Niepokoi Cię wysokie zużycie procesora i niskie zużycie GPU? Wypróbuj te 10 poprawek

Wąskie gardło nie jest niczym dziwnym w obecnej erze. Mamy układy GPU wydobywające kryptowaluty, które potrzebują reaktora jądrowego do zasilania, a procesory potrzebują do nadrobienia.

AMD robi to z serią Ryzen (niedrogie, ale wydajne) i mamy nadzieję, że Intel pójdzie w tym samym kierunku. Ale wąskie gardło nie zawsze jest przyczyną dziwnej rozbieżności w użyciu między procesorem a kartą graficzną. Z różnych powodów może wystąpić duże użycie procesora i niskie użycie procesora graficznego.

Doprowadzi to oczywiście do spadku liczby klatek na sekundę, przegrzania procesora i wszelkiego rodzaju problemów. Aby pomóc Ci to rozwiązać, umieściliśmy wszystko, co możemy wymyślić na poniższej liście. Postępuj zgodnie z instrukcjami i miej nadzieję na najlepsze.

Jak poradzić sobie z wysokim zużyciem procesora / GPU w kilku prostych krokach

 1. Sprawdź sterowniki GPU
 2. Dostosuj ustawienia w grze
 3. Popraw gry, których dotyczy problem
 4. Wyłącz aplikacje innych firm działające w tle
 5. Wyłącz wszystkie tryby oszczędzania energii w BIOS / UEFI
 6. Włącz XMP w BIOS / UEFI
 7. Jeśli to możliwe, użyj 4 rdzeni i spróbuj przetaktować
 8. Zainstaluj ponownie grę
 9. Zainstaluj ponownie system Windows
 10. Wymień / dodaj trochę sprzętu

Rozwiązanie 1 — Sprawdź sterowniki GPU

Objawy te zwykle oznaczają, że procesor powoduje wąskie gardło procesora graficznego, co jest dość powszechne, jeśli masz mocną grafikę i przestarzały procesor. Istnieje jednak tak wiele zmiennych, że choć bardzo prawdopodobne, nie możemy z całą pewnością powiedzieć, że wąskie gardło jest przyczyną wysokiego procesora i niskiej częstotliwości GPU. Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że spełniasz wymagania systemowe gry.

Jeśli tak rzeczywiście jest, zacznijmy od usunięcia obecnego zestawu sterowników karty graficznej i ręcznego zainstalowania najnowszej wersji. W przypadku procesorów graficznych AMD lub Nvidia upewnij się, że używasz DDU (Display Driver Uninstaller).

Po usunięciu bieżącego sterownika przejdź do witryny Nvidia / AMD i w sekcji pobierania znajdź odpowiedni sterownik pasujący do twojego modelu GPU i architektury systemu.

Rozwiązanie 2 — Popraw ustawienia w grze

Teraz przejdźmy nieco do gry, która wykazuje takie zachowanie. Gry, na które napotykamy, zostały w dużej mierze niedawno wprowadzone lub ich najnowsze wersje powodują wysokie zużycie procesora / procesora graficznego.

Dominują na niej Overwatch, Battlefield 5, Black Ops 4 lub PUBG. Zabawne jest to, że dotknięci użytkownicy nie doświadczyli dziwnego zachowania CPU / GPU w innych tytułach, niektóre nawet bardziej wymagające.

Oznacza to, że coś dotyczące tej konkretnej gry powoduje problemy. W tym przypadku sugerujemy wyłączenie wszystkich funkcji graficznych zależnych od procesora i włączenie funkcji GPU. Niektórzy twierdzą nawet, że większość gier powinna działać na wysokich lub bardzo wysokich ustawieniach graficznych, aby uniknąć obciążenia procesora. Możemy doradzić Ci wyłączenie VSync i antyaliasingu.

Ponadto zwiększenie rozdzielczości, szczegółów i włączenie renderowania ramek w przyszłości powinno sprawić, że GPU będzie działać bardziej niż procesor w przeważającej części. Niektóre gry będą działać znacznie płynniej na opcji DX12, więc przełącz się na nią, jeśli to możliwe. Może to mieć wpływ na liczbę klatek na sekundę lub nie, ale warto spróbować.

— POWIĄZANE: 5 rozwiązań w celu naprawienia wysokiego zużycia procesora w trybie awaryjnym

Rozwiązanie 3 — Łata gry, których dotyczy problem

Ten krok jest kontynuacją poprzedniego. Niektóre gry, takie jak Overwatch, nagle zaczęły wykazywać takie zachowanie, mimo że gracze mają więcej niż wystarczającą moc obliczeniową, aby je uruchomić. Najwyraźniej problemy zaczęły się nagle w trzecim kwartale 2018 roku i możemy za to winić poprawkę graficzną.

Może tak być lub nie w przypadku innych gier, ale niezależnie od tego, czy jest to gra Battle.net, Origin czy Steam, upewnij się, że jest aktualna. Niektóre problemy zostały załatane, a większość graczy cieszy się płynną rozgrywką bez procesora dławiącego procesor graficzny.

Rozwiązanie 4 — Wyłącz aplikacje innych firm działające w tle

Być może skupiliśmy się na optymalizacji gry (lub jej braku) jako głównej przyczynie wysokiego zużycia procesora i GPU, ale nie musi tak być. Istnieje mnóstwo aplikacji innych firm działających w tle (niektóre nawet związane z grami, takie jak FRAPS lub TeamSpeak), które mogą zająć dużo procesora.

Mając to na uwadze, zalecamy wyłączenie wszystkich procesów działających w tle i pozostawanie przy usługach Microsoft tylko podczas grania. Wyeliminuje to potencjalny negatywny efekt i zmniejszy użycie procesora. Dotyczy to również klientów gier (Steam, Origin, Battle.net) i rozwiązań antywirusowych, więc zamknij ich przed uruchomieniem gry i wyłącz ochronę w czasie rzeczywistym.

Oto jak wyłączyć wszystkie aplikacje działające w tle:

 1. Na pasku wyszukiwania systemu Windows wpisz msconfig i otwórz Konfiguracja systemu.
 2. Na karcie Usługi zaznacz „Ukryj wszystkie usługi Microsoft”Pudełko.
 3. Kliknij «Wyłącz wszystkie”, Aby wyłączyć wszystkie aktywne usługi stron trzecich.
 4. Teraz wybierz Uruchomienie tab i przejdź do Menadżer zadań.
 5. Zapobiegaj uruchamianiu przez wszystkie programy systemu i potwierdź zmiany.
 6. Uruchom ponownie komputer.

— ZWIĄZANE: 5 najlepszych programów do edycji gier do pobrania w 2019 roku

Rozwiązanie 5 — Wyłącz wszystkie tryby oszczędzania energii w BIOS / UEFI

Tryby oszczędzania energii są dużym nie-nie, jeśli twój procesor jest w tyle za GPU pod względem mocy obliczeniowej. Zwłaszcza jeśli jesteś zapalonym graczem, który zajmuje się wymagającymi tytułami AAA. Oznacza to, że ustawienia systemu i płyty głównej dotyczące mniejszego zużycia energii powinny być wyłączone.

Ponownie uruchom komputer w menu ustawień oprogramowania układowego UEFI i wyłącz wszystko, nawet zdalnie podłączone do oszczędzania energii. Po zakończeniu przejdź do opcji zasilania i włącz tryb wysokiej wydajności w interfejsie użytkownika systemu Windows.

Oto jak to zrobić:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Ikona baterii w obszarze powiadomień i otwórz Opcje mocy.
 2. Wybierz Wysoka wydajność.
 3. Potwierdź zmiany.

Rozwiązanie 6 — Włącz XMP w BIOS / UEFI

Włączenie XMP lub Extreme Memory Profile w BIOS-ie przynajmniej poprawi wydajność pamięci RAM. Wiemy, że pamięć RAM nie ma bezpośredniego związku z problemami z wysokim procesorem / niskim GPU, ale ma w tym swój udział. Wąskie gardło jest częstym problemem, ponieważ wszystkie części (głównie procesor) konfiguracji nie działają dobrze razem.

Ta opcja pozwala na szybsze niż standardowe prędkości RAM i może nieco poprawić ogólną wydajność komputera. Czy to wystarczy, aby pokonać wąskie gardło procesora, czy nie, możemy powiedzieć z pewnością.

— POWIĄZANE: 7 najlepszych programów do nagrywania gier dla komputerów klasy średniej

Rozwiązanie 7 — Jeśli to możliwe, użyj 4 rdzeni i spróbuj przetaktować

Aby zoptymalizować grę dla ogółu społeczeństwa, programiści muszą poradzić sobie z tysiącami różnych konfiguracji. Niektóre kombinacje procesorów graficznych i procesorów, niezależnie od ich możliwości, po prostu nie będą działać zgodnie z przeznaczeniem. Może tak być w tym przypadku.

Jeśli korzystasz z wielowątkowego procesora, sprawdź dwukrotnie ustawienia w grze i spróbuj przełączyć się na opcję 4-wątkową, jeśli jest dostępna. Na przykład Battlefield 5 może być lepszy w przypadku opcji 4-wątkowej.

Ponadto, jeśli możesz zwiększyć wydajność procesora, zwiększając taktowanie zegara, zalecamy zrobienie tego. Należy pamiętać, że wymaga to pewnej ogólnej wiedzy na temat podkręcania i oprogramowania do śledzenia temperatur, napięcia i wydajności.

Prędkości producenta są zwykle znacznie niższe niż procesor jest w stanie sprostać. Po pierwsze, poinformuj o swoim CPU online, a następnie przejdź do podkręcania.

Powinno to, w odpowiednich okolicznościach, stanowić znaczną poprawę i możliwe rozwiązanie danego problemu.

Rozwiązanie 8 — Zainstaluj ponownie grę

Jeśli żaden z poprzednich kroków nie pomógł ci w tej jednej grze, która nie działa zgodnie z przeznaczeniem, rozważ jej ponowną instalację. Usunięcie wszystkiego i rozpoczęcie od zera może być bolesnym i długotrwałym doświadczeniem. Zwłaszcza jeśli musisz godzinami czekać na pobranie gry.

Jednak gry komputerowe, jak każde inne oprogramowanie, mogą się zepsuć. Pliki konfiguracyjne mogą ulec uszkodzeniu (jeśli wprowadziłeś jakieś zmiany sprzętowe) lub zła aktualizacja psuje grę.

Właśnie dlatego ponowna instalacja nie jest wcale takim złym pomysłem. Upewnij się, że masz kopię zapasową zapisanych danych i ponownie zainstaluj grę. Następnie uruchom ponownie komputer i spróbuj ponownie. Upewnij się, że korzystasz z kilku menedżerów procesów, aby upewnić się, że procesor rzeczywiście osiąga wysokie prędkości, gdy procesor graficzny jest prawie bezczynny.

— ZWIĄZANE Z: Oto 10 najlepszych gier Hack and Slash na PC

Rozwiązanie 9 — Zainstaluj ponownie system Windows

System może być również uszkodzony, więc to kolejna rzecz, którą możesz zrobić, aby zmniejszyć wysokie zużycie procesora. Jeśli używasz systemu Windows 7, rozważ wyłączenie Windows Update, ponieważ jego usługa znana jest z gwałtownego użycia procesora.

Najnowsze tytuły wymagają do działania systemu Windows 10 i, pomimo wszystkich niedogodności, ten system okazał się najlepszy do gier.

Dlatego rozważ uaktualnienie do systemu Windows 10 lub, jeśli korzystasz już z systemu Windows 10 w architekturze 64-bitowej, spróbuj zainstalować go ponownie i ponownie uruchom grę. To zajmie trochę czasu, ale pomogło niektórym użytkownikom znormalizować wydajność procesora / karty graficznej. Tutaj dowiesz się, jak ponownie zainstalować system Windows 10.

Rozwiązanie 10 — Wymień / dodaj trochę nowego sprzętu

I w końcu doszliśmy do wniosku z sugestią Kapitana Oczywistego. Ale czasami twój procesor to po prostu za mało. Połączenie starszego procesora z GTX 1070 nic ci nie da, ponieważ procesor zawsze będzie starał się nadążyć za najwyższej klasy procesorem graficznym. I za każdym razem zawiedzie. Dlatego minimalne wymagania mogą wprowadzać w błąd i często są.

W przypadku większości gier, w których użytkownicy zgłaszali wysoki procesor i niskie zużycie GPU, konieczny jest potężny procesor do gier. Zasadniczo, jeśli chcesz uzyskać najwyższą wydajność, kup najlepszy procesor. Tak proste jak to.

Dodaj trochę pamięci RAM wraz z nowym procesorem, a wąskie gardło będzie już przeszłością. Powiedziawszy to, możemy zakończyć ten artykuł. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy wystarczającą ilość materiałów do rozwiązywania problemów, aby poradzić sobie z tym problemem.

Nie zapomnij podzielić się alternatywnym podejściem w sekcji komentarzy poniżej. Może pomóc innym potrzebującym czytelnikom, a dzielenie się nimi jest troskliwe.

Link do głównej publikacji