresji plików. Obsługuje szyfrowane instalacje i łączenie dysków. Ponadto za pomocą oprogramowania można skonfigurować cyfrowo podpisane instalacje i deinstalacje. Oprogramowanie jest również kompatybilne ze wszystkimi platformami Windows z powrotem do Win 2000.

Nullsoft Installer System (NSIS)

Nullsoft Installer System to jeden z najlepszych budżetowych pakietów oprogramowania instalacyjnego Windows. To oprogramowanie nie ma GUI, ale jest kompilatorem skryptów instalacyjnych NSIS. Musisz więc skonfigurować skrypt za pomocą alternatywnego edytora. Można jednak skonfigurować niektóre zaawansowane instalatory za pomocą NSIS. Ma również minimalne wymagania systemowe w porównaniu z innymi programami instalacyjnymi Windows.

instalator

Oprogramowanie oferuje zaawansowane metody kompresji. Użytkownicy mogą wybierać między metodami kompresji Zlib, BZip2 i LZMA. LZMA jest jedną z najskuteczniejszych metod kompresji i nie ma wymagań dotyczących samorozpakowujących się modeli archiwów.

Kolejną dobrą rzeczą w NSIS jest system wtyczek. Możesz rozszerzyć NSIS o wiele wtyczek C, C ++ lub Delphi. Następnie możesz ulepszyć interfejs użytkownika instalatora za pomocą wtyczek. Poniżej znajduje się instalator WINAMP skonfigurowany z NSIS.

instalator 4

Zestaw narzędzi WiX

WiX to kolejne narzędzie instalatora Windows bez graficznego interfejsu użytkownika. Jest to narzędzie wiersza polecenia, które kompiluje kod źródłowy w celu tworzenia pakietów instalacyjnych i instalacyjnych EXE i MSI. To nie jest tak naprawdę oprogramowanie dla początkujących programistów, ale na jego stronie internetowej znajdują się obszerne samouczki. Możesz dodać go do systemu Windows 10 ze strony WiX.

WiX ma rozbudowany zestaw narzędzi dla programistów do konfigurowania instalatorów. Umożliwia programistom tworzenie pakietów instalacyjnych, które instalują wiele wymagań wstępnych. Ponadto programiści mogą również dodawać bazy danych SQL lub generować witryny IIS za pomocą rozszerzeń kompilatora WiX.

Jest to pięć najlepszych pakietów oprogramowania instalacyjnego dla systemu Windows 10. Dzięki nim programiści mogą skonfigurować świetne instalatory dla użytkowników końcowych, z którymi można instalować programy.

Link do głównej publikacji