Jak stwierdzić, czy skrócony link jest bezpieczny w 2018 r

Jeśli często spotykasz się na portalach społecznościowych, takich jak Twitter lub Facebook, napotkałeś niezliczone linki, które zostały skrócone.

Rozumie się przez to, że linki proxy mają tendencję do publikowania na tych stronach, które po kliknięciu przekierowują cię do prawdziwej witryny.

Chociaż może to mieć sens na Twitterze ze sztucznym limitem 140 znaków, jest to niebezpieczny nawyk, który nie ma żadnej realnej przewagi poza zmniejszeniem liczby znaków wyświetlanych na ekranie.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że nie wiesz, dokąd prowadzi cię link. Link taki jak http://bit.ly/1pHtsqW nie ujawnia niczego na temat jego miejsca docelowego, a wraz z nim niebezpieczeństwo, że zostaniesz oszukany podczas ładowania niebezpiecznych stron w Internecie.

Aktualizacja: Użytkownicy przeglądarki Firefox 57+ mogą pobrać i zainstalować Unshorten.link. Rozszerzenie jest kompatybilne z Firefoksem 57 i nowszymi oraz automatycznie rozszerza i analizuje linki po ich aktywacji.

Jak stwierdzić, czy skrócony link jest bezpieczny w 2018 r

Być może zostaniesz przekierowany na stronę phishingową, dysk przez stronę pobierania lub stronę, która próbuje zaatakować ciebie lub twój komputer na inne sposoby.

krótkie linki

Możesz jednak nieco przygotować się do tego. Oprogramowanie zabezpieczające może na przykład pomóc i chronić przed wieloma zagrożeniami, ale nigdy nie ma 100% ochrony przed wszystkimi zagrożeniami.

Źródło

Możesz użyć źródła jako wskaźnika. Kto opublikował link? Czy jest to godny zaufania przyjaciel, firma lub osoba, której w ogóle nie znasz lub której nie znasz?

Chociaż może ci to pomóc przez większość czasu, nie należy go używać wyłącznie do oceny potencjalnego niebezpieczeństwa skrócenia łącza.

Przyjaciel może na przykład wysłać Ci link, którego nie chcesz odwiedzać. Nie musi to być koniecznie kwestia bezpieczeństwa. Może nie chcesz być ponownie rikrolowany lub nienawidzić, gdy znajomi wysyłają Ci „2 dziewczyny w jednym kubku” jak filmy.

Istnieje również możliwość zhakowanych kont. Jeśli konto znajomego zostało zhakowane, atakujący może przepchnąć złośliwe linki do wszystkich obserwujących lub znajomych.

Ujawnienie celu linku

ujawnij skrócony link

Najlepszą opcją jest ujawnienie celu skróconego linku. Chociaż zwykle można odwiedzić stronę internetową usługi skracania adresów URL, aby ujawnić cel linku poprzez ręczne wprowadzenie krótkiej wersji, nie jest to praktyczne.

Właśnie tutaj pojawiają się narzędzia, które ci w tym pomogą. Poszukiwanie rozszerzeń Chrome i dodatków do Firefoxa przynosi zaskakujący wynik. Chociaż w Chrome dostępnych jest kilka rozszerzeń, które automatycznie ujawniają skrócone cele linków, nie ma jednego, który działałby w przeglądarce Firefox.

Większość dodatków do Firefoksa, które ujawniają linki, pochodzi z 2012 roku i wcześniejszych, i żaden z nich nie działa.

Dygresja: Nadal istnieje możliwość, że istnieje dodatek do przeglądarki, ale nie udało mi się go znaleźć na oficjalnej stronie internetowej. Jeśli znasz taki, który działa, daj mi znać w komentarzach.

Użytkownicy Chrome mogą na przykład wybrać LinkPeelr, który po najechaniu kursorem ujawnia cele łącza. Obsługuje szeroki zakres usług, w tym t.co, bit.ly, is.gd lub ow.ly, aby wymienić tylko kilka.

Czego więc mogą używać użytkownicy Firefoxa?

Użytkownicy Firefoksa mogą zamiast tego skorzystać z linku serwisowego LongUrl. Jest to usługa internetowa, w której możesz wkleić skrócone linki, aby ujawnić ich miejsce docelowe.

Nie jest to tak wygodne, jak najechanie kursorem myszy na linki, ale jest lepsze niż brak możliwości ujawnienia miejsca docelowego łącza.

Usługa utrzymywała dodatek do przeglądarki Firefox raz, ale nie była aktualizowana od 2009 roku i nie będzie działać w najnowszych wersjach przeglądarki. Również skrypt użytkownika już nie działa poprawnie.

Alternatywą jest Unshorten, który ujawnia cel linku i wyświetla oceny Web of Trust oraz informację, czy hpHosts umieścił adres URL na czarnej liście na stronie wyników.

Link do głównej publikacji