Jak usunąć informacje o pliku z nieużywanego miejsca na dysku

Wszyscy wiemy, że ważne jest bezpieczne usunięcie wszystkich plików z dysku twardego przed przekazaniem ich komuś innemu, na przykład poprzez sprzedaż w serwisie eBay lub przekazanie komputera członkowi rodziny lub znajomemu, a nawet wyrzucenie go do kosza. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz sprzedaż dysku twardego na stronach internetowych, takich jak eBay. Wiem, że niektórzy użytkownicy kupują używane dyski twarde w serwisie eBay wyłącznie dla dreszczyku emocji związanej z próbą odzyskania danych usuniętych na tym dysku. Może to wpędzić Cię w kłopoty, jeśli pomyślisz o prywatnych informacjach zapisanych na komputerze.

Myślałem o czymś innym. Co jeśli na razie chcę zachować dyski twarde, ale upewnij się, że usuniętych danych nie można odzyskać w żaden sposób? Próbowałem i uruchomiłem niektóre programy do odzyskiwania plików, takie jak Recuva, i pokazało tysiące plików, do których wciąż istniało odwołanie w moim systemie, chociaż wcześniej zostały one usunięte. Myślę, że jest to problem z prywatnością i postanowiłem poszukać sposobu na usunięcie wszystkich informacji o plikach z nieużywanej części wszystkich moich dysków twardych podłączonych do komputera.

Zdecydowałem się najpierw użyć Recuva i zobaczyć, ile informacji o plikach znajdzie. Następnie uruchomię program o nazwie Eraser, którego użyję do wyczyszczenia nieużywanego miejsca na dysku ze wszystkich usuniętych informacji o plikach, a na koniec uruchomię Recuva ponownie, aby sprawdzić, czy zmniejszy to liczbę plików, które będzie mógł przywrócić z dysków.

Testowanie mojego dysku twardego za pomocą Recuva:

Recuva znalazł 33720 plików na moim dysku twardym f: że można go częściowo lub całkowicie odzyskać. Jest to duża liczba plików i chociaż nie wszystkie znalezione pliki można odzyskać w pełni, wskazuje to na duży problem z prywatnością.

gumka do mazania

Uruchamianie gumki:

Po kliknięciu środkowego panelu prawym przyciskiem myszy udało mi się utworzyć nowe zadanie. Pierwszą opcją było nieużywane miejsce na dysku, które jest domyślną opcją w menu. Wybrałem dysk twardy f: z listy. Gumka wyświetlała moje nowo wybrane zadanie w środkowym okienku i musiałem ponownie kliknąć to zadanie prawym przyciskiem myszy i wybrać Uruchom z menu kontekstowego. Zastąpienie wszystkich danych na moim 100-gigabajtowym dysku twardym zajęło dwie i pół godziny.

Testowanie wyniku za pomocą Recuva:

Recuva znalazł jeden plik na dysku f: wszystko inne nie zostało już znalezione, co prowadzi do wniosku, że jest to doskonały sposób na usunięcie informacji o plikach, które istnieją na nieużywanym miejscu na dysku twardym. Prawdopodobnie to nie wystarczy, aby usunąć go dla dużych chłopców, jeśli wiesz, co mam na myśli, ale każdy amator nie powinien być w stanie przywrócić żadnego z plików usuniętych w ten sposób.

Link do głównej publikacji