Jak przekonwertować dysk dynamiczny na podstawowy?

Jeśli kiedykolwiek odwiedzałeś Zarządzanie dyskami na komputerze z systemem Windows lub próbowałeś zmapować dysk, zmienić istniejące woluminy, rozszerzyć partycje lub usunąć niektóre, prawdopodobnie zauważyłeś, że każdy dysk jest oznaczony jako „Podstawowy” lub „Dynamiczny”. Typ dysku określa liczbę dostępnych funkcji. W tym artykule wyjaśniono różnicę między dyskiem dynamicznym i podstawowym oraz pokazano, jak przekonwertować dysk dynamiczny na dysk podstawowy (i odwrotnie).

Dysk podstawowy a dysk dynamiczny — jaka jest różnica?

Dysk podstawowy jest najlepszą opcją, jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem systemu Windows. Idealnie pasuje do twoich codziennych potrzeb. Ten typ dysku działa z partycjami podstawowymi i dyskami logicznymi, sformatowanymi odpowiednio do potrzeb użytkowników (na przykład NTFS). Użytkownik ma sformatowany dysk, który jest gotowy do przechowywania dowolnego rodzaju danych, niezależnie od tego, czy są to filmy, muzyka, gry, aplikacje czy sam system operacyjny. Dyski USB lub zewnętrzne dyski twarde / SSD są również dyskami podstawowymi.

Do instalacji systemu Windows można użyć dysku podstawowego. Współpracuje ze stylem Master Boot Record i tablicą partycji GUID dla nowocześniejszych komputerów z UEFI.

Istnieje opcja rozszerzenia lub zmniejszenia partycji na dysku typu bask. Ta procedura umożliwia zmianę struktury napędu w zależności od potrzeb. Możesz także tworzyć dyski logiczne, formatować dyski i ustawiać je jako aktywne.

Dla przeciętnego konsumenta dysk podstawowy spełnia wszystkie potrzeby, dlatego nie ma potrzeby konwertowania dysku podstawowego na dysk dynamiczny (chyba że potrzebujesz dodatkowych funkcji, których dysk podstawowy nie obsługuje). W tym miejscu przechodzimy do definicji dysku dynamicznego i omówimy, jakie korzyści on zapewnia.

Dyski dynamiczne zapewniają użytkownikom dodatkowe funkcje, do których nie można uzyskać dostępu, jeśli dysk jest podstawowy. Na przykład woluminy odporne na uszkodzenia. Mogą to być woluminy lustrzane lub dyski w konfiguracji RAID5. Możesz użyć MBR lub GUID, w zależności od kompatybilności systemu. Dyski dynamiczne są bardzo elastyczne i zapewniają wygodne narzędzia do zarządzania. Mają też specjalną bazę danych o pojemności 1 MB, umieszczoną na końcu dysku (w przypadku dysków sformatowanych MBR) lub wewnątrz ukrytej partycji 1 MB (w przypadku dysku GPT), która jest zarezerwowana przez system. System Windows używa tej bazy danych do monitorowania stanu dysku i odzyskiwania uszkodzonych baz danych lub błędów na dysku. Dlatego system Windows wymaga co najmniej 1 MB nieprzydzielonego miejsca do przechowywania, aby przełączyć się z dysku podstawowego na dynamiczny. Zastanów się, czy istnieje potrzeba konwersji dysku podstawowego na dynamiczny.

Dyski dynamiczne używają specjalnych algorytmów zarządzania do tworzenia woluminów odpornych na uszkodzenia. Można także tworzyć woluminy obejmujące wiele dysków fizycznych (na przykład jeden dysk na dwóch dyskach twardych), wolumin rozłożony, wolumin dublowany, wolumin prosty lub wolumin RAID5. Windows wykonuje Logical Disk Management (LDM) i Virtual Disk Service (VDS) do wykonywania tych zadań.

Jak przekonwertować dysk podstawowy na dynamiczny?

Przełączanie z dysku podstawowego na dysk dynamiczny jest bardzo prostym procesem, który zajmuje do pięciu minut lub krócej. Nie ma potrzeby pobierania specjalnych narzędzi ani dodatkowej pamięci zewnętrznej. Możesz użyć wbudowanego domyślnego narzędzia dyskowego Windows.

Wskazówka. Możesz przełączyć się z dysku podstawowego na dynamiczny bez potrzeby zmiany struktury partycji lub czyszczenia danych, ale będziesz musiał usunąć wszystkie partycje (w ten sposób wszystkie dane zostaną utracone), jeśli chcesz wrócić do podstawowej. Pamiętaj, aby zawsze wykonać kopię zapasową ważnych danych.

konwersja dysku dynamicznego na podstawowy

  1. Windows wyświetli komunikat ostrzegawczy. naciśnij tak i poczekaj na zakończenie procedury. przekonwertuj dysk dynamiczny na podstawowy w systemie Windows 10

Dysk pomyślnie przeszedł z podstawowego na dynamiczny.

Jak przekonwertować dysk dynamiczny na podstawowy?

Najpierw wykonaj kopię zapasową danych. Jeśli chcesz przekonwertować dysk dynamiczny na podstawowy, musisz zasadniczo sformatować cały dysk i usunąć każdą istniejącą partycję. Ta procedura usuwa wszystko, więc lepiej być bezpiecznym niż żałować.

  1. otwarty Zarządzanie dyskiem używając tego samego Win + X polecenie lub naciśnij Win + R. i wejdź diskmgmt.msc Komenda;
  2. Znajdź dysk dynamiczny i kliknij na nim partycję prawym przyciskiem myszy. Wybierz Usuń partycję. Powtarzaj ten krok dla każdej partycji, dopóki partycja nie będzie w ogóle, a cały dysk będzie wyświetlany jako nieprzydzielone miejsce;
  3. Po zakończeniu, konwersja dysku jest zakończona i wróciło do podstawowego. Teraz możesz go zmapować i utworzyć partycje do przechowywania danych.
Link do głównej publikacji