Jak usunąć rootkit Sony — XCP DRM

Sony dodało rootkit do niektórych komercyjnych płyt CD z muzyką, co wywołało duże zamieszanie nie tylko wśród użytkowników Internetu, ale także organizacji praw konsumentów na całym świecie. Poniższy artykuł zawiera wszystkie informacje potrzebne do zrozumienia tego wszystkiego. Zawiera łącza do list CD tworzonych przez konsumentów, które pomagają zrozumieć, które płyty CD z muzyką są dostarczane z oprogramowaniem rootkit, wyjaśniają, w jaki sposób można sprawdzić, czy na komputerze nie ma śladów rootkita, a także szczegółowo opisują, w jaki sposób można usunąć rootkit z twojego komputera osobistego, jeśli znalazłeś go na nim zainstalowany.

Jeśli podejrzewasz, że Twój komputer może zawierać ochronę przed rootkitami Sony, zapoznaj się z artykułem opublikowanym na stronie bleepingcomputer.com.

Aktualizacja: niektóre z muzycznych płyt CD zawierających rootkit to On Ne Change Pas Celine Dion, Nic nie jest dźwiękiem Switchfood lub Acceptance by Phantoms. Oto krótka lista muzycznych płyt CD, które mogą zawierać instalator rootkita.

Trey Anastasio, Shine (Kolumbia)
Celine Dion, On ne Change Pas (Epic)
Neil Diamond, 12 piosenek (Columbia)
Our Lady Peace, Healthy in Paranoid Times (Columbia)
Chris Botti, To Love Again (Columbia)
Van Zant, Get Right with the Man (Columbia)
Switchfoot, Nothing is Sound (Columbia)
The Coral, The Invisible Invasion (Columbia)
Akceptacja, fantomy (Kolumbia)
Susie Suh, Susie Suh (Epic)
Amerie, Touch (Columbia)
Life of Agony, Broken Valley (Epic)
Horacy Silver Quintet, Silver’s Blue (Epic Legacy)
Gerry Mulligan, Jeru (Columbia Legacy)
Dexter Gordon, Manhattan Symphonie (Columbia Legacy)
The Bad Plus, Suspicious Activity (Columbia)
The Dead 60s, The Dead 60s (Epic)
Dion, The Essential Dion (Dziedzictwo Kolumbii)
Natasha Bedingfield, Unwritten (Epic)
Ricky Martin, Life (Columbia) (oznaczony jako XCP, ale, co dziwne, nasz dysk nie miał ochrony)

Jednym ze wskaźników, że rootkit jest zainstalowany na komputerze użytkownika, jest istnienie usługi proxy CD XCP. Po prostu naciśnij Windows-r, wpisz services.msc i naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć listę usług w systemie. Jeśli znajdziesz tę konkretną usługę działającą na twoim komputerze, prawdopodobnie masz na niej zainstalowany rootkit.

Link do głównej publikacji