Jak odzyskać dane z uszkodzonego dokumentu docx, xlsx lub pptx

Przerwane transfery, awarie systemu podczas edycji dokumentów lub złośliwe oprogramowanie mogą uszkodzić dokumenty pakietu Office w systemie. Gdy Office nie otworzy dokumentu, który wcześniej otworzył lub obsługuje, wiesz, że coś jest nie tak. Chociaż możesz wypróbować program, taki jak File Repair, aby odzyskać dane z uszkodzonych dokumentów, możesz alternatywnie spróbować rozwiązać problem samodzielnie, pod warunkiem, że uszkodzone dokumenty są przechowywane w formacie docx, pptx lub xlsx na dysku twardym.

Poniższa metoda nie przywróci dokumentu w jego oryginalnej formie. Możesz jednak wyodrębnić z dokumentu treści takie jak tekst lub multimedia.

Pliki docx, xlsx i pptx to archiwa, które po rozpakowaniu zawierają wiele plików. Wykorzystujemy to na naszą korzyść, aby wyodrębnić zawartość uszkodzonego dokumentu do systemu, aby sprawdzić, czy dane, do których mamy dostęp, można odzyskać.

Najłatwiej to zrobić, jeśli masz w systemie 7-Zip lub porównywalne oprogramowanie do archiwizacji. Jeśli to zrobisz, wystarczy kliknąć dokument prawym przyciskiem myszy i wybrać 7-Zip > Wypakować do z menu kontekstowego Eksploratora Windows.

Jeśli masz zainstalowaną inną aplikację lub korzystasz z domyślnego narzędzia Windows do wyodrębnienia archiwów, przed wyodrębnieniem zawartości może być konieczna zmiana nazwy rozszerzenia pliku na .zip.

odzyskać dane uszkodzone dokumenty docx xlsx pptx

Jeśli rozpakowanie zakończy się powodzeniem, pojawi się szereg plików i folderów, które można przeglądać. Ważne foldery i pliki to:

  • word> document.xml, który zawiera tekst dokumentu Word docx
  • słowo> multimedia, które zawiera listę multimediów osadzonych w dokumencie Word
  • xl> arkusze robocze> arkusz [X] .xml, który zawiera dane arkusza kalkulacyjnego arkusza X
  • ppt> media zawierające listę multimediów osadzonych w prezentacji PowerPoint
  • ppt> slajdy, które zawierają dane każdego slajdu

Możesz zbadać strukturę folderów w celu uzyskania dodatkowych danych, które chcesz odzyskać. Próbowanie wyodrębnienia zawartości uszkodzonego dokumentu pakietu Office jest zdecydowanie warte wypróbowania przed użyciem oprogramowania innych firm do odzyskania danych. Pamiętaj, że opcja ręczna opisana w tym samouczku działa we wszystkich systemach operacyjnych, nie tylko Windows.

Link do głównej publikacji