Jak zmniejszyć prędkość wentylatora Nvidii Geforce 6600 GT

Poniższa poprawka może faktycznie działać dla większości kart graficznych NVIDIA i AMD, a nie tylko dla karty NVIDIA GeForce 6600 GT, której używam do jej zademonstrowania. Domyślny wentylator karty graficznej jest naprawdę głośny, że irytuje mnie, nawet jeśli pracuję na komputerze i nie gram w gry, które mogą obciążać go maksymalnie.

Pierwszą rzeczą, jaką próbowałem, było znalezienie aktualizacji oprogramowania sterownika, a następnie aktualizacji oprogramowania układowego karty, aby sprawdzić, czy rozwiążą problem i obniżą obroty wentylatora, aby nie było już tak głośno.

MSI, twórca karty, nie oferował żadnych aktualizacji oprogramowania układowego, a najnowsze sterowniki Nvidia również nie rozwiązały problemu. Wydawało mi się, że pozostało mi zastąpienie domyślnego wentylatora karty wolniejszym wirującym lub zamiana karty. Jednak nie podobały mi się obie opcje, ponieważ oznaczały, że musiałem wydać pieniądze, aby rozwiązać problem.

Podjąłem decyzję o poszukiwaniu rozwiązania w Internecie. Zauważyłem, że nie byłem jedynym właścicielem karty, który miał problemy z generowaniem szumów karty.

Jedną z sugestii było użycie darmowego oprogramowania RivaTuner w celu zmniejszenia prędkości wentylatora karty graficznej w celu zmniejszenia generowanego hałasu. To było rozwiązanie, którego szukałem i szybko pobrałem i zainstalowałem Rivatuner, aby spróbować. Pozostało tylko zmniejszyć prędkość wentylatora i wprowadzić zmiany na stałe.

Kliknąłem opcję Dostosuj na pierwszym ekranie, który pojawił się tuż obok wykrytego Forceware i wybrałem ikonę ustawień systemu z panelu. Druga zakładka została nazwana fanem, celem mojego wyszukiwania. Pozwoliło mi to ustawić nową wartość prędkości wentylatora dla trzech różnych stanów: standardowy 2D, 3D małej mocy i 3D wydajności. Zmieniłem ustawienia ze 100% na 25 w standardowym trybie 2D, 50% dla niskiej mocy 3D i 100% dla wydajności 3D. 2D oznacza wszystko, co normalnie robisz w systemie Windows, takie jak korzystanie z biura, przeglądanie Internetu lub pisanie wiadomości e-mail.

zmniejszyć prędkość wentylatora

Zaznaczyłem pole, w którym zapisano ustawienia, aby były stosowane przy każdym uruchomieniu systemu i voila — szum zniknął. Z jednej sekundy na drugą zniknęło. Mój komputer jest teraz prawie cichy, najbardziej głośny jest mój zewnętrzny dysk twardy, wszystko inne jest ledwo słyszalne (kupiłem cichy wentylator procesora i zasilacz).

Proponuję spojrzeć na Rivatuner, jeśli napotkasz podobny problem jak ja. To może rozwiązać również twoje.

Aktualizacja: Rivatuner nie był aktualizowany od 2009 roku. Program, którego można użyć zamiast tego, to MSI Afterburner, który wykorzystuje rdzeń programu do udostępniania swojej funkcjonalności. Jest kompatybilny ze wszystkimi najnowszymi kartami AMD i NVIDIA, nie tylko tymi produkowanymi przez MSI.

Link do głównej publikacji