Jak naprawić niebieski ekran śmierci DPC WATCHDOG VIOLATION?

Losowy BSOD nie jest wielkim problemem. Od czasu do czasu każdemu użytkownikowi systemu Windows grozi awaria systemu, podobnie jak w systemie macOS (tak, BSOD istnieje nawet we własnej formie). Gorzej, gdy BSOD zdarza się regularnie, co wskazuje na poważne awarie oprogramowania lub sprzętu, że system nie może obsłużyć lub naprawić. Niektóre kody błędów BSOD są oczywiste i łatwe do zrozumienia, ale inne podają zero wskazówek co się dzieje. NARUSZENIE WATCHDOGA DPC jest jednym z takich błędów. Przeciętny użytkownik nigdy nie będzie w stanie wyjaśnić, co doprowadziło do tego błędu. Tylko użycie odpowiednich narzędzi może pomóc naprawić błąd DPC WATCHDOG VIOLATION w systemie Windows 10.

Zanim zaczniemy: DPC WATCHDOG VIOLATION nie ma nic wspólnego z grą Watch Dogs od Ubisoft.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to włączyć nagrywanie plików zrzutu pamięci. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest to jedyny sposób na wskazanie problematycznego pliku. Twój komputer powinien być w stanie pracować bez BSOD przez co najmniej kilka minut, abyś mógł włączyć nagrywanie plików zrzutu pamięci i skonfigurować specjalne narzędzie do nagrywania i monitorowania BSOD. Jeśli napotkałeś poważne problemy z oprogramowaniem lub sprzętem, a komputer nie działa stabilnie nawet przez pięć minut, spróbuj uruchomić go w trybie awaryjnym.

Gdy BSOD trafi na komputer, nie spiesz się, aby uruchomić go ponownie ręcznie. Usiądź wygodnie i poczekaj, aż system zgromadzi wszystkie ważne dane. Podczas tego procesu komputer generuje plik zrzutu pamięci. Potrzebujesz tego pliku, aby dowiedzieć się, co powoduje BSOD. Po zakończeniu procesu komputer uruchomi się ponownie bez Twojej pomocy. Zwykle zajmuje to tylko kilka sekund.

Po zdarzeniu BSOD uruchom BlueScreenView.exe.

  1. W górnej części okien znajduje się lista dostępnych zrzutów pamięci. Posortuj je za pomocą Czas awarii i wybierz najnowszą.
  2. Poniżej listy zrzutów pamięci sprawdź długą listę plików systemowych. Poszukaj plików oznaczonych jasnym szkarłatnym kolorem. Tam znajdziesz plik sterownika, który spowodował BSOD. naruszenie nadzoru
  3. Poszukaj również Spowodowane przez kierowcę kolumna na liście zrzutów pamięci.
  4. Jeśli nie wiesz, który sterownik reprezentują te pliki, po prostu Google. Jest to rodzaj informacji, która zwykle jest bardzo łatwa do znalezienia.
  5. Pobierz nową wersję sterownika ze strony producenta i zainstaluj ją. Jeśli nie ma żadnych nowych wersji, spróbuj przywrócić sterownik do poprzedniej wersji.

Warto zauważyć, że błąd NARUSZENIA DPC WATCHDOG zwykle występuje z powodu błędów lub problemów w sterowniku SATA AHCI, GPU lub USB. W przypadku GPU wszystko jest całkiem jasne. Wystarczy wejść na stronę Nvidii lub AMD i stamtąd pobrać sterownik. Sytuacja może być trudniejsza w przypadku sterowników SATA AHCI, USB lub karty sieciowej — zwłaszcza z wbudowaną kartą sieciową. W takim przypadku musisz zaktualizować lub przywrócić sterownik mikroukładu płyty głównej. Zawsze pamiętaj o aktualizowaniu sterownika mikroukładu. Nowa wersja systemu Windows 10 lub ostatnie aktualizacje mogą sprawić, że system nie będzie kompatybilny z poprzednimi sterownikami mikroukładów, powodując w ten sposób błąd systemu Windows 10 i błędy BSOD programu DPC WATCHDOG VIOLATION. Sterowniki Intel są dostępne tutaj, a sterowniki AMD są tutaj.

Następnie sprawdź Windows Update. Jeśli ostatnio pojawiły się błędy NARUSZENIA DPC WATCHDOG, spróbuj usunąć najnowsze aktualizacje systemu Windows. Podczas rozwiązywania problemów przejdź także w innym kierunku — zainstaluj wszystkie dostępne aktualizacje. Jeśli nic nie działało, zainstaluj ponownie system Windows od podstaw.

Aby poprawnie naprawić błąd NARUSZENIA DPC WATHCDOG, musisz zrozumieć naturę BSOD. Tego rodzaju błędy występują głównie z powodu awarii oprogramowania, złych sterowników lub uszkodzonych aplikacji lub awarii sprzętu. Naprawianie BSOD polega na znalezieniu złego sterownika. Po znalezieniu rozwiąż problem, aktualizując, ponownie instalując lub przywracając poprzednią wersję. Jeśli sprzęt jest w porządku, rozwiązywanie problemów z oprogramowaniem zwykle wystarcza, aby pozbyć się błędu NARUSZENIA DPC WATCHDOG. Pamiętaj tylko, że dodatkowe oprogramowanie może również powodować konflikty ze sterownikami, dlatego najlepszym sposobem na znalezienie problemu jest ponowna instalacja systemu Windows i robienie wszystkiego od zera.

Link do głównej publikacji