Jak Microsoft zarabia na Androidzie

Wielu z nas często się zastanawia jak Microsoft zarabia na systemie operacyjnym Android. Prawdopodobieństwa dochodów wskazują na produkty, które Microsoft tworzy dla Androida. Ale czyż nie są to towary freemium? Mam na myśli, że Word dla Androida lub Office dla Androida i podobne rzeczy są dostępne bezpłatnie dla użytkowników Androida, i nie ma subskrypcji itp. Plany, które mogłyby wskazywać na zarabianie pieniędzy przez Microsoft na takich produktach.

jak Microsoft zarabia na Androidzie

Jak Microsoft zarabia na Androidzie

Chociaż prawdą jest, że Ballmer zwrócił uwagę, że produkty freemium pomogą Microsoftowi zarobić w dłuższej perspektywie, same one nie mogą być źródłem dochodów, które Microsoft zarabia na systemie Android.

My także opublikowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniliśmy, w jaki sposób produkty freemium zwiększają przychody dla Microsoft. Zapewniają one trochę dochodów, ale nie jest to pełny obraz.

Szacuje się, że Microsoft zarabia od 5 do 15 USD za każde sprzedane nowe urządzenie z Androidem na rynku telefonów komórkowych. Samsung zapłacił około 1 miliard USD do Microsoft w ciągu ostatnich dwóch lat za wysyłkę i sprzedaż nowych telefonów z Androidem. Dlatego głównym źródłem przychodów Microsoft z Androida nie są produkty freemium. Więc jakie jest źródło?

Według BBC i kilku innych źródeł Microsoft pobiera opłaty „opłata za korzystanie z patentu”Od producentów telefonów i tabletów z systemem Android. Możesz się zastanawiać, jak to jest i za jakie patenty pobiera Microsoft, ponieważ Android jest uważany bardziej za Google. Pod tym względem należy rozważyć wiele rzeczy.

Jednym z podanych przykładów jest System plików FAT na telefonach z Androidem. System plików FAT został opracowany przez Microsoft w czasach, gdy był używany do produkcji MS-DOS. System plików FAT dopuszcza dłuższe nazwy plików (do 255 znaków). Przed systemem FAT32 nazwy plików mogły mieć tylko osiem znaków. FAT to system przechowywania plików, który pozwala na dłuższe nazwy plików, które system operacyjny skraca i przechowuje w formie kompatybilności wstecznej. Przed FAT spacje nie były dozwolone w nazwach plików. W FAT nazwy plików, takie jak Moje dokumenty, są przechowywane jako Moje% 20Doc ~ 1, które spełniają wymóg, aby nazwa pliku miała tylko osiem znaków. Ponieważ Android wykorzystuje system do przechowywania plików i nazw folderów, Microsoft pobiera opłatę patentową od producentów urządzeń.

System plików FAT jest tylko jednym z wynalazków Microsoft, które wykorzystuje Android. Jest wiele inne takie małe rzeczy że — choć można to przeoczyć — wymaga zgody Microsoft. Nie jest jasne, czy większość takich wynalazków została nawet opatentowana przez Microsoft zgodnie z prawem.

Niektórzy twierdzą, że Microsoft nie może wygrać legalnej bitwy o opłatę patentową, jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu. Ale kwota, którą producent urządzenia musiałby wydać na legalną bitwę, byłaby znacznie wyższa niż zgoda na uiszczenie opłaty patentowej. W związku z tym producenci urządzeń podpisują umowę o zachowaniu poufności w celu wykorzystania patentu. Nie jest jasne, ile każdy producent urządzeń płaci Microsoft na poczet opłaty za korzystanie z patentów, ponieważ Microsoft nie deklaruje tego osobno w swoich bilansach. Obejmuje kwoty w sektorach, w których występują straty — takie jak Xbox i Skype — i w ten sposób pokrywa straty.

BBC informuje, że Microsoft otrzymał około 1 miliarda dolarów od Samsunga na wykorzystanie wcześniejszych technologii w systemie Android Google. Kwota ta była tajemnicą, dopóki Samsung nie odmówił uiszczenia opłaty patentowej po przejęciu Nokii przez Microsoft — mówiąc, że będzie korzystać z technologii zastosowanej w Nokii, a zatem nie będzie zobowiązany do zapłaty na rzecz Microsoft.

Oprócz Samsunga istnieją inne firmy, takie jak HTC, LG, Acer i Celkon, które używają systemu operacyjnego Android na swoich telefonach. Wciąż istnieją mniejsze firmy — lokalne dla swoich krajów, a Microsoft nigdzie nie pozostawia swojego udziału.

Mam nadzieję, że to odpowiada na pytanie, w jaki sposób Microsoft zarabia na Androidzie. To nie tylko produkty freemium. W rzeczywistości produkty freemium to tylko niewielki procent. Głównym dochodem dla Microsoft są umowy licencyjne między Microsoft a producentami telefonów komórkowych.

Link do głównej publikacji