Jak ponownie włączyć wtyczki w Chrome, które są blokowane przez Google od 2015 roku

Wtyczki do przeglądarek internetowych są używane przez wielu użytkowników Internetu, mimo że ich użycie spada. Większość firm produkujących przeglądarki stara się uciec od architektury wtyczek, a przynajmniej starej, która była używana od czasów Netscape.

Powodem tego są bezpieczeństwo, stabilność i wsparcie dla urządzeń mobilnych.

Google ogłosił w 2013 r., Że w końcu zacznie blokować stare wtyczki NPAPI w przeglądarce Chrome i zaczął w styczniu 2014 r., Aby zmniejszyć wpływ wtyczek na przeglądarkę.

Chrome zezwala obecnie na uruchamianie wtyczek z białej listy, podczas gdy wszystkie inne są automatycznie blokowane.

Firma ogłosiła dzisiaj, że zacznie blokować wszystkie wtyczki NPAPI we wszystkich wersjach Google Chrome od stycznia 2015.

Oś czasu wygląda następująco:

  • Styczeń 2015 — Google usuwa białą listę, która umożliwia uruchamianie popularnych wtyczek w przeglądarce. Wtyczki umieszczone na białej liście to Silverlight, Unity, Google Earth, Java, Google Talk i Facebook Video. Oznacza to, że wszystkie wtyczki NPAPI są blokowane przed uruchomieniem w Chrome od tego miesiąca.
  • Kwiecień 2015 — obsługa NPAPI jest wyłączona w Google Chrome, a wszystkie rozszerzenia przeglądarki wymagające wtyczek NPAPI nie zostaną opublikowane w Chrome Web Store.
  • Wrzesień 2015 r. — firma wyłączy funkcję zastępowania, z której mogą korzystać firmy i osoby prywatne w celu włączenia wtyczek NPAPI.

Google opublikował informacje o użyciu popularnych wtyczek i wszystkie one maleją. Zużycie Silverlight spadło z 15% we wrześniu 13 do 11% w październiku 14. Java spadła z 8,9% do 3,7%, a Unity z 9,1% do 1,9%.

Ruch w Chrome nie ma wpływu na Flasha, ponieważ Google utrzymuje niestandardową wersję Flasha o nazwie Pepper Flash, która korzysta z nowej struktury wtyczek specyficznych dla przeglądarki.

Obejście do września 2015 r

wtyczki chromowane

Użytkownicy i organizacje, które muszą korzystać z wtyczek w Chrome, mogą to robić do września 2015 r., Pod warunkiem, że ponownie włączą korzystanie z wtyczek NPAPI w przeglądarce.

Google planuje wprowadzić zastąpienie, dostępne na stronie eksperymentalnej przeglądarki: chrome: // flags / # enable-npapi 

Po włączeniu będzie ponownie włączać obsługę wtyczek NPAPI.

To zastąpienie ponownie włącza NPAPI, dzięki czemu wtyczki mogą być nadal używane. Ta opcja zostanie usunięta we wrześniu 2015 r. I zamknie wszelkie możliwości uruchamiania tego typu wtyczek w przeglądarce.

Jedyną opcją pozostającą w tym momencie jest przejście do innej przeglądarki, która nadal obsługuje wtyczki.

Wskazówka: lista wtyczek rozpoznawanych przez przeglądarkę jest dostępna po załadowaniu wtyczek chrome: // do paska adresu.

Użytkownicy korporacyjni mogą korzystać z zasad EnabledPlugins, aby włączyć określone wtyczki. Opcja nie będzie już dostępna po wrześniu 2015 r.

Link do głównej publikacji