Odtwarzaj pliki WMA w systemie Windows 10; Co jeśli WMA nie będzie odtwarzany w WMP

WMA lub Windows Media Audio to seria kodeków audio. Microsoft rozwija go wraz z odpowiadającymi mu formatami kodowania dźwięku. Pliki WMA można odtwarzać w systemie Windows 10 za pomocą programu Windows Media Player, który jest fabrycznie zainstalowany w systemie Windows 10. Więc jeśli masz Windows 10 na komputerze, wystarczy WMP 12. W tym poście sprawdzamy, jak możesz odtwarzać pliki WMA w systemie Windows 10 i co zrobić, jeśli WMA nie jest odtwarzany w WMP.

Jak odtwarzać pliki WMA w systemie Windows 10

Jak odtwarzać pliki WMA w systemie Windows 10

W tym poście omówiono następujące tematy:

 1. Jak zainstalować program Windows Media Player
 2. Jak ustawić WMA jako domyślny odtwarzacz w systemie Windows 10
 3. Co zrobić, jeśli WMA nie gra w WMP.

Jak zainstalować program Windows Media Player

Zainstaluj program Windows Media Player 12 w systemie Windows 10

WMP jest zawarty w czystych instalacjach systemu Windows 10, a także w uaktualnieniach systemu Windows 10 do systemu Windows 8.1 lub Windows 7. Jednak w niektórych wersjach systemu Windows 10 jest on opcjonalny. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zainstalować program Windows Media Player:

 1. Kliknij przycisk Start i wpisz Panel sterowania
 2. Kliknij „aplikację Panel sterowania na pulpicie”, która znajduje się na liście.
 3. Przejdź do Programy, a następnie kliknij Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows
 4. W wyskakującym okienku wyszukaj Funkcje multimediów.
 5. Kliknij ikonę plus i wybierz Windows Media Player
 6. Kliknij, a zainstaluje WMP na Windows 10

Po zainstalowaniu możesz od razu odtwarzać pliki WMA.

Jak ustawić Windows Media Player jako domyślny odtwarzacz

Program Windows Media Player obsługuje niektóre z najpopularniejszych kodeków, takie jak MP3, Windows Media Audio i Windows Media Video.

WMP obsługuje WMA od razu po wyjęciu z pudełka i wszystko, czego potrzebujesz, aby otworzyć plik za pomocą Windows Media Player. Możliwe, że to WMP nie jest domyślnym odtwarzaczem plików WMA. Oto jak to zmienić:

 1. Kliknij plik WMA prawym przyciskiem myszy.
 2. Przejdź do Otwórz za pomocą> Wybierz inną aplikację.
 3. Otworzy się monit z listą graczy zainstalowanych na komputerze.
 4. W pytaniu najpierw zaznacz pole „Zawsze używaj tej aplikacji do otwierania plików .wma”.
 5. Następnie wybierz Windows Media Player i kliknij przycisk OK.

Zauważ, że ikona pliku WMA będzie wyglądać na powiązaną z ikoną Windows Media Player. Kliknij dwukrotnie, aby odtworzyć pliki WMA w systemie Windows 10 za pomocą programu Windows Media Player.

Co zrobić, jeśli WMA nie gra w WMP

Nawet po ustawieniu WMP jako domyślnego odtwarzacza WMA, jeśli system Windows 10 nie odtwarza tego formatu, problem tkwi gdzie indziej. Kodek jest dostępny z WMP i nie ma potrzeby instalowania go osobno. Jeśli jednak nadal nie można grać, oto, co możesz zrobić:

1] Zezwolenie na folder

WMP 12 wymaga przynajmniej uprawnień do odczytu, aby odtwarzać pliki muzyczne na komputerze. Jeśli dołączyłeś folder z muzyką, upewnij się, że ma on uprawnienia do odczytu. Ten problem zwykle występuje po przeniesieniu folderów z innego komputera lub uaktualnieniu systemu Windows. Może być konieczna zmiana uprawnień do folderów.

2] Nie można pobrać licencji

To trochę dziwne. Jeden z użytkowników forum poinformował, że gdy próbował odtwarzać muzykę dostępną na serwerze NAS, wystąpił błąd sprawdzania poprawności licencji. Odtwarzacz próbował otworzyć adres URL w przeglądarce krawędzi, ale spowodował — „Problem z przeglądarką internetową nie jest obsługiwany”.

Internet Explorer jest dostępny jako aplikacja komputerowa w Windows 10. Wyszukaj, otwórz i wklej adres URL w przeglądarce IE, i może rozwiązać problem.

3] Microsoft Movies Aplikacja telewizyjna

Zainstaluj zupełnie nowe filmy Aplikacja telewizyjna ze sklepu Microsoft Store. Jest zdolny do odtwarzania wszystkich kodeków, które może odtwarzać WMP 12.

4] Zainstaluj odtwarzacze innych firm

W Internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych odtwarzaczy multimedialnych. Możesz ich używać do odtwarzania plików audio i wideo w systemie Windows 10.

Wreszcie widziałem wiele rekomendacji, w których poproszono cię o pobranie kodeków. Ta opcja nie jest już jednak dostępna w Windows Media Player> zakładka Ogólne.

Daj nam znać, czy pomogło to w odtwarzaniu plików WMA w systemie Windows 10.

Link do głównej publikacji