Poprawka: host protokołu Microsoft Windows Search Protocol przestał działać

Niektórzy użytkownicy zgłaszali na forach Microsoft, że bardzo często otrzymują komunikat „Host przestał działać. Przyczyną tego problemu są prawdopodobnie niektóre uszkodzone pliki w systemie lub usługa została właśnie wyłączona. Ale nie musisz się martwić, ponieważ oferujemy rozwiązanie w tym artykule.

Ale po pierwsze, oto kilka przykładów tego problemu:

 • Błąd aplikacji searchprotocolhost.exe Windows 10 — To jest kod błędu, który zwykle występuje z błędem protokołu wyszukiwania w systemie Windows 10.
 • proces hosta protokołu wyszukiwania nie powiódł się Outlook 2016 — Ten kod błędu można również połączyć z programem Outlook 2016.
 • Host protokołu wyszukiwania Microsoft Windows pyta o poświadczenia — Jeśli twoje dane uwierzytelniające są nieprawidłowe, możesz napotkać problem z protokołem wyszukiwania.
 • Wyskakujące okno hosta protokołu wyszukiwania Microsoft Windows Windows 10 — Ten problem zwykle pojawia się w postaci wyskakującego okienka.
 • Błąd aplikacji searchprotocolhost.exe Windows 7 — Problem z protokołem wyszukiwania nie pojawia się tylko w systemie Windows 10, ale także w systemie Windows 7.

Co zrobić, jeśli protokół wyszukiwania Microsoft przestał działać

 1. Sprawdź, czy usługa wyszukiwania systemu Windows jest włączona
 2. Sprawdź ustawienia indeksowania
 3. Wykonaj czysty rozruch
 4. Użyj narzędzia Kontroler plików systemowych, aby naprawić uszkodzone pliki
 5. Wykonaj czyszczenie dysku
 6. Uruchom DISM

Rozwiązanie 1 — Sprawdź, czy usługa wyszukiwania systemu Windows jest włączona

Po pierwsze, upewnij się, że „usługa wyszukiwania systemu Windows” jest włączona w twoim systemie. W przypadku, gdy „Usługa wyszukiwania systemu Windows” nie jest włączona, wykonaj następujące czynności, aby ją włączyć:

 1. Przejdź do wyszukiwania i wpisz narzędzia administracyjne
 2. Otwórz Narzędzia administracyjne i przejdź do Usługi
 3. Znajdź usługę wyszukiwania systemu Windows i sprawdź, czy jest włączonaBłąd aplikacji searchprotocolhost.exe Windows 10
 4. Jeśli usługa nie jest włączona, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Uruchom

Rozwiązanie 2 — Sprawdź ustawienia indeksowania

Jeśli usługa wyszukiwania jest włączona, możesz spróbować przebudować ustawienia indeksowania wyszukiwania, ponieważ prawdopodobnie wiesz, że wyszukiwanie w systemie Windows polega na „indeksowaniu”. Oto dokładnie to, co musisz zrobić, aby odbudować ustawienia indeksowania:

 1. Przejdź do wyszukiwania, wpisz panel sterowania i otwórz Panel sterowania
 2. Przejdź do opcji indeksowania
 3. Kliknij kartę ZaawansowaneProtokół wyszukiwania Microsoft Windows host Windows 10
 4. Kliknij kartę Przebuduj w sekcji Rozwiązywanie problemów

Teraz po przebudowaniu indeksu sprawdź, czy wyszukiwanie działa ponownie. Jeśli nadal nie możesz normalnie przeszukiwać plików, wypróbuj następujące rozwiązania systemowe.

Rozwiązanie 3 — Wykonaj czysty rozruch

Jeśli „Usługa wyszukiwania systemu Windows” jest włączona, ale problem nadal występuje, należy spróbować wykonać czysty rozruch. Czysty rozruch rozwiązuje wiele problemów w systemie Windows, a także może naprawić nasz. W przypadku czystego rozruchu system Windows uruchamia się z minimalną liczbą sterowników i oprogramowania w celu ustalenia, czy niektóre programy uniemożliwiają normalne działanie systemu. Przed wykonaniem czystego rozruchu upewnij się, że jesteś zalogowany na komputerze jako administrator.

Oto jak wykonasz czysty rozruch:

 1. Przesuń w od prawej krawędzi ekranu, a następnie dotknij Wyszukaj. Lub, jeśli używasz myszy, wskaż prawy dolny róg ekranu, a następnie kliknij Wyszukaj.
 2. Wpisz msconfig w polu wyszukiwania, a następnie dotknij lub kliknij msconfig.
 3. Na karcie Usługi w oknie dialogowym Konfiguracja systemu dotknij lub kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru Ukryj wszystkie usługi Microsoft, a następnie dotknij lub kliknij opcję Wyłącz wszystkie.
 4. Na karcie Uruchamianie w oknie dialogowym Konfiguracja systemu dotknij lub kliknij opcję Otwórz Menedżera zadań.
 5. Na karcie Uruchamianie w Menedżerze zadań dla każdego elementu startowego wybierz element, a następnie kliknij opcję Wyłącz.
 6. Zamknij Menedżera zadań.
 7. Na karcie Uruchamianie w oknie dialogowym Konfiguracja systemu dotknij lub kliknij przycisk OK, a następnie ponownie uruchom komputer.

Powinieneś także wiedzieć, że wykonanie Clean Clean nie jest całkowicie bezpieczne, ponieważ może uszkodzić system i komputer może stać się bezużyteczny. Jednak po wykonaniu czystego rozruchu możesz napotkać pewien brak funkcjonalności systemu, ale nie martw się, to nie jest problem, ponieważ wszystko uruchomi się ponownie po ponownym uruchomieniu komputera.

Rozwiązanie 4 — Użyj narzędzia Kontroler plików systemowych, aby naprawić uszkodzone pliki

Problem z hostem protokołu wyszukiwania mógł również wystąpić, jeśli plik „ntdll.dll” jest uszkodzony. Aby naprawić ten plik, musisz wykonać skanowanie SFC (System File Checker), oto jak to zrobić:

 1. Przejdź do wyszukiwania, wpisz cmd w polu wyszukiwania, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz polecenia,
 2. Kliknij Uruchom jako administrator. (Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub kliknij przycisk Zezwalaj).
 3. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij klawisz ENTER: sfc / scannowProces hosta protokołu wyszukiwania nie powiódł się Windows 10

Polecenie sfc / scannow przeskanuje wszystkie chronione pliki systemowe i zastąpi uszkodzone pliki buforowaną kopią, która znajduje się w folderze skompresowanym w folderze% WinDir% System32dllcache.

Rozwiązanie 5 — Wykonaj czyszczenie dysku

Po przeprowadzeniu skanowania SFC zamierzamy również szybko wyczyścić dysk twardy z ewentualnych uszkodzonych plików. Oto jak to zrobić:

 1. Idź do Szukaj, wpisz czyszczenie dysku, i wybierz Czyszczenie dysku z listy wyników.
 2. Wybierz dysk twardy systemu Windows 10, domyślnie powinien to być C. Kliknij dobrze.Wyskakujące okno hosta protokołu wyszukiwania Microsoft Windows Windows 10
 3. Oczyszczanie dysku przeskanuje komputer. Po zakończeniu skanowania upewnij się, że Pliki tymczasowe opcja jest zaznaczona na Pliki do usunięcia lista.
 4. Kliknij dobrze wyczyścić dysk.

Rozwiązanie 6 — Uruchom DISM

Podobnie jak skanowanie SFC, DISM (Deployment Image Servicing and Management) jest również narzędziem do rozwiązywania problemów, ale bardziej zaawansowanym. Tak więc, jeśli skan SFC nie zdoła wykonać zadania, istnieje duża szansa, że ​​DISM to zrobi.

Jeśli nie wiesz, jak uruchomić DISM, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 1. Przejdź do wyszukiwania, wpisz cmd i otwórz Wiersz polecenia jako administrator.
 2. Wpisz następujące polecenie w wierszu polecenia:
   • DISM.exe / Online / Cleanup-image / RestorehealthHost protokołu wyszukiwania systemu Microsoft Windows z prośbą o poświadczenie
 3. Jeśli DISM nie może uzyskać plików online, spróbuj użyć instalacyjnego USB lub DVD. Włóż nośnik i wpisz następujące polecenie:
   • DISM.exe / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth / Source: C: RepairSourceWindows / LimitAccess
 4. Pamiętaj, aby zastąpić ścieżkę „C: RepairSourceWindows” na dysku DVD lub USB.

Wykonanie jednego z tych czterech rozwiązań powinno rozwiązać problem z usługą Windows Search. Jeśli jednak nadal pojawia się komunikat „Host przestał działać protokołu wyszukiwania systemu Microsoft Windows”, powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej, ponieważ chętnie znajdziemy inne działające rozwiązanie Twojego problemu.

Link do głównej publikacji