Jak przetestować pamięć RAM pod kątem błędów

Przy zakupie nowego pamięci RAM, nowego lub używanego komputera lub awarii lub bluescreenów zdecydowanie powinieneś przetestować pamięć zainstalowaną na komputerze, aby upewnić się, że działa bez błędów. Wadliwa pamięć jest jedną z głównych przyczyn niestabilności. Pierwszym zadaniem powinno być upewnienie się, że pamięć jest poprawnie włożona do banków pamięci. Należy policzyć liczbę pasków i sprawdzić, czy działa tryb dwukanałowy, czy nie.

Jeśli nie jesteś pewien, co to wszystko oznacza, zapoznaj się z instrukcją dostarczoną z płytą główną. Jeśli zamiast tego kupiłeś komputer, możesz znaleźć instrukcję w formie elektronicznej na dysku twardym. Jeśli nie, skontaktuj się z producentem komputera, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Pobierz bezpłatne oprogramowanie Memtest86 + jako obraz ISO (obecnie Memtest 3.3 ISO) i wypal go na płycie CD lub DVD. W wielu nowszych wersjach systemu Windows wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy ISO i wybrać opcję nagrywania na płytę, która powinna się tutaj wyświetlić. Jeśli tak nie jest, wypróbuj program taki jak ImgBurn, za pomocą którego możesz nagrywać.

Uruchom ponownie komputer i uruchom właśnie utworzoną płytę CD. Konieczna może być zmiana kolejności rozruchu w biosie, aby móc uruchomić komputer z dysku CD. Memtest86 + uruchamia się automatycznie z płyty CD i wykonuje szczegółowe testy pamięci, których ukończenie może zająć wiele godzin.

Jeśli podczas testu wystąpią błędy, wiesz, że masz wadliwą pamięć RAM i musisz ją wymienić. Jeśli masz zainstalowany więcej niż jeden pasek pamięci RAM, powinieneś przetestować je osobno, aby upewnić się, który z nich jest wadliwy. Przeprowadziłem test zaledwie kilka godzin temu i zdałem sobie sprawę, że jeden z moich ram barów jest rzeczywiście wadliwy, co spowodowało, że natychmiast zamówiłem nową pamięć RAM.

Link do głównej publikacji