Ostrzeżenie: te rozszerzenia VPN dla Chrome wyciekają z Twojego DNS

Ostatnie raporty potwierdziły, że wiele narzędzi VPN faktycznie wycieka twój adres IP do podmiotów zewnętrznych. Niedawno natrafiliśmy na nowy raport bezpieczeństwa, który sugeruje, że jest jeszcze gorzej, jeśli chodzi o rozszerzenia Chrome VPN.

W rzeczywistości aż 70% wszystkich testowanych rozszerzeń wycieka z Twojego DNS.

Badacz bezpieczeństwa John Mason i etyczny haker Deskryptor pliku przetestowali 15 usług VPN i odkryli, że 10 z nich przecieka twój DNS przez rozszerzenia przeglądarki.

Jak wyjaśnia John Mason, Chrome korzysta z funkcji pobierania wstępnego DNS, aby skrócić czas ładowania witryny, przewidując, które witryny zamierzasz odwiedzić.

Chrome zapewnia użytkownikom dwa tryby konfiguracji połączeń proxy po zainstalowaniu rozszerzenia VPN: fixed_servers i pac_script.

Większość rozszerzeń VPN korzysta z trybu pac-script. Ten tryb umożliwia jednak dynamiczne zmiany hosta serwera proxy HTTPS / SOCKS. Do pewnego momentu jest to dobra rzecz, ponieważ optymalizuje połączenie VPN w zależności od tego, jakie strony odwiedzają użytkownicy.

Jeśli więc używasz swojego rozszerzenia do grania w gry, skrypt wybierze serwer proxy zoptymalizowany do grania w gry.

Jednak takie zachowanie naraża użytkowników na wycieki z DNS. Niektóre strony internetowe mogą zmusić odwiedzających do wycieku żądań DNS.

Innymi słowy, po wpisaniu adresu strony internetowej w pasku adresu sugerowany adres URL jest tak naprawdę wstępnie pobierany przez DNS. Oznacza to, że dostawcy usług internetowych mogą następnie zbierać te informacje na temat często odwiedzanych witryn, nawet jeśli korzystasz z rozszerzenia VPN.

Lista rozszerzeń VPN dotkniętych wyciekami DNS obejmuje: Hola VPN, TunnelBear, Betternet, Ivacy VPN, DotVPN i inne.

Lista rozszerzeń, które nie wyciekają z Twojego DNS, obejmuje: CyberGhost, WindScribe, NordVPN, prywatny dostęp do Internetu i Avira Phantom VPN.

Możesz złagodzić ten problem z wyciekiem DNS, wyłączając usługę predykcyjną w Ustawieniach Chrome.

wyłącz usługę predykcyjną Google Chrome

Jeśli chcesz być bezpieczny podczas surfowania w Internecie, musisz uzyskać w pełni dedykowane narzędzie do zabezpieczenia sieci.  Zainstaluj teraz Cyberghost VPN z 50% rabatem i zabezpiecz swój komputer. Chroni komputer przed atakami podczas przeglądania, maskuje adres IP i blokuje wszelki niechciany dostęp.

Wycieki DNS mogą poważnie wpłynąć na prywatność i bezpieczeństwo w Internecie. Aby chronić swój DNS, możesz również użyć tych dodatkowych środków bezpieczeństwa:

  • Jak korzystać z serwera DNS 1.1.1.1 na komputerze z systemem Windows 10
  • Chroń swój DNS przed złośliwym oprogramowaniem dzięki DNS Lock
Link do głównej publikacji