Konfigurowanie udostępniania rodziny w systemie iOS

Udostępnianie rodziny to bardzo interesująca i wygodna funkcja iOS, która pozwala nie tylko łączyć urządzenia w rodzinie lub znajomym, ale także dużo oszczędzać na zakupach, subskrypcjach i innych usługach. Udostępnianie rodziny pozwala również kontrolować, jakiego rodzaju treści używają twoje dzieci, ile czasu spędzają na swoich gadżetach i gdzie są teraz. W tym artykule zapoznasz się z udostępnianiem rodzinnym systemu iOS i dowiesz się wszystkiego, co musisz o nim wiedzieć.

Co to jest Udostępnianie rodziny na iOS?

Udostępnianie rodziny umożliwia utworzenie cyfrowej rodziny z maksymalnie sześcioma osobami, w tym tobą, i udostępnianie dużej ilości treści w obrębie tej rodziny. Nawet jeśli nie masz dosłownej rodziny, możesz mieć wirtualną, która składa się z twoich przyjaciół lub krewnych. Pozwoli ci zaoszczędzić dużo pieniędzy na zakupach cyfrowych.

W ramach udostępniania rodzinnego możesz udostępnić:

  • Kalendarz rodzinny na iPhonie, iPadzie, iPodzie lub komputerze Mac, zdjęcia i przypomnienia. Organizuj wydarzenia rodzinne i przypominaj innym, aby robili ważne rzeczy za pomocą wspólnego kalendarza i przypomnień na iOS. Po włączeniu Udostępniania rodziny system iOS automatycznie utworzy kalendarz rodzinny i listę przypomnień rodzinnych. Jeśli nie potrzebujesz tej funkcji, możesz usunąć kalendarz rodzinny i udostępnioną listę przypomnień. Możesz także dodawać zdjęcia do albumu rodzinnego w bibliotece zdjęć iCloud, a wszyscy członkowie rodziny będą mogli je oglądać;
  • Wspólne zakupy w App Store i iTunes Store. Możesz przyznać dostęp do kupionych treści ze sklepu App Store lub iTunes każdemu członkowi rodziny. Zapewni ci również dostęp do zakupów innych członków rodziny, jeśli pozwolą;
  • Apple Music. Za nieco więcej niż indywidualną cenę subskrypcji wszyscy sześciu członków uzyskuje dostęp do Apple Music. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na indywidualnej subskrypcji;
  • iCloud Storage. Podobnie jak w Apple Music, iCloud Storage zapewnia dostęp do każdego członka rodziny. Jest 200 GB i 2 TB. Każdy otrzyma wybraną kwotę;
  • Udostępnianie lokalizacji. To narzędzie pozwala zobaczyć lokalizację swoich dzieci w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji Znajdź moich znajomych. Co więcej, będziesz mógł znaleźć urządzenia członków rodziny w aplikacji Znajdź mój iPhone;
  • Czas ekranowy. Ustaw reguły dla wszystkich uczestników, aby określić czas, jaki mogą spędzić na swoich urządzeniach, ustaw ograniczenia treści i zobacz, jak spędzają czas z urządzeniami. Należy pamiętać, że w momencie pisania Screen Time jest dostępny tylko na iOS.

Nie ma potrzeby włączania każdego rodzaju wspólnych funkcji. Możesz wybrać jeden (na przykład Apple Music), a później dodać coś innego. Organizator Family Sharing może włączyć dodatkowe funkcje w dowolnym momencie. To samo dotyczy członków rodziny. Mogą wyłączyć niektóre wspólne funkcje. Na przykład, jeśli nie chcą udostępniać Twoich zakupów ani lokalizacji.

Udostępnianie rodziny pozwala nie tylko kontrolować czas spędzany przez dziecko na gadżecie, ale także pobierać zawartość. Jeśli dziecko chce coś kupić, rodzic lub opiekun otrzyma powiadomienie o prośbie. Wyznaczeni dorośli lub organizator rodziny będą mogli odrzucić lub zaakceptować zakup. Twoje dziecko nie wyda więc dużo pieniędzy bez powiadomienia na zakupy w aplikacji lub na gry, w które nie chcesz, aby grał. Dorosli członkowie rodziny nie muszą wysyłać prośby o zakup.

Jak włączyć udostępnianie rodziny?

Ten proces jest bardzo prosty. Musisz otworzyć Ustawienia i nacisnąć swoje imię i nazwisko na górze listy ustawień. Następnie dotknij opcji Udostępnianie rodziny i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Wybierz rodzaj treści, które chcesz udostępnić rodzinie i wyślij zaproszenia. Po skonfigurowaniu rodziny możesz włączyć dodatkową zawartość na ekranie ustawień Udostępniania rodziny. Po prostu naciśnij funkcję, którą chcesz włączyć, i postępuj zgodnie z instrukcjami. Udostępnianie kalendarza rodzinnego i listy przypomnień są domyślnie włączone i nie trzeba włączać ich ręcznie.

dzielenie rodziny ios

Jeśli chcesz dodać członka rodziny do Apple Music lub z dowolnego powodu, dla którego utworzyłeś rodzinę, otwórz Udostępnianie rodziny w Ustawieniach i naciśnij Dodaj członka. Wyślij zaproszenie za pomocą iMessage lub utwórz nowe konto, jeśli członek rodziny, którego chcesz dodać, nie ma nikogo. Po wysłaniu zaproszenia odbiorca powinien je zaakceptować w Ustawieniach lub z otrzymanej wiadomości. Aby to zrobić, musi otworzyć Ustawienia, stuknij nazwę swojego konta i wybierz sekcję Zaproszenia.

skonfiguruj dzielenie rodziny iOS

Co musisz wiedzieć o udostępnianiu rodzinnym na iOS?

Rodzina może składać się z maksymalnie sześciu osób, w tym organizatora. Aby korzystać z funkcji udostępniania rodzinnego, urządzenia w rodzinie należy zaktualizować do systemu iOS 8 lub nowszego. Apple nie ogranicza liczby operacji usuwania lub dodawania członków rodziny, ale samą rodzinę można utworzyć tylko dwa razy w roku. Pamiętaj, że jeśli zamkniesz rodzinę dwa razy w ciągu jednego roku kalendarzowego, Apple zmusi cię do czekania przez cały rok, a dopiero potem będziesz mieć szansę na utworzenie innej rodziny.

Tylko organizator może dodać członka rodziny do udostępniania rodziny iPhone’a, ale każdy dorosły członek może opuścić rodzinę, kiedy tylko zechce. To samo dotyczy treści udostępnianych przez członków rodziny. Na przykład, jeśli chcesz korzystać z Apple Music, ale nie chcesz udostępniać swojej lokalizacji (ani żadnego innego rodzaju udostępnianych funkcji), otwórz ustawienia Udostępniania rodziny i wyłącz wszystko, co chcesz z listy udostępnianych funkcji.

jak skonfigurować udostępnianie rodziny na iOS

Jeśli Twoja rodzina nie udostępnia zakupów, wszyscy członkowie rodziny mogą kupować treści w App Store lub iTunes Store za pomocą własnych kart kredytowych lub upominkowych bez żadnych ograniczeń. Jeśli włączysz udostępnianie zakupów, uczestnicy będą mogli kupować treści tylko przy użyciu metody płatności zatwierdzonej przez organizatora. Mówiąc najprościej, tylko z rodzinnej karty organizatora (z wyłączeniem kart podarunkowych iTunes). Warto również zauważyć, że App Store lub iTunes mogą poprosić o weryfikację metody płatności nawet podczas pobierania już zakupionych lub bezpłatnych aplikacji, więc upewnij się, że znasz kod CVV karty organizatora.

Warto zauważyć, że nie można udostępniać niektórych zakupionych treści. Sam programista decyduje, czy zezwolić na korzystanie z jego aplikacji w rodzinie, czy nie. Treść, której można użyć w rodzinie, jest oznaczona specjalną ikoną w App Store i iTunes Store.

udostępnianie rodziny ios

Jeśli chcesz udostępnić subskrypcję Apple Music, musisz przejść na abonament rodzinny, który kosztuje więcej. Przed dodaniem rodziny do subskrypcji Apple Music wyłącz indywidualną subskrypcję. Aby to zrobić, otwórz Apple Music, kliknij swoje zdjęcie profilowe, a następnie wybierz Wyświetl Apple ID> Subskrypcje.

jabłko dzielenia rodziny

Kliknij subskrypcję rodzinną. Po skonfigurowaniu subskrypcji wszyscy uczestnicy uzyskają dostęp do Apple Music.

udostępnianie rodziny Apple na iOS

Jak wyłączyć udostępnianie rodziny lub usunąć użytkownika z rodziny?

Jeśli jesteś organizatorem rodziny i chcesz kogoś z niego usunąć, przejdź do sekcji Udostępnianie rodziny w Ustawieniach i po prostu kliknij nazwę na liście uczestników. Stuknij Usuń [Nazwa] i gotowe.

jak skonfigurować jabłko do udostępniania rodziny

Aby wyłączyć Udostępnianie rodziny, musisz kliknąć swoje imię, a następnie stuknąć przycisk Zatrzymaj udostępnianie rodziny. Ta akcja usunie wszystkich uczestników z rodziny. Spowoduje to również cofnięcie ich dostępu do udostępnionych funkcji i opłacenie subskrypcji konta organizatora (Apple Music, iCloud). Co więcej, zamknie również dostęp do wspólnych aplikacji innych uczestników. Po wyłączeniu udostępniania rodzinnego subskrypcje pozostaną aktywne na koncie.

udostępnianie rodziny na iPhonie

Jeśli utworzyłeś rodzinę tylko raz, możesz ją ponownie włączyć. Jeśli było to drugie zamknięcie, musisz poczekać cały rok, aż Apple da ci pozwolenie na ponowne utworzenie rodziny.

Link do głównej publikacji