Jak utrzymać dobrą strategię bezpieczeństwa i tworzenia kopii zapasowych, Część 1 — Dom

Dane są teraz wszędzie i przechowujemy prawie wszystko jako dane. Kontakty, pamiętniki, muzyka, zdjęcia, filmy, rozmowy, dokumenty biznesowe, wszystko to dane. W rzeczywistości coraz więcej osób niszczy papierowe kopie wszystkiego, co mają, i przechowuje cyfrowe, a zeskanowane kopie ważnych dokumentów są znacznie łatwiejsze do przechowywania. Niestety znacznie ułatwia to utratę tych danych i informacji!

W tym wieloczęściowym artykule przyjrzę się najlepszym strategiom tworzenia kopii zapasowych ważnych plików i dokumentów. Chcę zacząć od domu i rozpocząć tę część od spojrzenia na niektóre urządzenia, na których teraz przechowujemy nasze dane. W minionych latach był to tylko komputer z dostępem do Internetu, na którym zapisałeś informacje. Teraz jednak mamy laptopy, netbooki, tablety i smartfony. Wszystkie te urządzenia mają na sobie dane osobowe.

Tworzenie kopii zapasowej danych na tabletach i smartfonach nie zawsze jest łatwe, chociaż niektóre usługi, takie jak TouchPad HP, domyślnie wykonują kopie zapasowe danych w bezpieczny sposób. Możesz również uzyskać oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych innych firm dla tych urządzeń. Najczęściej jednak zdarza się, że dane na tych urządzeniach są prawie zawsze kopiowane gdzie indziej, na przykład na koncie e-mail. W takich przypadkach najlepiej jest po prostu upewnić się, że urządzenia te są chronione bezpiecznym hasłem. Aby utworzyć bezpieczne hasło, użyj kombinacji liter, cyfr i symboli i ustaw co najmniej osiem, najlepiej dziesięć lub więcej znaków.

To pomija komputery stacjonarne, laptopy i netbooki. Teraz na tych komputerach najprawdopodobniej działa wersja systemu Windows lub Apple OS X. Oba systemy operacyjne są domyślnie bezpieczne. Jednak zawsze powinieneś upewnić się, że masz silne hasło na dowolnym komputerze przenośnym, a najlepiej także na komputerze stacjonarnym. To nie powstrzyma kogoś przed dostępem do twoich danych, jeśli usunie dysk twardy, ale utrudni to przeciętnemu złodziejowi.

Użytkownicy domowi zwykle nie będą mieli dostępu do technologii szyfrowania dostępnych dla użytkowników biznesowych z kopiami systemów operacyjnych Professional i Enterprise, takich jak Windows, więc muszą polegać na samych hasłach, aby zabezpieczyć swoje dane.

Jednak dzięki kopiom zapasowym bardzo łatwe i ważne jest, aby mieć pewność, że masz kopie zapasowe wszystkich swoich plików i danych. W poprzednich latach ludzie używali płyt CD i DVD do przechowywania kopii zapasowych. Nie polecam tego więcej. Nośniki te są podatne na degradację danych w czasie i w pewnych warunkach, takich jak ciepło lub zimno. Jednak technologia dysków twardych znacznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat, a spory zewnętrzny dysk twardy można kupić za mniej niż 100 USD.

Regularne tworzenie kopii zapasowych (np. Ustawienia automatycznego rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych za pomocą oprogramowania, takiego jak Windows Backup lub ustawienie sobie przypomnienia o alarmie) raz w miesiącu, a może nawet częściej, to fantastyczna rutyna. Utworzenie kopii zapasowej nie zajmuje dużo czasu ani wysiłku.

Zastanawiasz się jednak, co zrobiłbyś z tym zewnętrznym dyskiem twardym po utworzeniu kopii zapasowej? W końcu, jeśli masz włamanie lub pożar domu, również on może zostać zniszczony, a na pewno lepsza byłaby usługa tworzenia kopii zapasowych online, taka jak Mozy lub Carbonite. Jeśli nie masz dużej kolekcji plików, kopie zapasowe online są doskonałe. Dla wszystkich innych może to potrwać miesiące, a nawet dłużej, aby wykonać kopię zapasową wszystkich plików online. Również w przypadku ich przywrócenia w przypadku zagubienia lub uszkodzenia komputera może to potrwać kilka dni, a nawet tygodni.

Dlatego moim zaleceniem, chociaż możesz tego używać w połączeniu z usługą tworzenia kopii zapasowych online, jest przechowywanie tego zewnętrznego dysku twardego w bezpiecznym miejscu poza domem, z dala od domu. Być może możesz zatrzymać go u członka rodziny lub bliskiego przyjaciela. Staraj się unikać oczywistych miejsc, w których mogą wyglądać złodzieje, takich jak tył szafy. Być może spód kredensu może być bardziej schowany.

Następnie raz w miesiącu możesz przywrócić dysk twardy na dzień lub dwa, zaktualizować kopię zapasową i wysłać ją ponownie. W ten sposób nie tylko masz bezpieczną kopię zapasową, nawet bezpieczną przed pożarem domu, ale możesz także szybko przywrócić pliki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W drugiej części tej serii artykułów przyjrzę się dobrym strategiom tworzenia kopii zapasowych dla małych firm.

Link do głównej publikacji