Jak przeglądać i sprawdzać certyfikaty bezpieczeństwa w przeglądarce Chrome

Google Chrome niedawno przeniósł informacje o Certyfikaty bezpieczeństwa w inne miejsce i zupełnie inaczej niż wcześniej, lokalizacja nie jest wcale dogodna. W rzeczywistości większość użytkowników może mieć problem ze znalezieniem go i może przestać sprawdzać certyfikaty witryny. Z drugiej strony większość stron migruje do Https i, jak na ironię, Google prosi o migrację.

Zanim zaczniemy, bardzo ważne jest, aby to zrozumieć Certyfikaty SSL stanowią istotną część witryny i faktycznie są jak dowód tożsamości dla tej konkretnej witryny. Większość z nas może nie mieć zwyczaju, ale zawsze zaleca się sprawdzenie certyfikatu bezpieczeństwa przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek transakcji na stronie internetowej, a także przed przesłaniem plików. Certyfikat wyświetla również informacje dotyczące jego ważności, algorytmów i innych powiązanych. Dlatego bardzo ważne jest, aby użytkownicy sprawdzili certyfikaty bezpieczeństwa witryny.

Wyświetl certyfikat bezpieczeństwa w przeglądarce Chrome

Wyświetl certyfikat bezpieczeństwa w przeglądarce Chrome

Przed ostatnią aktualizacją Chrome użytkownicy mieli bardzo łatwy dostęp do szczegółów certyfikatu bezpieczeństwa. Można to zrobić, klikając ikonę kłódki na pasku adresu. Ale teraz szczegóły zostały usunięte z Chrome. Co dziwne, szczegółów nie ma również w innych miejscach. Jednak, jak później dowiedzieliśmy się, Chrome nie całkowicie usunął tę opcję, ale tylko przeniósł ją w mniej dostępne miejsce.

naciśnij F12 w celu otwarcia Narzędzia dla programistów Chrome. Upewnij się, że robisz to podczas aktywności na stronie.

Wybierz Bezpieczeństwo po otwarciu interfejsu. To miejsce, w którym znajdziesz „Wyświetl certyfikat”Na liście, a kliknięcie tego spowoduje otwarcie informacji o certyfikacie bezpieczeństwa w nowym oknie przeglądarki.

Wyświetl certyfikat bezpieczeństwa w przeglądarce Chrome

Upewniając się, że witryna szyfruje informacje i ma ważny certyfikat, chronisz się przed złowrogimi elementami gromadzącymi informacje. Jest to coś, co uratuje cię również przed atakami typu phishing.

Problem polega jednak na tym, że Google nigdzie nie wspomniał o przeniesieniu opcji i, jak powiedzieliśmy wcześniej, jest zdecydowanie mniej intuicyjny. Trzeba także klikać i nawigować, co jest dość żmudnym zadaniem, aby po prostu sprawdzić certyfikat witryny. Jednak powiedziano, że nadal można wyświetlać certyfikaty bezpieczeństwa w Chrome, ale nie jest to możliwe w innych przeglądarkach.

Chciałbym również wspomnieć o kolejnej małej wskazówce. Aby uzyskać dostęp do innych informacji związanych z bezpieczeństwem, kliknij ikonę „i” na pasku adresu Chrome. To tutaj możesz sprawdzić pliki cookie, kamerę, powiadomienia, uprawnienia JavaScript, obrazy, synchronizację w tle i inne uprawnienia.

Link do głównej publikacji