W tym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom błędu Błąd rozruchu dysku, włóż dysk systemowy i naciśnij klawisz Enter po włączeniu komputera i jak rozwiązać ten problem.
Po włączeniu komputera system BIOS uruchamia się najpierw, a dopiero potem system operacyjny uruchamia się. Jeśli BIOS nie może znaleźć urządzenia rozruchowego (dysku), na ekranie zobaczysz komunikat o błędzie „Błąd uruchamiania dysku”. Proces uruchamiania systemu zatrzymuje się w tym momencie.
Ten błąd nie zawsze oznacza awarię dysku twardego. Zanim zabierzesz go do centrum serwisowego, spróbuj samodzielnie rozwiązać problem.
Naprawianie awarii uruchamiania dysku, Włóż dysk systemowy i naciśnij klawisz Enter
Rzućmy okiem na niektóre z głównych powodów, dla których komputer może nie widzieć dysku rozruchowego.
Przede wszystkim pamiętaj, czy zainstalowałeś nowe urządzenia na komputerze i czy ustawienia BIOS-u zmieniły się przed wystąpieniem tego błędu. Jeśli dokonałeś zmian w konfiguracji systemu, spróbuj przywrócić komputer do stanu początkowego.
Zapomniany napęd USB lub CD / DVD
Jeśli komputer jest stary i wyposażony w stację dyskietek, sprawdź, czy dyskietka nie jest do niej włożona. To samo dotyczy dysków CD / DVD i zewnętrznych dysków twardych USB lub napędów flash. Jeśli nie ma na nich żadnych rekordów rozruchowych, a USB wybrano jako pierwsze urządzenie rozruchowe w BIOS / UEFI, to po włączeniu komputera pojawi się błąd awarii rozruchu dysku. Spróbuj odłączyć wszystkie zewnętrzne urządzenia pamięci masowej i ponownie uruchom komputer.
Jeśli bateria CMOS w komputerze jest rozładowana, to po wyłączeniu komputera ustawienia BIOS nie są zapisywane i przywracane są wartości domyślne. Otwórz ustawienia BIOS i sprawdź priorytet urządzeń rozruchowych. Upewnij się, że dysk twardy jest wybrany jako pierwsze urządzenie rozruchowe. Jeśli kolejność urządzeń rozruchowych jest nieprawidłowa, BIOS nie może przekazać kontroli do programu ładującego system operacyjny na dysku, aby uruchomić rozruch systemu operacyjnego.
Na poniższym zrzucie ekranu widać, że urządzenia wymienne są używane jako pierwsze urządzenie rozruchowe, jeśli nie są dostępne — uruchamia się z dysku twardego. Spróbuj przenieść pozycję Dysk twardy powyżej na liście.
Jeśli niedawno podłączyłeś nowy dysk, upewnij się, że stary dysk znajduje się wyżej na liście urządzeń rozruchowych (możesz tymczasowo wyłączyć nowy dysk).
Sprawdź, czy dysk twardy został wykryty przez system BIOS
Musisz sprawdzić, czy twój dysk twardy został wykryty w BIOS / UEFI (naciśnij Del, F1, F2 lub inny przycisk, co powoduje uruchomienie ustawień BIOS). Jeśli nie widzisz swojego dysku twardego na liście sprzętu, spróbuj zresetować ustawienia BIOS do stanu domyślnego i sprawdzić, czy dysk twardy określi po ponownym uruchomieniu.
W niektórych komputerach, których kontroler mikroukładów obsługuje urządzenia IDE / SATA w ustawieniach BIOS, można ustawić tryb pracy dysku twardego. Jeśli wybierzesz niepoprawny tryb dysku, BIOS nie zobaczy twojego napędu.
W opcji BIOS Award, która określa tryb działania napędu, nazywa się On-Chip Serial ATA. Przełącz na Tryb ulepszony, Tryb łączony lub Automatyczny.
Jeśli te kroki nie pomogły ci rozwiązać problemu, wyłącz komputer i otwórz pokrywę obudowy komputera. Wskazane jest sprawdzenie niezawodności połączenia, a także braku uszkodzenia kabla elastycznego, że dysk twardy jest podłączony do płyty głównej, a także kabla zasilającego (z dysków IDE). Spróbuj podłączyć dysk za pomocą innego kabla. Na starszych dyskach IDE warto sprawdzić stan zworek Master i Slave.
Włącz komputer. Jeśli dysk nie zostanie wykryty nawet po tym — najprawdopodobniej jest uszkodzony. Sprawdź to na innym komputerze, a jeśli napotkasz błąd Ponowne uruchomienie dysku ponownie — zabierz dysk do centrum serwisowego.