Uruchomiono Yahoo Axis, Zmienia sposób wyszukiwania w Internecie

Podstawowa koncepcja wyszukiwania tak naprawdę nie ewoluowała w ciągu ostatniej dekady. Ludzie odwiedzają wyszukiwarki takie jak Google, Bing lub DuckDuckGo, wpisują tam wyszukiwane hasło i czekają na wyświetlenie listy wyników. Zwykle jest to wyświetlane w formie tabeli w formacie pionowym, a każda wyszukiwarka wprowadza dodatkowe funkcje u góry lub po bokach wyników.

Ten sam proces jest naśladowany, gdy zamiast tego używasz paska wyszukiwania przeglądarki, z tą różnicą, że nie musisz ręcznie otwierać strony internetowej wyszukiwarki, aby użyć tam formularza.

Yahoo Axis to eksperyment wyszukiwania, który próbuje przedefiniować wyszukiwanie w Internecie. Jest dostępny na wiele platform, w tym na system operacyjny Apple iOS, ale także na komputery stacjonarne w postaci dodatków i wtyczek do popularnych przeglądarek, takich jak Firefox, Google Chrome lub Internet Explorer.

oś yahoo

W przeglądarce Firefox Yahoo Axis umieszcza mały pasek wyszukiwania w lewym dolnym rogu ekranu, tuż nad paskiem stanu przeglądarki, jeśli został włączony. Gdy wpiszesz tam wyszukiwane hasło, zauważysz, że wyniki są automatycznie wyświetlane jako miniatury w dolnym obszarze ekranu.

wyszukiwanie osi yahoo

Po lewej stronie znajduje się lista sugestii, które pozwalają zawęzić wyszukiwane hasło, a następnie rzeczywiste wyniki wyszukiwania, które należy przewijać w poziomie. Możesz do tego wygodnie użyć kółka myszy lub kliknąć lewy i prawy przycisk, aby przewinąć do wyników.

Każdy wynik reprezentuje witrynę internetową, która jest wyświetlana ze zrzutem ekranu miniatury, tytułem strony i częścią adresu URL. Po najechaniu myszką na miniaturę zobaczysz pełny adres URL wyświetlany w lewym dolnym rogu przeglądarki. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy otwiera stronę wyniku na tej samej karcie przeglądarki, kliknięcie środkowym przyciskiem myszy na nowej karcie, przynajmniej w przeglądarce Firefox.

Kiedy spojrzysz na to, jak zaprojektowano Axis, prawdopodobnie zauważysz, że jest ona zoptymalizowana pod kątem dotyku. Jednym ruchem palca możesz przeglądać wyniki na urządzeniach Apple, a wybory są ulepszone, ponieważ łatwiej jest trafić w miniaturkę niż w zwykły link tekstowy.

W przypadku użytkowników komputerów dodatek może być nieco irytujący, biorąc pod uwagę, że cały czas jest wyświetlany w lewym dolnym rogu ekranu. Spodziewałbym się, że Yahoo wdroży przynajmniej przełącznik włączania i wyłączania dla każdej obsługiwanej przeglądarki, aby łatwo ją włączyć lub wyłączyć. Chciałbym również zobaczyć opcje dostosowywania, na przykład, aby zwiększyć rozmiar obszaru miniatur, a nawet wyświetlać w dodatku dwa wiersze wyników miniatur jednocześnie.

Użytkownicy, którzy zalogują się na swoje konto Yahoo, otrzymują automatyczną synchronizację historii i ustawień, dzięki czemu dane są dostępne na wszystkich obsługiwanych urządzeniach, dzięki czemu można kontynuować sesję przeglądania na innym urządzeniu.


Wyszukiwanie obrazów, które zapewnia Axis, jest całkiem niezłe. Aby to zrobić, kliknij Search Web w lewym dolnym rogu ekranu i przełącz się na Obrazy. Zobaczysz teraz dwa wiersze wyników wyszukiwania obrazów, które przewijają się bez końca. To samo w sobie stanowi dobrą reprezentację, gdy klikniesz obraz, zostanie on wyświetlony w przeglądarce obrazów na ekranie. Po wyświetleniu przeglądarki obrazów możesz jej również użyć do przeglądania wszystkich wyników jeden po drugim.
wyszukiwanie obrazów osi
Yahoo Axis jest dostępny w sklepie Apple Appstore, a dla przeglądarek stacjonarnych na oficjalnej stronie Axis.
Osobiście uważam, że wymaga to trochę pracy na komputerze, podczas gdy może to być naprawdę solidna alternatywa dla tabletów i smartfonów, pod warunkiem, że nie będziesz miał nic przeciwko używaniu Yahoo Search do wyszukiwania w Internecie. Według Yahoo wersja Androida jest obecnie w fazie rozwoju.

Link do głównej publikacji