Jak usiąść przed komputerem: ergonomia obliczeń

Niektóre osoby spędzają przed komputerem ponad 6-10 godzin dziennie. Są tak pochłonięci swoimi działaniami, że nie zwracają uwagi na swoją postawę. Niektórzy mogą pochylać się mocno, aby spojrzeć na ekran lub klawiaturę, podczas gdy inni mogą pisać ciężko, a ich nadgarstki są zawieszone w powietrzu przez cały czas. Nieprawidłowe postawy prowadzą do problemów zdrowotnych, takich jak ból pleców, barku i nadgarstka, pieczenie stóp, zespół cieśni nadgarstka i utrata wzroku — szczególnie jeśli masz więcej niż 40 lat. W tym artykule omawiamy prawidłową postawę siedzącą przed komputerem .

Jak usiąść przed komputerem

Jak usiąść przed komputerem

Oparcie jest konieczne

Badanie tego, jak ciało człowieka zachowuje się podczas różnych zadań, wpływ takiego zachowania ciała oraz badanie zapewniania optymalnych warunków w celu uniknięcia szkody jest znane jako ergonomia. Ergonomia w miejscu pracy jest ogólnie optymalizacją miejsca pracy, aby zmniejszyć obrażenia ciała. Uzyskuje się to poprzez zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, wentylacji i materiałów, które mniej obciążają ciało. W przypadku komputerów jest to krzesło, biurko, klawiatura komputerowa i mysz itp.

Najczęstszym problemem wśród osób pracujących przez długi czas na komputerach jest ból dolnej części pleców. To generuje się z czasem i jest trudne do leczenia, uzależniając ludzi od środków przeciwbólowych itp.

Aby tego uniknąć, użyj regulowanego krzesła. Nachylenie oparcia krzesła powinno wynosić około 100 do 110 procent. 90 procent jest zbyt proste i nie będzie żadnego komfortu. Ponad 125 procent będzie obciążać inne części ciała — szyję, a zwłaszcza oczy. Od 100 do 110 procent idealnie nadaje się do unikania problemów z kręgosłupem — pod warunkiem, że oprzesz całe oparcie na oparciu krzesła.

Jeśli krzesło nie jest zaprojektowane do podparcia górnej i dolnej części pleców, użyj małych poduszek, aby podeprzeć górną część pleców w kierunku ramion i dolnej części pleców. Oprzyj plecy tak długo, jak to możliwe. Jeśli z jakiegoś powodu musisz pochylić się do przodu, rób przerwy i odpoczywaj w regularnych odstępach czasu.

Podłokietnik i ramiona

Jeśli krzesło ma podłokietnik, użyj go, aby zmniejszyć nacisk na ramiona. Na krzesłach bez podłokietników cały nacisk kładzie się na ramiona. Jeśli nie możesz kupić krzesła z podłokietnikiem, możesz położyć łokcie na nogach po ich skrzyżowaniu. Ale to obejście polegające na krzyżowaniu nóg i stawianiu łokci na nogach może być niebezpieczne na dłuższą metę. Przez krótki czas jest w porządku. Pamiętaj, że jeśli trzymasz nogi skrzyżowane (jak oparcie jednej stopy na kolanie drugiej nogi), wpłynie to na przepływ krwi do nóg.

Aby uniknąć problemów z nogami i dbać o ramiona, użyj krzesło z podłokietnikami. Jeśli podłokietniki są regulowane, jest jeszcze lepiej, ponieważ jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich. Jeśli nie masz krzesła z podłokietnikiem, postaraj się je jak najszybciej kupić. Nie chcesz żyć z bólem barku przez całe życie.

Reszta nadgarstka jest ważna

Mówiąc o prawidłowej postawie siedzącej przed komputerem, należy zwrócić uwagę na położenie nadgarstków. Podstawową rzeczą jest zapewnienie odpoczynku nadgarstkom. Wielu z nas pisze dalej z nadgarstkami w powietrzu. Ta praktyka kładzie zbyt duży nacisk na nadgarstki i jeśli będzie kontynuowana przez dłuższy czas, spowoduje stały ból nadgarstka.

Jeśli masz laptopa, jest on wyposażony w podparcie nadgarstka po obu stronach touchpada. Jeśli używasz zwykłych klawiatur, istnieje wiele klawiatur opartych na ergonomii. Firma Microsoft badała tworzenie klawiatur wykrywających poziom stresu użytkowników. Na podstawie badań Microsoft i wiele firm, takich jak Logitech, Amkette i inne, opracowały odłączane klawiatury, które można regulować w celu zapewnienia odpoczynku nadgarstkom przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia palców podczas pisania.

Jeśli nie masz ergonomiczna klawiatura i nie planujesz kupować od razu, pamiętaj o robieniu przerw przy pisaniu na dłużej. Co piętnaście minut odpoczywaj nadgarstki, kładąc praktyczne nogi lub gdzieś wygodnie przez minutę lub dwie.

Nogi powinny odpocząć

Górna część nóg (powyżej kolan) powinna całkowicie spoczywać na krzesłach. Jeśli ta część nóg zostanie podniesiona, ponieważ krzesło jest mniejsze, Ty też ryzykując ból kolana. W ten sam sposób upewnij się, że krzesło ma wystarczającą wysokość, aby Twoje stopy mogły odpowiednio dotknąć ziemi. Stopy powinny być umieszczone prostopadły na ziemię.

Powyższe można osiągnąć za pomocą regulowanego krzesła. Jeśli nie możesz kupić go od razu, możesz użyć poduszek lub czegoś, aby zwiększyć wysokość i utrzymać nogi w spoczynku. Ponadto, jeśli długo siedzisz, od czasu do czasu zmieniaj pozycję nóg. Na przykład, umieszczenie jednej stopy nad piętą drugiej nogi lub umieszczenie jednej nogi nad drugą przez jakiś czas może pomóc w dłuższej ekspozycji na dyskomfort, co może spowodować trwałe uszkodzenie ciała.

Szyja i oczy

Aby zapobiegać chorobom takim jak jaskra i schiloza, powinieneś być patrząc w dół na ekran. Nie siedź w pozycji, w której musisz podciągnąć szyję i naprężyć mięśnie. Nie używaj pozycji, która powoduje, że patrzysz ponad linię widzenia (linia prosta oznaczałaby używanie oczu z przodu bez podnoszenia ich).

Oprócz powyższego zaleca się regularne oddalanie się od komputera. Podczas pracy na komputerze ludzie zapominają migać — co zwiększa obciążenie siatkówki. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ może to spowodować ślepotę. Dostępne są programy innych firm, które przypominają o odpoczynku od patrzenia w ekran, takim jak Pause4Relax lub Eye Relax.

Krótko mówiąc, kiedy mówimy o prawidłowej postawie siedzącej przed komputerem, mówimy o ergonomii: praktyce unikania dyskomfortu w dowolnej części ciała. Twoje plecy, nogi, szyja i stopy powinny być odpowiednio wypoczęte. Twoje oczy powinny mrugać i patrzeć prosto lub nieco niżej na ekran. Robienie przymusowych przerw w pracy z komputerem jest zawsze dobrym pomysłem!

Link do głównej publikacji